Életének 83. évében, 2025. február 8-án visszaadta lelkét Teremtőjének Békássy N. Albert, a Nyugat-európai Magyar Református Lelkigondozó Szolgálat világi elnöke.
Az erdélyi Bodor család 1983-ban kalandos úton érkezett meg Amerikába a kommunista Romániában megélt, próbatételekkel teli lelkészéletből. Bodor László tíz éven át, viharos időszakban szolgált lelkészként a Miami Egyesült Egyházban, miközben ellátta a sarasotai missziós központot is. Felesége, a nyolcvanöt éves Albinka minden tekintetben jó társa volt férjének. Kisebbik fia, Péter Pál szintén lelkész, világi – mérnöki – munkája mellett 1993-ban átvette apja missziós szolgálatát, és átmeneti időre a miami gyülekezet vezetését is vállalta. 2019-ben megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. Az amerikai Krisztus Egyesült Egyháza magyar nyelvű közösségeit tömörítő Kálvin Egyházkerület püspökhelyettese.
Hatalmas tűzvész pusztít az Egyesült Államok nyugati partvidékén található Los Angeles környékén. A városban és a környező településeken több magyar református gyülekezet is működik, ezek közül kettőt kerestünk meg, amelyeknek a temploma nincs messze a tüzektől: telefonon értük el a Hollywoodi Magyar Református Egyház főgondnokát, Okos Károlyt és a San Fernando-völgyi Magyar Református Egyház lelkipásztorát, Jakabffy Zsoltot.
Száz éve, 1924. december 9-én nyitotta meg Vincze Károly cartereti lelkipásztor a Független Amerikai Magyar Református Egyház első gyűlését Pittsburgh egyik külvárosának, Duquesne-nek a templomában. Ekkor hét alapító gyülekezet képviselői voltak jelen: Detroit, New Jersey államból Carteret és Perth Amboy, Pennsylvaniaból Donora, Duquesne, McKeesport és Scranton. De hosszú út vezetett idáig.
„Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!” – olvashatjuk Tompa Mihály örökbecsű sorait a Levél egy kibujdosott barátom után című költeményében. De vajon tényleg bujdosásról, vagy újabb kori népvándorlásról van szó? Hazánkat a közelmúltban rengetegen hagyták el átmenetileg, talán örökre, sokan nyugat-európai országokban telepedtek le. Állást és lakást szereztek, de a hitéletük gyakorlásáért még magyarul fohászkodtak a Teremtőhöz. Hogyan tudják ezt a befogadó országokban, idegen nyelvi környezetben megvalósítani? Erre kerestük a választ Németországban, az egyik legnagyobb tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália kölni magyar protestáns gyülekezetében.
Jelentős mérföldkőhöz érkezett el idén az Amerikai Magyar Református Egyház: 1924. december 9-én alakult meg hivatalosan a Pennsylvaniai Duquesne-ben Független Amerikai Magyar Református Egyház néven, később, 1958-ban – elhagyva a „független” jelzőt – felvette a napjainkban használt nevét. A százéves évforduló alkalmából az elmúlt héten tartottak megemlékezést, ahol jelen volt a Magyarországi Református Egyház delegációja is.
Lizik Zoltán élete minden fontos döntésében Istenre hagyatkozott, és sosem bánta meg. Lelkészi szolgálatát egy Duna menti kis faluban kezdte, majd Közép-Európa legnagyobb református templomában, Cegléden folytatta huszonnyolc éven át. Tizenhat éve pedig elvállalta a kanadai Windsor gyülekezetének szolgálatát. 2018-ban először, 2023-ban másodszor választották az idén százéves Amerikai Független Magyar Református Egyház püspökének. Az évfordulót az alapítási helyszín után az amerikai New Brunswickban nagyszabású rendezvényen ünnepelték meg.
Ötgyermekes református lelkész Jakabffy Zsolt. A Partiumból került Los Angelesbe 2001-ben. A diaszpórában nem jellemző módon a hétvégi magyar iskolát is vezeti a gyülekezetén kívül: missziónak tekinti. A templom és a vele szoros együttműködésben működő Reményik Sándor Keresztény Magyar Iskola az észak-amerikai magyar diaszpóra talán legjobban felépített magyar oktatási intézménye, diákszínjátszó körrel, néptánccsoporttal, könyvtárral, iskolaújsággal. Az oktatási intézmény és az egyházközség évi két bált és egy majálist szervez, és egyre hangsúlyosabbak a családos lelki programjaik.
A clevelandi Nyugat-oldali Magyar Református Egyház főgondnoka másodgenerációs magyar. Daróczy Zsuzsa – a szüleit követve – aktívan részt vett a magyar közösség életében, ahogyan férje és később gyermekei is. A vasárnapi iskolát vezette annak megszűnéséig. Hat éve az elöregedő és folyamatosan fogyó gyülekezet főgondnoka lett, hogy fenntartsa azt legalább addig, amíg szülei és a gyülekezet többi idős tagja él.
