Ügynökségként folytatja a Hungary Helps
2019. április 17., szerdaMivel az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárság egyre több támogató programot működtet, szükségessé vált egy ügynökség létrehozása kifejezetten a programok lebonyolítására és ellenőrzésére, az átláthatóság biztosítására és a hatékonyság mérésére – közölte a programért felelős Azbej Tristan államtitkár kedden a sajtóval.
A 2017-ben indított Hungary Helps program keretében az elmúlt két évben több mint 8 milliárd forint támogatást biztosított a magyar kormány az üldözött keresztények megmaradásának segítésére, 35 ezer ember helyben maradását, illetve hazatérését segítették közvetlenül. Emellett két ösztöndíjprogram, a Stipendium Hungaricum és a kifejezetten keresztény fiatalok számára meghirdetett ösztöndíjprogram keretében is tanulnak válság sújtotta övezetből érkező fiatalok magyarországi egyetemeken.
Az özvegyasszony két fillérje
„A magunk lehetőségeihez mérten azért dolgozunk, hogy a kereszténység ne tűnjön el kétezer éves bölcsőjéből" – nyilatkozta a reformatus.hu-nak korábban Azbej Tristan. Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár a Hungary Helps programról is beszélt a nekünk adott interjúban.
Az államtitkár elmondta: öt közel-keleti és két szub-szaharai országban vannak programjaik, amelyek közül kiemelkedik az észak-iraki Tell-Aszkuf városának újjáépítése. A Ninivei-fennsíkon lévő településről 2014-ben 1300 keresztény család menekült el, és a településen több mint 900 épület sérült vagy semmisült meg. A magyar kormány 580 millió forintos adománya elég volt a káld katolikus egyháznak ahhoz, hogy újjáépítsék a várost, melynek eredményeképpen az 1300 családból 1000 hazatért. 2018 decemberében sikerült együttműködési megállapodást kötniük az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével (USAID), illetve folyamatosan keresik az európai partnereket is. Terveik szerint a Hungary Helps-ből idővel V4 helps, sőt akár EU helps is lehet majd. „A lengyel-magyar együttműködés már meg is valósult, a két ország közösen támogat egy közel-keleti ortodox árvaházat" – jegyezte meg Azbej Tristan.
Az ügynökséget Márki Gábor fogja vezetni, aki 2010 ás 2012 között a Honvédelmi minisztérium helyettes államtitkára volt, 2013 és 2016 között pedig külgazdasági attaséként dolgozott Magyarország tel-avivi nagykövetségén. Az ügyvezető ismertette az ügynökség három fő feladatát: egyrészt koordinálják a magyar kormány valamennyi humanitárius segítségnyújtását, különös tekintettel a katasztrófák esetén biztosított azonnali segítségnyújtásra; másrészt megvalósítják a kormány üldözött keresztényeket és más vallási közösségeket segítő programjait; harmadrészt pedig részt vesznek a Külgazdasági- és Külügyminisztérium által koordinált nemzetközi fejlesztéspolitikai célkitűzéseinek megvalósításában is.
Magyarország támogatja a szíriai reformátusokat
A húsz emberrel működő ügynökség dolga lesz a kormány döntése értelmében támogatott programokhoz megtalálni a partnereket, jellemzően nem nagy nemzetközi segélyszervezeteket, hanem kis helyi szervezeteket, egyházakat, amelyekkel együtt tudnak működni a támogatás helyszínén.
Magyarország kormánya egyházunkon keresztül támogatja a szíriai és libanoni református egyházak újjáépítést segítő szolgálatait is, márciusi helyszíni látogatásunk után több projektet is bemutattunk a reformatus.hu-n.
Forrás: MTI, fotó: Szigetváry Zsolt
Istent keresem
2Tim 2,19–26
„De az Úr szolgája ne viszálykodjék,...” tovább >
Új fordítású Biblia / Károli-Biblia / Hitvallásaink
Ez történik továbbiak →
-
12. 11. szerda
A Református félóra e heti adásából
Országszerte -
12. 12. csütörtök
Temesvár 30
Temesvár -
12. 13. péntek
Keresztyén karácsonyi könyvvásár
Budapest -
12. 15. vasárnap
A Reformátusok Lapja e heti számából
Országszerte -
12. 16. hétfő
Olvasta már?
-
Ott van a gyülekezet, ahol Isten Igéjét hirdetik
Három évtizeddel ezelőtt, 1989-ben alakult meg a rendszerváltozás utáni első budapesti református egyetemi gyülekezet. Az elmúlt harminc évről, az ifjúságról és az ifjúsági munkáról az 1RE Budapesti Református Egyetemi Misszió vezető lelkészével, Bedekovics Péterrel beszélgettünk.
-
Koordinátort keres az MRE-HEKS cigánymissziós gyülekezeti programja
A Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete, a HEKS 2013 óta hosszútávú elkötelezettséggel támogatja a Magyarországi Református Egyház (MRE) gyülekezeteinek és iskoláinak a romák/cigányok egyházi és társadalmi befogadását segítő munkáját. Az országos program keretében jelenleg 13 gyülekezet és 6 általános iskola valósít meg a HEKS által támogatott inklúziós programot. Az MRE a cigánymissziós gyülekezeti projektek koordinálására keresi munkatársát.
-
Itt kezdődik
Decemberben sok a fény, a csillogás és a mese. De miről szól valójában a karácsony? És milyen a mi ünnepvárásunk? Erre szeretnénk emlékeztetni kisfilmünkkel és ma induló adventi kampányunkkal.
-
Iskolapélda szeretetből
Thai boxszal és adventi kenyér sütéssel készül a karácsonyra a göncruszkai református gyülekezet. Az abaúji kis falut teljesen újjáépítette az ott szolgáló lelkész házaspár. Sohajda Leventével tudatos ünnepvárásról, az Istenhez vezető utakról és a mélyszegénységben megszólaló karácsonyi örömhírről beszélgettünk.
-
Magnetofon helyett trombitaként
Nyitottak a spiritualitásra, sokat és rendszeresen interneteznek, példaképek számukra tanáraik. Autoritásból nem lehet velük kommunikálni, élő, konkrét és hiteles példákkal azonban igen, ebben pedig az egyháznak, az államnak és a civil szférának is nagy szerepe és felelőssége van.