Reménysugár
2010. március 07., vasárnap

Mint egy eltévelyedett gyermek
"Egy évvel ezelőtt váltam hajléktalanná, miután elveszítettem a családomat – emlékezik vissza Balogh Tibor. Ezután kerültem kapcsolatba a Reménysugár melegedővel. Ezen a helyen megértést és igaz törődést kapunk. Enyhítenek a problémáinkon és fájdalmunkon, itt nem csak a test, de a lélek is táplálékot kap." Majd hozzáteszi: „Ameddig az ember nem találja meg azt az utat, amelyen járni szeretne, eltévelyedett gyermekként él. Itt segítettek megtalálni a helyes utat.”
„Én itt ismerkedtem meg Istennel” – ezt már Kovács Tünde Tímea mondja, aki három évvel ezelőtt lépett be először a melegedőbe. „Itt hívő lettem és olyan, mintha lenne családom. Amikor ide bejövök, olyan, mintha hazajönnék” – fogalmazott Tünde.
A melegedő még 2008. december 8-án kapott működési engedélyt. Ekkor harminc fő befogadására szólt az engedély. 2009. január 5-én indult el intézményként, előtte a Nagytemplomi Református Egyházközség tagjai önkéntes módon segítették a városban élő hajléktalanokat. Heti rendszerességgel fogadták a rászorulókat meleg élelemmel, ruhával, tisztálkodási lehetőséggel, egy külföldi testvérgyülekezet támogatásával. Mivel a segítség csupán eseti jellegű volt, a gyülekezet, megtartva önkéntességét, megalapította a Hajléktalanok Nappali Melegedőjét, ennek köszönhetően hétfőtől péntekig folyamatos ellátást biztosít a hajléktalanoknak. A Reménysugár Hajléktalanok Nappali melegedőjében tavaly több mint 440 hajléktalannak segítettek.
Hajlék a hajlíthatatlan világban
"Ez a hajlék azokért született meg, akik felé a világ nem hajlik" – hangsúlyozta Bölcskei Gusztáv. A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a melegedő átadásán azt mondta: „Hajlékot úgy lehet készíteni, ha mi magunk is tudunk egymáshoz hajolni és meghajolni az Úristen színe előtt. Mi annak a Jézusnak a követői vagyunk, aki ismerte a hajléktalan sorsot, aki azért jött, hogy az atyák szívét a fiakhoz hajlítsa, és rajta kívül senki ne mondja el magáról, hogy az ember fiának nincs hova a fejét lehajtania.”
Ahol számít a véleményük
„Nem csak hajlék, hanem otthon is a rászorulóknak a Reménysugár melegedő” – mondta Vad Zsigmond. A Debreceni Református Egyházmegye esperese hozzátette: „Ezért is próbálunk mindent megtenni, hogy olyan közösség jöjjön létre, amelyben megtapasztalják az elfogadást és azon túl, hogy embernek nézik őket, számít a véleményük is. Az esperes kiemelte: „A hajléktalanoknak nem csak arra van szükségük, hogy fizikálisan támogassák őket ruhákkal vagy élelemmel hanem támogatni kell őket, hogy lelkileg megerősödjenek és képesek legyenek azokat a kihívásokat feldolgozni, amelyekkel naponta szembesülnek.”
Segítő kéz az örök élet felé vezető úton
"Menedéket és otthont kell adnunk, erre kell felhívnunk a körülöttünk élő emberek figyelmét" – mondta Czibere Károly. A Magyar Református Szeretetszolgálat irodavezetője kiemelte: "Ne csak tetőt és ételt kapjanak tőlünk a rászorulók, hanem kinyújtott kezet is. Nem szabad hagynunk, hogy a víz alá merüljenek az emberek." Az irodavezető szerint a református egyház szolgálatainak feladata, hogy már azokban a pillanatokban segítsenek, amikor megbicsaklik a családok élete és ne csak akkor, amikor már a víz alatt van. „Az állami jóléti rendszer soha nem lesz arra képes, hogy elkapja a családokat a lejtő tetején” – fogalmazott Czibere Károly, majd hozzátette: „Erre azok a közösségek képesek csak, amelyek élő szövetet alkotnak, mint például a Debrecen– Nagytemplomi gyülekezet.” Czibere Károly szerint a mai világ arra ösztönzi az embereket, hogy „csukódjanak be, magukra figyeljenek, és csak a túlélésért éljenek. Ezzel szemben a reformátusoknak az örök élet felé vezető utat kell megmutatniuk a társadalomnak.”
Több mint melegedő
"A segítségnyújtásra nagy igény van Debrecenben, ezért vált szükségessé az intézmény bővítése" – mondta Csonkáné Simon Judit. Az intézményvezető szerint a melegedő célja, hogy melegedésre, étkezésre, alapszintű higiénés szolgáltatások elérésére nyújtson lehetőséget. Ezenkívül olyan nappali ellátásokat, szolgáltatásokat nyújt, amelyek segítik a fedél nélkülieket mindennapi problémáik megoldásában. Az intézmény hétköznaponként nyolc órától délután négy óráig tart nyitva, valamint krízisidőszakokban szombatonként melegételt is osztanak.
Dobos Zita
Istent keresem
2Tim 1,1–7
„Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.” tovább >
Új fordítású Biblia / Károli-Biblia / Hitvallásaink
Ez történik továbbiak →
-
12. 07. szombat
Kelenföldi Barokk Esték
Budapest -
12. 08. vasárnap
Családi és Párkapcsolati Filmklub
Budapest -
12. 08. vasárnap
Jótékonysági Kodály-hangverseny
Szekszárd -
12. 08. vasárnap
A Reformátusok Lapja e heti számából
Országszerte -
12. 09. hétfő
Lázár Csaba Ady-estje
Budapest
Olvasta már?
-
Új japán könyvtár a Károli Gáspár Református Egyetemen
Húszezer példányos könyvszállítmány érkezett Magyarországra, amiből ötezer darabot adtak át a Károli Gáspár Református Egyetemnek. Ennek köszönhetően Magyarország legnagyobb japán nyelvű könyvtára jön létre a református intézményben.
-
Elindult a keresztyén könnyűzenét támogató program
Zenei képzést és hangszervásárlást támogató programmal segíti a keresztyén könnyűzenét játszó fiatalok kiteljesedését a kormány.
-
Projektátadások
A MRE Zsinata döntése értelmében a Szeretetszolgálati Iroda 2020. január 1-jei hatállyal Magyarországi Református Egyház Diakóniai Iroda (1146 Budapest, Hungária krt. 200.) néven folytatja tevékenységét, és 2020. január 1-től átveszi az MRE fenntartásában működtetett szociális és felzárkózási intézmények és szolgáltatások teljes körű fenntartói jogát.
-
Alap, amire lehet építeni
A 19. kerületben, a református templom közelében áll a Kispest-Központi Református Egyházközség Szőlőskert Óvodája, melybe immár fél évtizede várják a helyi gyermekeket. Az ide járó kicsinyek mindennapjait felkészült pedagógusok igyekeznek különlegessé tenni – amiben az egész gyülekezet a segítségükre van.
-
A kommunikáció jog, nem kiváltság
A komplex kommunikációs igényű személyeket támogató AAK-Módszertani Központ nyílt a debreceni Immánuel Otthonban. A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. MONTÁZS projektjének részeként 21 millió forint értékben vásároltak speciális kommunikációs eszközöket a református intézmény számára.