Kezdetben orvosnak készült, végül a helyi református kollégiumban tanult, s ott talált rá hivatására – és feleségére is – Csiki-Mákszem Lóránd amerikai magyar lelkész. A Kézdivásárhelyen született lelkipásztornak és tanító házastársának, Enikőnek útja előbb Kolozsvárra, majd a Nagyszeben melletti Vízaknára vezetett. Amikor tizenkét évi szolgálatuk után a feleség amerikai munkavállalási engedélyt kapott, a Covid-járvány közepén az Egyesült Államokba költöztek: előbb Clevelandbe (Ohio) mentek, majd Miamiban (Florida) találtak otthonra.
Endrei Ferenc kalandos úton jutott el Amerikába és a hivatásához is. A háború alatt, tizenhárom évesen talált rá a Bibliára, s bár először mérnök lett, egyetemi szállásadói és Billy Graham hatására rálelt hivatására is. A clevelandi református templom lelkésze volt huszonnyolc évig, annak legnehezebb időszakában. Jóval túl a kilencvenedik életévén is rendkívüli emlékezőtehetséggel idézte fel hosszú életének egyes részleteit clevelandi otthonában.
Kovács Zsuzsa és Mózes Kolozsváron születtek és házasodtak össze. 1969-ben vándoroltak ki Amerikába, ahol lépésről lépésre építették fel életüket a New Jersey állambeli New Brunswick közelében. Munkájuk és családjuk mellett Mózes hat éven át a helyi református egyház presbitere volt, és többször vállalta a magyar klub elnökségét is; Zsuzsa a cserkészet szülői munkaközösségét vezette hét éven keresztül. Gyermekeik folytatják a közösségi vállalásokat, de 2023 végéig még a szülők is aktívak voltak. Az általuk szervezett 110 éves HAAC-évforduló után a református templomban beszélgettünk.
A szokásos március eleji időpont helyett július 15-én jelenik a diaszpóra magyarságát segítő Kőrösi Csoma Sándor Program pályázati felhívása. Az ösztöndíj egyházi pályázók – lelkipásztorok, hitoktatók és teológus hallgatók – számára is nyitott.
Papp Györgyi Pozsonyban született 1934-ben. Férjével, Bőjtös Lászlóval 1956. december elsején menekültek el Magyarországról az Egyesült Államokba azzal a szándékkal, hogy hamarosan visszatérnek. A történelem ezt megakadályozta, honvágyukat a magyarság szolgálatával, a magyar szellemi-lelki örökség ápolásával enyhítették. Férje halála óta Györgyi visszavonultan él, de szíve, lelke és háza még mindig készen áll a vendéglátásra.
Minden magyar református gyülekezet, míg tisztán hirdetik az Igét és komolyan megtartják Isten országa rendjét, hivatali állomása Isten országának – mondta Békássy N. Albert, a Nyugat-Európai Magyar Református Lelkigondozó Szolgálat világi elnöke, akivel azzal kapcsolatban beszélgettünk, hogy a szervezet nyáron tagja lett a Magyar Református Egyház Közös Zsinatának.
Rendkívül értékesnek tartom azon honfitársaink kitartását és hűségét a hitük és a magyarságuk mellett, akik kényszer miatt hagyták el hazájukat – fogalmazott Balog Zoltán püspök. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnökét az október végi ausztráliai útjáról, a diaszpórában élő közösségekről, a keresztyén hit erejéről és a pápuák között szolgáló Molnár Mária református diakonissza örökségéről kérdeztük. Több helyszínre Novák Katalin köztársasági elnökkel közösen látogattak el.
Mi, magyarok próbálunk összetartani, még ha szétszóródva is élünk. Ám Isten Igéje olyan többletet kínál, ami magyarságunknál is erősebb közösséggé formál bennünket – fogalmazott igehirdetésében Balog Zoltán püspök ausztráliai útjának utolsó állomásán, az Adelaide-i Magyar Református Gyülekezet templomában. Az ausztrál nagyvárosban most először tett látogatást a Magyarországi Református Egyház püspöke.
A II. világháború végén emigráló magyarok jelentős része Argentínában telepedett le, majd később, az 1956-os forradalom után is sokan menekültek a dél-amerikai államba. A diaszpórába kivándorlókról mégis keveset tudunk. Benedek-Micsinay Máriával, az Argentínai Magyar Református Egyház főgondnokával idéztük fel, hogyan élték meg és ünneplik máig Argentínában az ’56-os forradalmat és szabadságharcot.
A reformáció lényege a visszatérés. Visszatérés ahhoz a forráshoz, ahol semmi másról nincs szó, mint arról, hogy Isten szeret, Jézus Krisztusban pedig személyes kapcsolatra hív bennünket. Ezt akkor ismerhetjük fel, ha Isten nem egy kifaragott tárgy, bálvány az életünkben, hanem élő személy, akivel kapcsolatba lehet lépni. Balog Zoltán püspök hirdetett Igét Sydneyben, a reformáció ünnepe alkalmából tartott istentiszteleten.
Soós András a nyolcvanas években költözött át egész családjával együtt Ausztráliába. Több mint húsz évvel ezelőtt választották meg először a Ausztráliai Magyar Református Egyház Új-délwalesi Egyházkerülete főgondnokának. A Reformátusok Lapjának portréja.