Filmek a szülőföldről

2016. május 25., szerda

Idén tavasszal a Károli Gáspár Református Egyetem, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája, a Katolikus Pedagógiai, Szervezési és Továbbképzési Intézet és a Budapesti Piarista Gimnázium szervezésében ötödik alkalommal rendezték meg az Ökumenikus Diákfilmszemlét.

A református, evangélikus és katolikus diákok ebben az évben is az ország bármely részéből pályázhattak alkotásaikkal. Idén a „Szülőföld” témakör adott keretet a filmszemlének, de más, szabadon választott témájú filmet is beküldhettek a nevezők. A pályaműveket két korcsoportban – 5-8. évfolyam és 9-12. évfolyam – bírálták el, a beérkezett hatvanhárom kisfilmből huszonegy jutott be a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán rendezett döntőbe.  

Dokumentumfilmmel, kisjátékfilmmel, etűddel, animációval, burleszkkel vagy akár klippel is pályázhattak a nevezők, arra viszont figyelniük kellett, hogy filmjük ne haladja meg a nyolc percet. Vallási témát ugyan nem kellett feldolgozniuk, de a szervezők a versenykiírásban is felhívták a figyelmet, hogy a műveknek fontos összhangban állniuk az élet evangéliumi szemléletével.

A beérkezett filmek közül egy ökumenikus elő zsűri szakmai és tartalmi szempontok figyelembe vételével választotta ki a döntőbe került  alkotásokat, melyeket a május 21-i szemlén vetítettek le. A vetítés után a zsűri tagjai, Mispál Attila rendező, Nagy Dénes rendező, dr. Tari János etnográfus, szociológus, rendező, operatőr és Varsányi Ferenc rendező, forgatókönyvíró, producer, oktató a közönség előtt értékelték a bemutatott alkotásokat. A kategóriák győztesei értékes videó felszereléseket és tárolókapacitást nyertek, a zsűri tagjai pedig mindenkit bíztattak a további munkára.

A Szülőföld kategória középiskolás korcsoportjában Éliás János, a Karcagi Református Gimnázium 10. osztályos tanulója dicséretet kapott „Magyarnak lenni, magyarnak maradni” című alkotásáért. Művében a Fekete-Körös völgyét és az ott élő magyarok szokásait, mindennapjait mutatja be.

A szabadon választott téma kategóriában a miskolci Balázs Győző Református Líceum végzős tanulója, Lévay Bence, harmadik helyezést ért el. „Láthatatlan metemorfózis” című animációs kisfilmje egy különös átalakulás történetét követi nyomon.

Ugyanebben a kategóriában kiemelt dicséretet kaptak a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának végzősei, Jászberényi Lili, Gergely Marcell, Szabó Bence és Venyige Ervin a gyásszal foglalkozó „Lélek útja” című filmjükért.

 forrás: evangelikus.hu; okudiakfilm.hu

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.