Online tanulási környezet közösségi fejlesztéssel

Kép: Online tanulási környezet közösségi fejlesztéssel

A Református Tananyagfejlesztő Csoport digitális tananyagfejlesztési folyamatáról és a tesztelési eredményekről Dr. Dringó-Horváth Idával, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának egyetemi docensével beszélgettünk.

Dicséretek gitárkísérettel

Vad Péter debreceni ének-zene tanár az első pillanattól lelkes támogatója a református tananyagfejlesztésnek, közös munkánk gyümölcseként látott napvilágot a Tananyagfejlesztő Csoport első pedagógusoknak szóló kiadványa, az Akkordos Korálkönyv. Arról kérdeztük a Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola tanárát, miként hathat az iskolai és gyülekezeti éneklésre, ha ennek a könyvnek a segítségével gitár- és zongorakísérettel hangzanak fel a jól ismert dicséretek, zsoltárok.

Bibliai integráció a természettudományos oktatás gyakorlatában

A tavalyihoz hasonlóan Miskolcon rendezték meg a Református Tananyagfejlesztő Csoport országos konferenciáját és jó gyakorlat börzéjét. A november 16-i és 17-i rendezvény fókuszába idén a természettudományos oktatás került.

Szemléletformálás a vizuális nevelés tanítása során

Hogyan segíti a pedagógusokat a készülő művészettörténeti tanári kézikönyv? Erről és a vizuális nevelésben megjelenő református tartalmakról kérdeztük Molnárné Ötvös Tündét, a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának tanárát, a Református Tananyagfejlesztő Csoport vizuális neveléshez kapcsolódó helyzetelemző munkacsoport vezetőjét.

Irodalmi nevelés a digitális korban

Lucz Szilvia, a Református Tananyagfejlesztő Csoport általános iskolai magyar nyelv és irodalom csoportjának vezetője elkötelezett pedagógus, aki nagy lelkesedéssel vágott bele a református tananyag fejlesztésébe. Arról beszélgettünk vele, miért és hogyan lett tananyagfejlesztő és hogyan jelenhet meg a református többlet az irodalmi nevelésben.

Biblia és tudomány kerekasztal-beszélgetések

Kép: Biblia és tudomány kerekasztal-beszélgetések

Evolúció – Orvosi etika – Csodák. Aktuális kérdések a hit, a kutatás és a Z generáció szempontjából.

A bibliai integráció a természettudományos oktatásban

Kép: A bibliai integráció a természettudományos oktatásban

Kövessék élőben pénteken a Református Tananyagfejlesztő Csoport országos konferenciáját, amelynek témája idén a természettudományos oktatás!

A legfontosabb, hogy meglátszik-e rajtunk a szeretet

Kép: A legfontosabb, hogy meglátszik-e rajtunk a szeretet

A Református Tananyagfejlesztő Csoport Iskolatúra rendezvénysorozatának második állomása a göncruszkai Talentum Református Tehetséggondozó Általános Iskola. Október 10-én egész napos rendezvényre várják a református iskolák fenntartóit, igazgatóit és pedagógusait. Az iskola igazgatója, Beidek Endre válaszolt kérdéseinkre.

„Koli és foci” – olvasópályázat református iskolások számára

Kép: „Koli és foci” – olvasópályázat református iskolások számára

A Református Tananyagfejlesztő Csoport olvasópályázatot hirdet a református iskolák 5-6. osztályos tanulói számára.

Kihívásként látni a problémákat

A Református Tananyagfejlesztő Csoport Iskolatúra rendezvénysorozatának első állomása a lovasberényi Reményik Sándor Református Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda. Szeptember 28-án egész napos rendezvényre várják a református iskolák fenntartóit, igazgatóit és pedagógusait. Az iskola igazgatója, Vuityné Sárándi Klára válaszolt kérdéseinkre.

Tartalomfejlesztés holland református módra

A hollandiai Goudában működik az ország legnagyobb református tanítóképző főiskolája a Driestar Educatief, amely több évtizedes jó kapcsolatot ápol számos magyar iskolával, kiemelten a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karával, ahonnan Erasmus pályázat keretében több hallgató vett már részt a Driestar nemzetközi programjában. Jellemzője az intézménynek, hogy nemcsak a tanítóképzésre fókuszálnak, pedagógiai intézeti és szakszolgálati feladatokat is ellátnak: továbbképzéseket szerveznek, szaktanácsadói rendszert működtetnek, tananyagokat és segédanyagokat fejlesztenek a református iskoláik számára.

Református tananyagfejlesztés

A projekt bemutatása

A Magyarországi Református Egyház keretén belül 2017. április elején alakult meg a Református Tananyagfejlesztő Csoport azzal a céllal, hogy a református iskolák számára szakmailag magas színvonalú, a keresztyén nevelést támogató tananyagok jöjjenek létre.

A helyzetelemzést és koncepcióalkotást követően tantárgyi munkacsoportok határozzák meg a fejlesztendőtartalmak körét.A javaslatok alapján a papíralapú és a digitális tartalomfejlesztés során tantárgyi és komplex tananyagelemek készülnek. Ezzel párhuzamosan az új Nemzeti Alaptantervhez illeszkedő református kerettantervet is fejlesztünk, amelyhez kapcsolódóan a projekt második felében tankönyvek és segédanyagok készülnek.

Az EGYH-KCP-16-P-0127 számú projekt Magyarország Kormánya 1813/2016 (XII. 20.) határozata alapján 1 milliárd forint támogatást kapott a fenti célok megvalósítására. A Támogatási okiratot az Emberi Erőforrások Minisztériuma mint Támogató nevében, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő mint Lebonyolító kötötte a Magyarországi Református Egyházzal.

Elérhetőségek:

Magyarországi Református Egyház