Az arany medve brummogása

2017. február 22., szerda

Az Arany Medvét elnyerni hatalmas dolog. Tele van a magyar média a hírrel – jegyezzük meg teljes joggal, hogy Enyedi Ildikó filmje nyerte el a Berlini Filmfesztivál fődíját. De ahogyan erről is beszámolt a média, nem csupán a fődíjat nyerte el a „Testről és lélekről", hanem számos más zsűri is a fesztivál legkiválóbbjának látta.

A film elnyerte a kritikusok (FIPRESCI) és az Ökumenikus zsűri díját is. Nyilván a nagymedve árnyékában kevesebb fény esik ezekre a kisebb díjakra, éppen ezért szeretnénk megemlékezni az utóbbiról. Az ökumenikus zsűri ugyanis nem csak Berlinben oszt díjakat, hanem számos más filmfesztiválon is igyekszik szavazatával ráirányítani a figyelmet azokra a filmekre, amelyekben keresztyén értékek jelennek meg. Alapvetően tehát nem arról van szó, hogy a film témája biblikus legyen, vagy simogasson, szép legyen a látvány, esetleg a színészi teljesítmény legyen utolérhetetlen, sokkal inkább a film üzenete foglalkoztatja a zsűri tagjait.

Nagyon izgalmas és szép munka egy filmben felfedezni az Örömhírt. A protestáns egyházakat magába tömörítő InterFilm célja pedig éppen az, hogy hozzájáruljon az egyház(ak) és a filmek dialógusához. Számos fesztiválon találkozhatunk velük (Berlin, Cannes, Velence, Karlovy Vary, Locarno stb.), és idehaza a Miskolci Cinefesten is, aminek évek óta aktív résztvevői. A szervezetet 1955-ben hozták létre azzal a céllal, hogy a vizuális kultúrát meghatározó filmek világában segítsen tájékozódni a nézőknek, illetve felhívják a figyelmet azokra az alkotásokra, amelyekben az általuk képviselt értékrend ábrázolódik ki. „A film arra mutat rá, hogyan tudjuk legyőzni tökéletlenségünket…” – áll a zsűri értékelésében Enyedi Ildikó filmjéről.

Különösen nagy öröm számunkra, hogy Berlinben egy magyar filmet ért ez a megtiszteltetés. Ugyanakkor azzal a reménnyel is szolgálhat ez a siker, hogy ráirányítsa a figyelmet az Interfilm munkájára, valamint a filmek felhasználhatóságának lehetőségeire gyülekezeti alkalmainkon. Az Ökumenikus zsűri véleményével nem mindig kell egyetértenünk, de mindenképpen segít tájékozódni a filmek dömpingjében, melyik alkotás alkalmas arra, hogy közelebb hozza a nézőhöz a Biblia üzenetét.

Kókai Nagy Viktor, fotó: Mohai Balázs / MTI

A cikk nyomtatott változata megjelent a Reformátusok Lapja 2017. február 26-i számában.

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.