Megerősíteni akarunk

2012. október 14., vasárnap

A Wittenbergi Gustav Adolf segélyszervezet elnökét a GAW tevékenységéről és a felkarolt magyarországi kezdeményezésekről kérdeztük. Enno Haaks beszélt a wittenbergi városi templom felújításáról is, melyet egyházunk is támogatott.

Miért éppen Gustav Adolf a szervezet névadója?

II. Gusztáv Adolf svéd király meggyőződéses evangélikus keresztyén ember volt. Ez indította arra, hogy a harminc éves háborúban határozott szerepet vállaljon, ami nélkül az ellenreformáció kioltotta volna a protestáns hitet Európa szívében. Erről a szabadításról emlékeztek meg a GAW alapítói, amikor 1832-ben a szervezetet róla nevezték el. Ők is a protestáns keresztyéneket akarták megerősíteni – persze kizárólag békés eszközökkel.

Milyen kezdeményezéseket támogat a GAW?

A GAW partneregyházaiban olyan projekteket támogat, amelyek erősítik a gyülekezeteket és segítik az olyan gyülekezeti kezdeményezéseket, melyek jótékony hatással vannak a társadalomra. Ezért egy templom felújítása számunkra éppoly fontos, mint mondjuk egy gyülekezeti óvoda építése, egy gyülekezetek közötti kórustalálkozó vagy éppen egy szolgálati autó vásárlása, amellyel a lelkésznő eljut a négy szórványgyülekezetébe. Az egyházi munkatársak képzése vagy a lelkészképzés egyaránt szívügyünk. Az ösztöndíjas programunkban például számos fiatal teológus vett részt a Magyarországi Református Egyházból is.

Mekkora támogatásban részesül a MRE? Említene néhány kiemelt kezdeményezést?

Évente hatvanezer euró (mintegy tizenhétmillió forint) áll rendelkezésre. Remélem, hogy a múltban támogatott kezdeményezések mindegyike fontos volt. A GAW nem maga választja ki ugyanis a támogatásra érdemes projekteket, hanem az egyházkerületek vezetésére hagyatkozik, akik döntenek arról, hogy éppen mi a legfontosabb az egyházuk számára. 2012-ben például a gazdagréti gyülekezet templomának bővítésére, a tiszateleki és recski gyülekezeti központ felépítésére, illetve a pápai levéltárban folyó munkálatokra gyűjtünk adományokat.

Hogyan halad az idei adománygyűjtés?

A 2012. évi úgynevezett projektkatalógusunkban harmincnégy ország egyházainak összesen száznegyvenkét kezdeményezése szerepel. Mindezt másfél millió euróval akarjuk támogatni. Ez az összeg még nem áll teljes egészében rendelkezésünkre. Ősszel új erőfeszítéseket kell tennünk azért, hogy az év végére valamennyi partnerünknek a terveink szerint tudjunk támogatást biztosítani.

Mik a tapasztalatai a magyarországi egyházakkal való együttműködésről? Mit vár a jövőtől?

A GAW nem részesül állami forrásokból. A partneregyházaink kezdeményezéseire fordított támogatást eltökélt és türelmes munkával kell összeszednünk egyházi támogatásokból és adományokból. Ezért fontosak az adományozók fantáziáját megmozgató képek, az emberekről és gyülekezetekről szóló izgalmas történetek. És természetesen a támogatásra ajánlott projektek bölcs kiválasztása. Minnél jobban készítik elő a pályázati anyagokat Magyarországon, annál könnyebb érvelnünk mellettük!

Hány országból érkeznek a felajánlások?

Az adományok túlnyomó része Németországból folyik be, de újból és újból találkozunk a diaszpóra egyházak és gyülekezetek közötti szolidaritás megrendítő példáival. Így segített a chilei protestánsok pénze a lengyelországi árvízkárosultakon, vagy így épült fel az olaszországi valdensek támogatásából egy venezuelai ökumenikus központ. A legszebb példa ugyanakkor a wittenbergi templom felújításának támogatása szerte Európából.

Mely része szorul leginkább felújításra a wittenbergi templomnak?

A tető van a legrosszabb állapotban, ezért is kezdtük ott a felújítási munkálatokat. De lépésről lépésre a templom teljes külső és belső renoválása megtörténik, beleértve a technikai felszerelések cseréjét. Az utolsó fázis a tervek szerint a tornyok felújítása. Minthogy kiemelt kulturális örökségről van szó, természetesen a német állam és a szászországi tartományi kormány is támogatja a munkálatokat. De a gyülekezetnek 2,4 millió euró önrészt kell felmutatnia. Ez más protestáns közösségek segítsége és szolidaritása nélkül elképzelhetetlen.

Ezért szólította meg a GAW a partneregyházait arra, hogy 2017-ig támogassák a kezdeményezést. A felhívás csodálatos visszhangra talált. Sokan akarnak részesévé lenni ennek a különleges történetnek, még a viszonylagosan kicsi és szegény egyházakból is, mint például a bolíviai evangélikus közösség. A brazilok még pólót is nyomtak az adománygyűjtő akciójuk keretében. Nagyon örülünk annak, hogy a Magyarországi Református Egyház is aktívan kiveszi a részét a gyűjtésből. Ez is azt bizonyítja, hogy 2017 nem Luther-évforduló, hanem valóban a reformáció jubileuma.

Hogyan áll a renoválás?

A munkálatok 2010-ben kezdődtek. Amikor 2012 februárjában a GAW-küldöttség a helyszínen járt, gőzerővel zajlott a tetőszerkezet felújítása. Az a tény, hogy a GAW által közvetített támogatások egy része külföldről érkezett, nagy benyomást tett a gyülekezet lelkészére és presbitériumára: „bár nekik is kevés van, mégis áldoznak ránk".

Mi a wittenbergi vártemplom legfontosabb értékei?

A templom a város legrégibb épülete. Különös kultúrtörténeti értéket képvisel az idősebb Lucas Cranach által festett főoltár és az ifjabbik Cranach táblaképei. De fontosabb ennél a szellemi érték: itt prédikált Luther Márton, Johannes Bugenhagen és Melanchton is. Innen indult el a reformáció üzenete szerte a világba.

reformatus.hu, kép: www.gustav-adolf-werk.de

Enno Haaks 2009 óta áll a GAW élén, korábban 2001-től lelkészként szolgált Santiago de Chile-ben.

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió