Elismerni a szolgálatot

2013. december 29., vasárnap

Bölcskei Gusztáv bízik benne, hogy a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) eddigi teljesítményét és munkáját úgy értékeli a magyar kormány, hogy beválasztja az Emberi Erőforrások Minisztériuma mellett működő döntéshozó szerv, a Karitatív Tanács tagjainak a sorába.

A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke az MTI-nek adott interjúban elmondta, hogy a Magyar Református Szeretetszolgálat ötéves működése alatt nagyon gyors és látványos fejlődésen ment keresztül, emiatt indokolt lehet a felvétele a hazai legnagyobb karitatív szervezeteket tömörítő Karitatív Tanácsba, a testületet alkotó tagok részéről pedig e tekintetben nyitottság tapasztalható. Ebben az esetben a református szeretetszolgálat is részt vehetne a tanács által szervezett nagy közös adománygyűjtésekben – jegyezte meg.

A Karitatív Tanácsot 2000-ben azzal a céllal alapították, hogy koordinálja a Nemzeti Adó-és Vámhivatal, a bíróságok és az önkormányzatok által elkobzott dolgok közérdekű felhasználását. A jogerősen lefoglalt termékek így rászorulókhoz kerülhetnek. Tagja lett az akkori öt legnagyobb és legrégebbi hazai karitatív szervezet: a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, a Katolikus Karitász, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt. A segélyszervezetek a Karitatív Tanácson keresztül közös felhívásokat tesznek közzé, s a 2013 tavaszi dunai árvíz idején a kormányzattal együttműködve közös segélyhívó vonalat működtettek.

Fiatal, de szorgalmas segélyszervezet

A Magyar Református Szeretetszolgálat viszonylag fiatal segélyszervezet, a Karitatív Tanács megalakulásakor még nem létezett ilyen formában. A református egyházban évszázados hagyományai vannak a hitből fakadó szeretetszolgálatnak, s negyven évnyi kényszerszünet után a kilencvenes években hivatalosan is újraszervezték a gyülekezeti és az intézményi diakóniát is. 2006. június 8-án a Magyarországi Református Egyház Zsinata határozatot fogadott el egy református segélyszervezet létrehozásáról. 2008 áprilisában jegyezték be, s így jött létre a Magyar Református Szeretetszolgálati Alapítvány, mely a karitatív segélyezési munkát végzi egyházunkban.

Bölcskei Gusztáv emlékeztetett: az MRSZ az ENSZ katasztrófavédelmi egységeivel együttműködve dolgozott a Fülöp-szigeteken az ottani tájfun miatt bajba jutottak megsegítésén, s a kezdetektől fogva kivette részét az idei hazai árvízvédelemi munkálatokból, csakúgy, mint a kárpátaljai Dercen településről érkezett, az ottani református egyházközség által létrehozott önkéntes tűzoltó egyesület, melynek tevékenységét még az ukrán állam is elismerte.

Megemlítette az interjúban, hogy az immáron hagyományossá vált református szeretetszolgálati akciók (a Nyilas Misi-pakkok gyűjtése, a Kék Vödör akció, a tüzifa-program) 2013-ban is folytatódtak. A tapasztalatok alapján egyre jobban kialakul az a hálózat a gyülekezetek segítségével, amely felméri a rászorulók igényeit és koordinálja a segítségnyújtást, illetve egyre több egyházközség, magánszemély és vállalkozás vesz részt ezeken a kezdeményezéseken.

MTI, reformatus.hu

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.