Mi mondjuk meg, kik vagyunk!

2018. október 25., címkék: károli egyetem (kre), Hit, Történelem, történelem, református identitás, hit

„Nézzünk szembe azzal, ami a hátunk mögött van és értsük meg, miért váltunk olyanná, amilyenek vagyunk" – kérte Gér András, egyházunk zsinati tanácsosa a Hagyomány, Identitás, Történelem (HIT 2018) elnevezésű református egyház- és művelődéstörténeti konferencia csütörtöki megnyitóján.

Mi mondjuk meg, kik vagyunk!

A Heidelbergi Káté 450 éve

2012. november 15., címkék: történelem, Történelem, 450, xiii. zsinati ciklus 11. ülés, heidelbergi káté

A jövőre 450 éves hitvallásos irat szövegének új fordítása készül az évfordulóra. A Kárpát-medencei reformátusok egységes szöveggel fogadhatják el a most több fordításban is használt Heidelbergi Kátét. A végleges szöveg az MRE Zsinata elé is került, ennek alkalmából Millisits Máté művészettörténész, művelődéstörténész foglalta részletesen össze a Káté múlt évszázadait.

A Heidelbergi Káté 450 éve

A protestáns testnevelés évszázadai

2012. július 25., címkék: reformátusok lapja, történelem, testnevelés, református oktatás, Történelem, olimpia

Hogyan lett része a mozgás a református oktatásnak? Mozaikok a protestáns testkultúra évszázadaiból

A protestáns testnevelés évszázadai

Az olimpikon lelkész

2012. július 25., címkék: Történelem, kóczán mór, reformátusok lapja, történelem, olimpia

Hivatalosan ma kezdődnek meg a XXX. nyári olimpiai játékok. Ebből az alkalomból Kóczán Mór lelkészre emlékezünk, aki száz éve lett olimpiai bronzérmes.

Az olimpikon lelkész

Helytörténet, családtörténet, egyházi gyűjtemények

2012. július 20., címkék: történelem, egyházi gyűjtemények, Történelem, konferencia

Egyházi levéltárosok és muzeológusok találkoztak július elején Debrecenben.

Helytörténet, családtörténet, egyházi gyűjtemények

Egyházi levéltárosok és muzeológusok találkoztak július elején Debrecenben.

Vallásszabadság Erdélyben

2012. június 04., címkék: vallásszabadság, Történelem, kolozsvár, történelem, évfordulók

A tordai országgyűlés 448 éve, 1564.június 4-én iktatta törvénybe a „kolosvári reformált eklézsiát", azaz a református egyházat.

Vallásszabadság Erdélyben

Tisza István a magyar református közéletben

2012. április 30., címkék: dunántúli egyházkerület, Történelem, tisza istván, történelem

Gróf Tisza István 1861. április 22-én született, 1907. április 30-án választották dunántúli református főgondnokká. Születésének 151. és főgondnokká választásának 105.  évfordulója alkalmat ad arra, hogy a néhai miniszterelnök protestáns közéletben betöltött szerepét vizsgáljuk, alakjának református vonásait vázoljuk.

Tisza István a magyar református közéletben

Michiel de Ruyter emlékezete

2012. március 25., címkék: hollandia, történelem, megemlékezés, ruyters, gályarabok, Történelem

405 éve, 1607. március 24-én, Vlissingenben született a magyar protestáns gályarabokat kiszabadító hős admirális. A reformátusok évszázadok óta tisztelettel emlékeznek a holland tengerészre.

Michiel de Ruyter emlékezete

A kakas szimbólumának évezredei

2012. március 21., címkék: Történelem, kakas, templomépítészet, történelem

A megújuló reformatus.hu új arculatot is kapott: egy kakas lett az MRE hivatalos honlapjának logója. Joggal adódik a kérdés, mi a kapcsolat a templomaink tetején is sokszor feltűnő kakas és a reformátusság között. A kakas, mint jelkép kultúrtörténetét Millisits Máté művészettörténész járta körül, írását számos református kakasábrázolással illusztrálva.

A kakas szimbólumának évezredei

2012. március 21., címkék: Történelem, kakas, templomépítészet, történelem

A cigány sokkal inkább életmódot jelent, mint etnikumot

2012. január 04., címkék: interjú, cigánymisszió, Történelem, történelem, nagy pál

Az eredet csak az egyik lehetséges megközelítése annak, hogy mitől cigány a cigány. Hogy kit és miért tartunk cigánynak, arra nézve sokkal meghatározóbb lehet egy adott társadalomban, gazdaságban való mozgás – állítja Nagy Pál cigánykutató. A történésszel készített interjú második felében arra a kérdésre kerestük a választ, kik a cigányok, mennyire meghatározó a külső környezet viszonyulása, az államhatalom társadalmi szerkezetet befolyásoló lépései, valamint a folyamatos spontán asszimiláció abban, hogy kiket nevezünk cigánynak. A gödöllői Szent István Egyetem munkatársával annak okán készítettünk interjút, hogy a református cigánymissziós munka során ismeretterjesztéssel is tenni kell az előítéletek ellen, rá kell mutatni az együttélést megnehezítő téveszmék és mítoszok létezésére.

A cigány sokkal inkább életmódot jelent, mint etnikumot

Zsid 7,1–10

„az, akiről bizonyságunk van, hogy él” tovább >