Japán reformátusok az atomenergia biztonságának mítosza ellen

2014. március 15., szombat

A 2011-ben a cunami következtében bekövetkezett atomkatasztrófa helyszínének közelében tanácskoztak református egyházak a japán Krisztus Egyesült Egyháza meghívására. A UCCJ volt az a testvéregyház, amelyet annak idején az MRSZ is támogatott.

A Svájci Református Egyházak Szövetsége (SEK) sajtónyilatkozatban tudósított az eseményről, amelyen a svájciak etikai ügyekben hivatalos képviselője, Otto Schäfer is részt vett. A négynapos nemzetközi konferenciára a fukusimai atomerőműtől 100 kilométerre fekvő Sendai városában került sor. A 185 dél-koreai, tajvani, német és svájci egyházi képviselő az atomenergia hasznosításáról tanácskoztak a Tohoku Gakuin egyetemen és istentiszteleten emlékeztek meg a 2011. március 11-i katasztrófa áldozatairól.  

A svájci fő-etikus március 13-án a nemzetközi tanácskozás keretében az energiaellátás lelki és erkölcsi kérdéseiről tartott előadást. „Az energiaellátás fontos etikai kérdéseket vet fel” – kezdte hozzászólását Schäfer. „Fontos kérdés, hogyan hordozhatjuk annak a terhét, amit hulladék, környezetszennyezés, kockázat és katasztrófák formájában ró ránk az energiatermelés” – folytatta hangsúlyozva, hogy minderre nem adható pusztán a technikai vagy gazdasági szempontokat mérlegelő válasz. A SEK küldöttje etikai döntéseket sürgetett, ami elengedhetetlen feltétele az emberi jogokat tiszteletben tartó és a teremtett világot kímélő energiagazdálkodásnak.

A professzor a nem megújuló energiahordozók korszakának végére adott reakciónkat és a „posztfosszilis” korszakba való átlépés tanulási folyamatát a világhírű svájci pszichológus, a 2004-ben elhunyt Elizabeth Kübler-Ross jól ismert gyászelméletének mozzanataival írta le. Az elutasítás, a düh, az alkudozás, a depresszió és az elfogadás lépések azon az úton, amelyik az energiagazdálkodás új korszakába vezetnek. Olyan próbatétel és „vizsga” ez, zárta előadását Schäfer, amelyet sikerrel véve megerősödve léphetünk túl korunk krízisén.   

A fukusimai atomkatasztrófa után az atomenergia kérdése sokáig napi téma volt Japánban. Ugyan az érdeklődés azóta alább hagyott, a kicsiny japán protestáns közösség a mai napig kiemelt témaként tartja napirenden a biztonságos és fenntartható energiaellátás kérdését. A Krisztus Egyesült Egyháza Japánban nem csak az áldozatokat támogató segélyprogramokat szervez, hanem azóta is a téma szószólójaként kérdőjelezi meg az „atomenergia biztonságának mítoszát”, ösztönzi a megújuló energiaforrások kiaknázását és kritizálja a fukusimai atomerőművet üzemeltető társaság, a TEPCO és a japán hatóságok kommunikációját.

A svájci delegációban a Misszió21 és az OEME (Ökumené, misszió és fejlődés) nevű szervezet képviselői is helyet kaptak, akik annak idején a svájci református gyülekezetek 390 000 svájci franknyi segélyét juttatták el Japánba partneregyházuk szociális programjának támogatására. A Magyar Református Szeretetszolgálat két egyházzal is kapcsolatba lépett 2011-ben. A UCCJ főtitkárával, Yoshi Fujimori-val személyesen is találkozott Japánban Osgyán Dániel, az MRSZ vészhelyzet- kezelési és nemzetközi fejlesztési igazgatója és az együttműködés azóta is töretlen a kicsiny japán egyház és az MRE külügyi irodája között.

Külügyi Iroda
Forrás: Kirchenbund.ch

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.