A vallásszabadság napjává nyilvánították január 13-át

2018. február 21., címkék: vallásszabadság, vallásbéke, tordai országgyűlés, torda

Az erdélyi magyar és szász protestáns egyházak kezdeményezésére Magyarország Országgyűlése az 1568-ban elfogadott tordai ediktumot kiemelt jelentőségű nemzeti értéknek, elfogadásának időpontját, január 13-át pedig a vallásszabadság napjává nyilvánította.

„Boldogok, akik békét teremtenek”

2018. január 14., címkék: vallásszabadság, vallásbéke, torda

„A négyszázötven évvel ezelőtti határozat ereje abban rejlett, hogy megmutatta az összetartozás áldását, és ma is azért szólít meg, hogy el ne feledjük: a hit Isten ajándéka" – fogalmazott Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke a tordai katolikus templomban, ahol az 1568. január 13-án elfogadott, korában egyedülálló vallásbéke elfogadásáért adtak hálát.

Menny és föld között épülő híd

2018. január 12., címkék: vallásszabadság, kolozsvár, tordai országgyűlés, vallásbéke, unitárius egyház

„Kérem a Fennvalót, hogy a közös ünneplés révén ki-ki a maga hitében erősödhessen meg, emlékezve a múlt kincsére" – mondta Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök a vallás- és lelkiismereti szabadság évfordulójának előestéjén tartott ünnepi koncerten a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközségben.

Gondolatok a tordai országgyűlés jubileumán

2018. január 11., címkék: reformáció, vallásbéke, tordai országgyűlés, vallásszabadság

2018 nekünk, magyaroknak a vallásszabadság és vallási tolerancia emlékéve. Négyszázötven éve a János Zsigmond (1540-1571) fejedelem által 1568. január 6. és 13. között Tordára összehívott országgyűlés – Európában először – elhatározta, hogy senkit sem szabad hátrányosan megkülönböztetni és üldözni hitéért, meggyőződéséért. Az eseményekről Gudor Kund Botond nagyenyedi esperes, történész írását közöljük.

4Móz 17,1–15

„Ne járjanak úgy, mint Kórah és csoportja, akit előre figyelmeztetett Mózes által az Úr.” tovább >