Az EVT emberségre hív az örmény népirtásra emlékezve

2015. április 27., hétfő

Az Egyházak Világtanácsa (EVT) április 24-én, a másfél millió áldozatot követelő tragédia századik évfordulójára emlékezett.

Az EVT képviselői politikai és vallási vezetőkkel, valamint népirtást átélt nemzetek képviselőivel vettek részt az április 22 és 24 között Jerevánban tartott megemlékezéseken. A szervezet 10. nagygyűlésének résztvevői Puszanban arra kérték a tagegyházakat, hogy tartsanak ünnepi megemlékezéseket a tragédia kapcsán.

Puszani határozat

Az örmény genocídium áldozatainak kanonizációjára (azaz szentté avatásukra) rendkívüli istentisztelet keretében került sor április 23-án II. Karekin pátriárka, az Örmény Apostoli Egyház Katholikosza, az EVT közel-keleti elnöke vezetésével és I. Arám cilíciai katholikosz részvételével az etchmiadzini székesegyházban.

Az EVT végrehajtó bizottságának tagjai is részt vettek az istentiszteleten, köztük Dr. Vicken Aykazianm, az etchmiadzini és Dr. Nareg Alemeziean, a cilíciai szentszék érseke. Olaf Fykse Tveit, a szervezet főtitkára mellett jelen voltak az EVT elnökei is: Dr Anders Wejryd, a Svéd Egyház korábbi érseke, X. János, az antióchiai Görög Ortodox Egyház patriarchája.

Százszor verték félre a harangot valamennyi örmény templomban csütörtök éjszaka a szentté avatási ceremónia végén. 400 éve ez volt az első ilyen szertartás az Örmény Apostoli Egyházban. A szolidaritás jegyében máshol is harangszóval emlékeztek meg a népirtás áldozatairól, a párizsi és strasbourgi Notre-Dame-ban éppúgy, mint a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházban, vagy a New York-i Szent Patrik Székesegyházban.

„A mai napon elsősorban a népirtás másfél millió örmény áldozatára emlékezünk: gyerekekre, nőkre és férfiakra egyaránt. De nem feledkezhetünk el arról a többszázezer emberről, arameus, kaldeus, asszír, szír és görög keresztyénről, és másokról, így a muszlimokról sem, akik abban az időszakban a brutális erőszaknak és háborúnak áldozatul estek" – mondta Tveit.

Az EVT főtitkára hangsúlyozta, hogy azok, akik „elvitatják vagy megtámadják testvéreik életét és méltóságát, saját maguk és az áldozatok emberségét tagadják. Napjainkban is szemtanúi lehetünk ennek a hozzáállásnak kölcsönösen pusztító valóságának. Együtt emlékezünk és rójuk le tiszteletünket az ártatlan áldozatoknak. Egyben megemlékezünk arról is, hogy ezek az embertelenség valóban bekövetkezett. Ez két fontos mozzanat, amelyek a megbékéléshez és a múltbeli ellenségeskedés okozta sebek gyógyulásához vezethetnek. Egy emberiség tagjaiként szükségünk van az igazságosságra és békére".

Tveit arra is emlékeztetett, hogy az EVT az ENSZ emberjogi bizottságának ülésén már 1979-ben az örmény népirtás tényének hivatalos elismerését szorgalmazta. Az EVT 6. nagygyűlése pedig mér 1983-ban nyilatkozatba foglalta, hogy „a világ nyilvánosságának hallgatása és a történelmileg bizonyított tények eltagadására tett tudatos erőfeszítések fájdalom és az kétségbeesés állandó forrása az örmény nép, az örmény egyházak és sok más ember számára."

A főtitkár felszólalásában Húsvétra, Krisztus feltámadására utalva azt mondta, hogy „imádságainkban úgy emlékezünk meg a népirtás áldozatairól, mint akik Krisztus halálában és feltámadásában részesedtek. Hitvallásainkban a szentek közösségeként teszünk tanúságot a bűnbocsánat, feltámadás és örök élet reménységéről". Tveit, aki május 7-én a washingtoni katedrálisban szervezett emlék istentiszteleten hirdeti Isten igéjét, így összegezte az örmény népirtás tanulságát: „az áldozatok emléke arra indít minket, hogy határozott lépéseket tegyünk az emberséget és méltóságot érő támadások ellen ma is."

A CEC a megbékélésért imádkozik. Az Európai Egyházak Konferenciája nyilatkozatban emlékezett meg a 100 éve történt tragédiáról. 2015. április 24-én, az örmény genocídium kezdetének századik évfordulóján a CEC arra emlékeztetett, hogy az Oszmán Birodalomban 1915 és 1922 között másfélmillió örményt gyilkoltak le és több ezer társukat üldözték el az országból. Az elismerés és jóvátétel száz év elteltével is aktuális kérdés. A CEC újfent kifejezte szolidaritását és elkötelezettségét a megbékélés és igazságosság munkálásában. A múlt gaztettei nem merülhetnek a feledés homályába – fogalmazott Christopher Hill elnök és Guy Liagre főtitkár, akik maguk is részt vettek az örményországi megemlékezésen. „Megtiszteltetés, hogy itt lehetünk ma, amikor egyrészt a múltbeli atrocitásokat gyászoljuk, másrészt az örmény nép állhatatosságát és kitartását" – üzente az anglikán püspök és református lelkész Jerevánból.

Külügyi Iroda
Forrás: http://www.oikoumene.org

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.