A Világbank elnökével találkozott az EVT főtitkára

2015. május 07., csütörtök

Olaf Fykse Tveit, az Egyházak Világtanácsának (EVT) főtitkára a szélsőséges szegénység felszámolásában való együttműködés lehetőségeiről tanácskozott Jim Young Kimmel, a Világbank elnökével Washingtonban.

A május 4-i találkozó a szélsőséges szegénység felszámolásának morális és spirituális szükségszerűségéről szóló nyilatkozat következménye, amelyet 2015. februárjában globális vallási vezetők írtak alá. Kim azért hívta meg az EVT főtitkárát, hogy a két szervezet kölcsönös elkötelezettséggel keresse közös szerepvállalását. A tanácskozáson a két vezető mellett részt vett Adam Russell Taylor lelkész, a Világbank vallási szervezetekért felelős vezetője és Rudelmar Bueno de Faria, az EVT állandó képviselője az ENSZ-ben.

Tveit méltatta a Világbank elnökének erőfeszítését azért, hogy 2030-ra felszámolja a szegénységet, szembenézve az egyenlőtlenség, az emberi méltóság és a klímaváltozás ügyével. „Az EVT az 'Igazságosság és béke zarándoklatának' jelszava alatt vizsgál strukturális, morális és politikai kérdéseket és működik együtt más, hasonló szellemiségű szervezetekkel a szegénység felszámolását célzó fenntartható megoldások támogatására" – nyilatkozta a főtitkár. A Világbank elnöke a globális szegénységet értékelve kijelentette, hogy a vallási közösségek és szervezetek elengedhetetlen szerepet játszanak a mélyszegénység leküzdésében. Azt is kiemelte, hogy a Világbank számos ország kormányán keresztül működik együtt vallási szervezetekkel.

Tveit hangsúlyozta, hogy „egyházak és ökumenikus szervezetek, valamint az ACT Alliance tagjai hosszú ideje küzdenek a szegénység felszámolásáért. A déli félteke egyházai aktívan részt vesznek az élelmezés biztonságát, a fenntartható mezőgazdaságot, egészségügyi szolgáltatást és holisztikus képzést előmozdító programokban." A főtitkár az ökumenikus és átfogó megközelítés pozitív példájaként utalt a több mint 90 egyházat és keresztyén szervezetet tömörítő, a globális kereskedelem és az AIDS kapcsán szószólóként fellépő szövetség, az ún. Ecumenical Advocacy Alliance integrálására az EVT kereteibe.

A Világbank csak a tavalyi évben 11 milliárd dollárt fektetett a klímaváltozással kapcsolatos kezdeményezésekbe, aminek elsődleges mozgatórugója, hogy a legszegényebbek vannak leginkább kiszolgáltatva például a szélsőséges időjárási jelenségeknek. A pénzügyi szervezet saját munkamechanizmusát is jelentősen megváltoztatta az utóbbi időben: a szegénység felszámolásának érdekében hosszú- és középtávon az emberekre koncentrál. Az elnök kiemelten fontos feladatként említette a szociális védelem és a biztonsági hálók megerősítését, az egészségbiztosítás és minden hasonló szolgáltatás kiterjesztését, amik változást hozhatnak az emberek mindennapi életében. A Világbank nem akarja előírni azt, hogy miként kell szembeszállni az egyes országoknak a társadalmi egyenlőtlenséggel, de a kormányoknak javaslatokat kell kidolgozniuk arra, hogyan akarják elérni a legszegényebb rétegeket. Tveit válaszában megerősítette, hogy mindezek figyelemre méltó célok „egy olyan szervezet számára, amelyik, mint a Világbank, komoly eszközökkel rendelkezik céljai reménységünk szerint sikeres megvalósítására".

A két szervezet képviselője a hatékony együttműködés részleteiről is tárgyalt és konkrét javaslatokat is megvitattak a szegénység, társadalmi egyenlőtlenség és klímaváltozás kapcsán. Tveit arra buzdította tárgyalópartnerét, hogy az EVT-re egyszerre platformként és hálózatként tekintsen. A találkozót követően Tveit emlékeztetett arra, hogy az EVT „jelen van a civil társadalomban, meghatározó partner abban, hogy helyi közösségekkel világszerte kapcsolatot alakítson ki, az életet és igazságosságot szolgáló kiemelkedő üzeneteket pedig hatékonyan célba juttassa".

Külügyi Iroda

Forrás: www.oikumene.org

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.