

Az elmúlt közel százötven évben a több hullámban zajló kivándorlás következtében szinte minden kontinensen létrejöttek magyar református közösségek. A 19. század végétől az első világháború kitöréséig mintegy másfél millióan vándoroltak ki egy jobb élet reményében Észak-Amerikába. Újabb hullámot indított el a huszadik század 30-as éveiben a gazdasági világválság, majd a politikai menekültek száma növekedett meg a kommunista diktatúra idején, különösen az elbukott 1956-os forradalom után hagyták el sokan az országot. Az utóbbi időben – az európai uniós tagság adta lehetőségekkel élve – megnőtt a munkavállalás céljából ideiglenesen Nyugat-Európába költöző fiatalok és szakemberek száma.
Alábbi összeállításunkkal a diaszpórában élőket és átmenetileg (pl. tanulási, munkavállalási, turisztikai céllal) külföldön tartózkodókat kívánjuk tájékoztatni a gyülekezetekről, magyar nyelvű istentiszteletekről. Ugyanígy a diaszpórában működő gyülekezeteknek, egyházi szervezeteknek is szeretnénk információt nyújtani például a Kárpát-medencei anyaegyházak diaszpórával kapcsolatos szolgálatáról, pályázati lehetőségekről. Az otthonmaradóknak pedig egy-egy híradás révén a diaszpórában működő közösségek életéről szeretnénk beszámolni, hogy ezzel is erősítsük összetartozásunkat.
Református templomot avatott a kanadai Torontóban Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke. Az istentiszteleten és az Első Magyar Református Egyház új templomának és közösségi központjának megnyitóján részt vett a magyar köztársasági elnök is. Novák Katalin hangsúlyozta: a diaszpórában élők és az anyaország összetartozása felelősség is mindkét fél számára.
Az 1956-os forradalom híre bejárta a világot, mindenütt a magyar szabadságharcosok tettitől zengett a sajtó, azonban katonai segítség nem érkezett a nyugati világtól. A november 4-ével kezdődő szovjet offenzíva részeként az orosz csapatok megpróbálták lezárni a határokat, de így is közel 200 ezren vándoroltak ki véglegesen Magyarországról. Őket Ausztriában tárt karokkal fogadták, azonban a legtöbben tovább vándoroltak a szomszédos országból. Így kötött ki számos magyar menekült Amerikában, a már ott tartózkodó magyarok pedig – köztük a reformátusok is – a segítségükre siettek.
Az első generáció nem tud elfelejteni magyarul, de nem is igazán tanul meg angolul, míg a harmadik generációnál már kivételes siker, ha tudnak magyarul – mondta a diaszpóralétről Dézsi Csaba, az Ausztráliai Magyar Református Egyház lelkipásztor elnöke, akit szeptemberben avattak doktorrá Debreceni Hittudományi Egyetemen.
Hét ország magyar diaszpóragyülekezeteinek több mint ötven küldötte részvételével tartották szeptember 1–4. között a Nyugat-Európai Magyar Protestáns Gyülekezetek Szövetsége éves közgyűlését. A találkozó házigazdája idén a szövetséghez három éve csatlakozott Nürnbergi Magyar Református Gyülekezet volt.
A szervezet hagyományos hittudományi tanácskozásán áttekintették a nyugat-európai magyar gyülekezetek helyzetét, és megtervezték a párizsi gyülekezet fennállása 95. évfordulójának megünneplését.
A számos diaszpórában működő közösség, valamint több református és evangélikus Kárpát-medencei anyaegyház részvételével zajló tanácskozás zárónyilatkozata.
Az 1995. évi II. törvény 11. §-a a „világ bármely részén élő magyar reformátusokkal” való kapcsolattartásról
A diaszpóra magyarságát segítő állami ösztöndíjprogram 2018 óta lehetőséget biztosít kifejezetten egyházi pályázók – azaz magyar állampolgárságú lelkipásztorok, hitoktatók és teológushallgatók – számára is, hogy valamelyik református diaszpóra közösségben kilenc hónapot eltöltve hitéleti tevékenységet végezzenek. Az egyházi pályázókra speciális előírások is vonatkoznak, esetükben egyebek mellett püspöki ajánlására is szükség van. Öt éven belül a programra legfeljebb három alkalommal nyújtható be pályázat és ugyanazon célország ismételten is megjelölhető.
Az egyházi pályázók számára először 2018 februárjában meghirdetett ösztöndíj keretében lelkészek, hitoktatók és teológusok utazhatnak a diaszpórában élő magyar reformátusok közé, hogy biztosítsák az anyanyelvi igehirdetést, hogy erősítsék a gyülekezeteket, látogassák a szórványokat. Az induláskor Gér András, a Magyarországi Református Egyház zsinati tanácsosa nyilatkozott a lehetőségekről.
Tovább a cikkhezAdamek Norbert (Hannover) | Adamekné Németh Zsófia (Hannover) | Juhos Barnabás (Hannover) | Kertész Adrienn (Ligonier) | Marafejeva Nelli (Melbourne) | Némethné Scherman Piroska (Hága, Zwolle) | Nyakas Gergő (Adelaide) | Orbán Johanna (Adelaide) | Ratkovics Petra (Brüsszel) | Ráksi Lajos (Mannheim) | Svantner Gergő (Sydney) | Varga Adalbert (Sydney)
További információk a www.korosiprogram.hu oldalon találhatók, a pályázati felhívást a www.kulhonimagyarok.hu oldalon teszik közzé.