Magyar Református Egyház

Magyar reformátusok a világban

Az elmúlt közel százötven évben a több hullámban zajló kivándorlás következtében szinte minden kontinensen létrejöttek magyar református közösségek. A 19. század végétől az első világháború kitöréséig mintegy másfél millióan vándoroltak ki egy jobb élet reményében Észak-Amerikába. Újabb hullámot indított el a huszadik század 30-as éveiben a gazdasági világválság, majd a politikai menekültek száma növekedett meg a kommunista diktatúra idején, különösen az elbukott 1956-os forradalom után hagyták el sokan az országot. Az utóbbi időben – az európai uniós tagság adta lehetőségekkel élve – megnőtt a munkavállalás céljából ideiglenesen Nyugat-Európába költöző fiatalok és szakemberek száma.

Diaszpóra

Alábbi összeállításunkkal a diaszpórában élőket és átmenetileg (pl. tanulási, munkavállalási, turisztikai céllal) külföldön tartózkodókat kívánjuk tájékoztatni a gyülekezetekről, magyar nyelvű istentiszteletekről. Az otthonmaradóknak pedig egy-egy híradás révén a diaszpórában működő közösségek életéről szeretnénk beszámolni, hogy ezzel is erősítsük összetartozásunkat.

Hírek a diaszpórából

Mindennek rendelt ideje van

Az erdélyi Bodor család 1983-ban kalandos úton érkezett meg Amerikába a kommunista Romániában megélt, próbatételekkel teli lelkészéletből. Bodor László tíz éven át, viharos időszakban szolgált lelkészként a Miami Egyesült Egyházban, miközben ellátta a sarasotai missziós központot is. Felesége, a nyolcvanöt éves Albinka minden tekintetben jó társa volt férjének. Kisebbik fia, Péter Pál szintén lelkész, világi – mérnöki – munkája mellett 1993-ban átvette apja missziós szolgálatát, és átmeneti időre a miami gyülekezet vezetését is vállalta. 2019-ben megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. Az amerikai Krisztus Egyesült Egyháza magyar nyelvű közösségeit tömörítő Kálvin Egyházkerület püspökhelyettese.

Épp csak elkerülte a Los Angeles-i magyar reformátusokat a tűzvész

Hatalmas tűzvész pusztít az Egyesült Államok nyugati partvidékén található Los Angeles környékén. A városban és a környező településeken több magyar református gyülekezet is működik, ezek közül kettőt kerestünk meg, amelyeknek a temploma nincs messze a tüzektől: telefonon értük el a Hollywoodi Magyar Református Egyház főgondnokát, Okos Károlyt és a San Fernando-völgyi Magyar Református Egyház lelkipásztorát, Jakabffy Zsoltot.

Százéves az Amerikai Magyar Református Egyház

Száz éve, 1924. december 9-én nyitotta meg Vincze Károly cartereti lelkipásztor a Független Amerikai Magyar Református Egyház első gyűlését Pittsburgh egyik külvárosának, Duquesne-nek a templomában. Ekkor hét alapító gyülekezet képviselői voltak jelen: Detroit, New Jersey államból Carteret és Perth Amboy, Pennsylvaniaból Donora, Duquesne, McKeesport és Scranton. De hosszú út vezetett idáig.

Imádkozni csak magyarul tud

„Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!” – olvashatjuk Tompa Mihály örökbecsű sorait a Levél egy kibujdosott barátom után című költeményében. De vajon tényleg bujdosásról, vagy újabb kori népvándorlásról van szó? Hazánkat a közelmúltban rengetegen hagyták el átmenetileg, talán örökre, sokan nyugat-európai országokban telepedtek le. Állást és lakást szereztek, de a hitéletük gyakorlásáért még magyarul fohászkodtak a Teremtőhöz. Hogyan tudják ezt a befogadó országokban, idegen nyelvi környezetben megvalósítani? Erre kerestük a választ Németországban, az egyik legnagyobb tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália kölni magyar protestáns gyülekezetében.

További tartalmak

Dokumentumok:

A 2008-as diaszpóra konferencia ajánlásai az anyaegyházaknak

A számos diaszpórában működő közösség, valamint több református és evangélikus Kárpát-medencei anyaegyház részvételével zajló tanácskozás zárónyilatkozata.

Letöltés

A Magyarországi Református Egyház missziói törvénye a diaszpóráról

Az 1995. évi II. törvény 11. §-a a „világ bármely részén élő magyar reformátusokkal” való kapcsolattartásról

Letöltés

Kőrösi Csoma Sándor Program

A diaszpóra magyarságát segítő állami ösztöndíjprogram 2018 óta lehetőséget biztosít kifejezetten egyházi pályázók – azaz magyar állampolgárságú lelkipásztorok, hitoktatók és teológushallgatók – számára is, hogy valamelyik református diaszpóra közösségben kilenc hónapot eltöltve hitéleti tevékenységet végezzenek. Az egyházi pályázókra speciális előírások is vonatkoznak, esetükben egyebek mellett püspöki ajánlására is szükség van. Öt éven belül a programra legfeljebb három alkalommal nyújtható be pályázat és ugyanazon célország ismételten is megjelölhető.

KCSP.jpg

Segítség az anyanyelvi igehirdetésben

Az egyházi pályázók számára először 2018 februárjában meghirdetett ösztöndíj keretében lelkészek, hitoktatók és teológusok utazhatnak a diaszpórában élő magyar reformátusok közé, hogy biztosítsák az anyanyelvi igehirdetést, hogy erősítsék a gyülekezeteket, látogassák a szórványokat. Az induláskor Gér András, a Magyarországi Református Egyház zsinati tanácsosa nyilatkozott a lehetőségekről.

Tovább a cikkhez