A gyülekezet mozgatórugói
2017. szeptember 15., péntekNők nélkül színtelen és egyhangú lenne a református egyház – mondja Svébisné Juhász Márta, a Magyarországi Református Nőszövetség alelnöke, dunamelléki nőszövetségi elnök. A negyvenes években alapított, majd betiltott szervezet huszonöt évvel ezelőtti újraindulásáért adtak hálát a dunamelléki nőszövetség tahi konferenciáján szeptember 8–10. között, ennek apropóján beszélgettünk.
A világban, amelyben magasan lobog a feminizmus zászlaja, nem furcsa fenntartani egy kizárólag nőket tömörítő szervezetet?
Egyáltalán nem. Más az indíttatásunk, más a célunk, és hisszük, hogy mi magunk csak eszközök vagyunk. Persze, ma sem mindenki fogadja el, hogy vannak női lelkészek és presbiterek, de hadd idézzem Csiha Kálmán püspök szavait: a presbitérium a gyülekezet jó gazdája, a nőszövetség a jó gazdasszonya. A nőszövetségben lehetnek férfiak, igaz, hogy csak pártoló tagként, de szeretettel látjuk őket a konferenciáinkon és a szolgálatban is. A házasságban is kiegészíti egymást nő és férfi a teremtés rendje szerint, ennek így kell lennie a gyülekezetben is. Sajnos manapság a gyülekezeti tagokat, így a nőket is nehezebb motiválni, mint régebben. A személyes példaadás és megkeresés segít, hogy megtaláljuk azokat, akik a gyülekezet javára tudnak lenni, Isten munkatársaiként szolgálva.
Maradjunk a korszellemnél. A 21. században milyen szerepe van, lehet a nőszövetségnek? Ugyanaz, mint az induláskor?
Alapjaiban igen: fő feladatunk a misszió, a diakónia, a gyülekezetépítés és a közösségformálás. De megváltozott a környezet, más kihívásokkal kerülünk szembe, mások az igények és adottságok. Van, ahol még jól működik a kézimunkakör vagy a tésztakészítés, máshol a nőszövetség tagjai szervezik meg az autós szolgálatot, látogatnak, korrepetálnak, pótmamaszerepet vállalnak. Megannyi lehetőség, amely mutatja, milyen sokrétű a nőszövetség közösségépítő munkája.
Említette, hogy bizonyos gyülekezetek, emberek nem feltétlenül nézik jó szemmel, hogy vannak női lelkészek és presbiterek. Ön szerint milyen lenne az egyházunk nők nélkül?
Színtelen, egyhangú. Nem lenne meg a fészekélmény, amit nők tudnak biztosítani otthon és a gyülekezetekben is. Szükség van a női szolgálattevőkre, mert különleges érzékkel tudják a hallott Igét cselekedetté formálni. Ha egy nőszövetségi tag odalép ahhoz, aki tanácstalanul toporog a templomban, és segít neki helyet találni, eligazodni: vendégszeretetet gyakorol. Ehhez a nők jobban értenek. Férfinak, nőnek megvan a maga helye és szerepe, szolgálati lehetősége. „Krisztus jó illata vagyunk" (2Kor 2,14–15) – olyan, mintha ez az ige a nőkről szólna: a női lélek Krisztus jó illatának terjesztője.
Vannak, akikben más kép él a nőszövetségi tagokról – unatkozó öregeknek gondolják őket.
Sokan vélik úgy, hogy a nőszövetség dologtalan nénik hímzőköre, valamiféle klubdélután – szeretnénk ezt a tévedést eloszlatni. A nőszövetség a szolgálatra elhívott és elköteleződött, különböző korosztályú nők aktív közössége, amelyben a tagok vállalt feladatukat szervezetten végzik az Ige vezetésével. Ők a gyülekezet építői és mozgatórugói, a lelkészek segítői.
Divatbemutatóval és díjátadóval ünnepli a Magyarországi Református Egyház Nőszövetsége a szervezet újraindulásának negyedszázados évfordulóját. Magyar és református identitás a nemzetpolitikában címmel Répás Zsuzsanna, a Magyar Művészeti Akadémia nemzetközi és határon túli ügyek főosztályának vezetője, A magyar identitás a viseletben címmel pedig Hampel Katalin divattervező tart előadást október 7-én a zsinati székházban. Az elmúlt időszakra P. Tóthné Szakács Zita elnök emlékezik, és átadják a Zsindelyné Tüdős Klára-díjakat is.
Hegedűs Márk
Az interjú megjelent a Reformátusok Lapja 2017. szeptember 17-i számában.
Istent keresem
2Tim 1,1–7
„Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.” tovább >
Új fordítású Biblia / Károli-Biblia / Hitvallásaink
Ez történik továbbiak →
-
12. 07. szombat
Kelenföldi Barokk Esték
Budapest -
12. 08. vasárnap
Családi és Párkapcsolati Filmklub
Budapest -
12. 08. vasárnap
Jótékonysági Kodály-hangverseny
Szekszárd -
12. 08. vasárnap
A Reformátusok Lapja e heti számából
Országszerte -
12. 09. hétfő
Lázár Csaba Ady-estje
Budapest
Olvasta már?
-
Projektátadások
A MRE Zsinata döntése értelmében a Szeretetszolgálati Iroda 2020. január 1-jei hatállyal Magyarországi Református Egyház Diakóniai Iroda (1146 Budapest, Hungária krt. 200.) néven folytatja tevékenységét, és 2020. január 1-től átveszi az MRE fenntartásában működtetett szociális és felzárkózási intézmények és szolgáltatások teljes körű fenntartói jogát.
-
Alap, amire lehet építeni
A 19. kerületben, a református templom közelében áll a Kispest-Központi Református Egyházközség Szőlőskert Óvodája, melybe immár fél évtizede várják a helyi gyermekeket. Az ide járó kicsinyek mindennapjait felkészült pedagógusok igyekeznek különlegessé tenni – amiben az egész gyülekezet a segítségükre van.
-
A kommunikáció jog, nem kiváltság
A komplex kommunikációs igényű személyeket támogató AAK-Módszertani Központ nyílt a debreceni Immánuel Otthonban. A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. MONTÁZS projektjének részeként 21 millió forint értékben vásároltak speciális kommunikációs eszközöket a református intézmény számára.
-
Formálódj adventben – Formálódj böjtben
Kétoldalas, az adventi és a böjti időszakra felkészítő könyvet jelentetett meg a közelmúltban a TeSó blog. A kézreálló, zsebbe férő, táskában is meghúzódó hívogató kicsi kötet rövid blogbejegyzésekből nyomtatott üzenetté vált írásokat tartalmaz. Ha engedjük, társunkká szegődnek a jászolig és a keresztig.
-
Oktatókat keres a Debreceni Református Hittudományi Egyetem
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora pályázatot hirdet az Ószövetségi Tanszékre egyetemi docensi álláshelyre, a Pedagógia és Pszichológia Tanszékre főiskolai tanári álláshelyre, a Testnevelési Tanszékre főiskolai docensi álláshelyre, és a Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszékre főiskolai docensi álláshelyre.