Szabad sajtó és virágzó demokrácia

2015. május 03., vasárnap

A CEC nyilatkozatot adott ki a sajtószabadság világnapján, közösen a Keresztyén Kommunikáció Világszövetségének európai tagozatával.

Egy nemzedék óta ünnepeljük a sajtószabadság világnapját május 3-án, amikor megemlékezünk azokról az újságírókról, akik munka közben vesztették életüket és elkötelezzük magunkat a sajtószabadság védelmére és előmozdítására. Ebből az alkalomból az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és Keresztyén Kommunikáció Világszövetségének európai tagozata (WACC Europe) csatlakozva az ünnepséghez kifejezik elkötelezettségüket a sajtó szabadsága mellett Európában és azon túl.

A megközelítések sokszínűségét képviselő szabad média elengedhetetlen a virágzó demokráciához. Az átláthatóság és információáramlás, amit a sajtó biztosít, hozzájárul a jó kormányzáshoz, az igazságos választási folyamatokhoz és a demokratikus kormányok által képviselt emberek felhatalmazásához.

Az újságírás ösztönzi a tartalmi vitákat, amelyek a növekvő számú kommunikációs felületek között zajlanak. Az élet valamennyi vetületét feltáró és elemző közösségi média és az állampolgári (civil) újságírás mára kiegészíti az újságírás hagyományos formáit. Az újságírók által feltárt ügyek közül számos az emberi jogok megerősítését szolgálja mind helyi, mind globális közegben.

Az aktuális helyzet Európában eltérő és ingatag. Vannak országok, akik töretlenül a sajtószabadság magas fokát képviselik, míg mások azzal küzdenek, hogy kormányuk beavatkozik a sajtó ügyeibe, központosítja a médiafelületeket és manipulálja a felügyelőszervek munkáját. Egyes országok jelentős összevonásokat, hírügynökségek megszűnését és a média függetlenségének csorbulását kénytelenek elszenvedni.

A CEC és WACC európai tagozata a mai napon arra hívja tagjait, hogy újítsák meg elkötelezettségüket és tevékeny részvételüket a következő területeken:

- a konfliktus és zavargások sújtotta térségekben dolgozó újságírók személyes biztonságának garantálása;
- olyan kulturális és szabályozási környezet támogatása, amelyben a szabad és sokszínű sajtó korlátok nélkül érvényesül;
- az európai médiaszereplők bátorítása arra, hogy szabadságukkal bátran és egyben megfontoltan éljenek.

„Az európai egyházaknak jelentős szerepet kell játszaniuk a demokratikus társadalmak kialakításában és fenntartásában", jegyezte meg Guy Liagre, a CEC főtitkára. „Ez magába foglalja a szabad, független és plurális sajtó támogatását és védelmét" – emelte ki a református lelkész.

Stephen Brown, a WACC európai elnöke hozzátette, hogy „a plurális és sokszínű sajtó alapvető része a sajtószabadságnak és a demokratikus képviseleti társadalmaknak. Azt várjuk az európai intézményektől, hogy támogassák és megóvják a pluralizmust és sokszínűséget." A véleménynyilvánítás szabadsága, valamint az információhoz és kommunikációhoz, közléshez való jog alapvető emberi jogok. Ezek elismerése elengedhetetlen."

A két szervezet nem szűnik meg imádságban hordozni azokat az újságírókat, akik börtönbe kerültek, és mindannyiszor veszély fenyegeti személyes biztonságukat, ahányszor csak hivatásukat elkötelezetten és szabadon kívánják gyakorolni.

Külügyi Iroda

Forrás: www.ceceurope.org

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.