Bethlen Kata, a XVIII. század egyik legjelentősebb magyar írója nem csupán saját életének krónikása volt – műve bizonyságtétel. Vajon mi késztette arra, hogy megszólaljon és papírra vesse fájdalmait, fohászait és hitét?
Második férje 1743-ban bekövetkezett halálától kezdve következetesen „árvaként” hivatkozott önmagára – nem csupán jogi, hanem mély lelki értelemben is. Marjai Éva Egy imádkozó asszony a múltból című írása utánajár, hogyan vált a Gróf Bethleni Bethlen Kata életének maga által való rövid leírása elnevezésű önéletírás egy szenvedéseken edzett, de Istenbe vetett bizalommal élő asszony tanúságtételévé. A szerző családi hagyományt is követett: több rokona is irodalmi munkásságot hagyott hátra.
Bethlen Kata alakját ma is számos irodalmi és történeti feldolgozás idézi meg – életműve hiteles forrása maradt a század női kegyességnek és protestáns önértelmezésének.
A teljes írás a Reformatusoklapja.hu oldalon található.
Örömmel látjuk honlapunkon, ahol számos cikkünk díjmentesen is elérhető – ez a tartalom előfizetéssel olvasható teljes terjedelmében.