„Szabó Magda könyvei egytől egyig kincses ládák, az Ókút mélyén, Az ajtó mögött vagy Abigél szobra alatt, a Régimódi történetben sokkal több titok rejlik, mint bárhol máshol talán a magyar irodalom lapjain" – méltatta a 2007-ben elhunyt szerzőt Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár. Hozzáfűzte: Szabó Magda könyveinek és olvasóinak élt, új korszakot teremtett a magyar irodalomban. Műveinek megfilmesített változatait az is ismerte, aki egyáltalán nem olvas. „Bár a kétkötetesre tervezett Für Elise című önéletrajzi regényének második része már nem születhetett meg, az irodalomtörténészek szerint életműve így is teljes, kerek egész. A befejezetlenség érzetét csupán Szabó Magdára jellemző derűs életenergia, a belső szellem, a lelki gazdagság, a kifogyhatatlan mondanivaló jelenlétének hiánya keltheti" – emelte ki Hoppál Péter.
„Szabó Magdát egy dolog érdekelte, az életmű, a munkája. És abban a munkában ő nem volt református, konzervatív, úriközép vagy épp debreceni ... Abban a munkában ő író volt, akinek egyetlen célja volt: világokat teremteni a lehető leghitelesebben" – fogalmazott a tárlatot megnyitó Háy János József Attila-díjas szerző. Kiemelte, hogy a PIM kiállítása a Szabó Magda személyében rejlő forgandóságot, impulzivitást ragadja meg. „Meghozza a kedvet, hogy örüljünk annak, hogy élünk, hogy ennyire gazdag lehet egy emberi élet" – fűzte hozzá Háy János.
A négy kisebb termet elfoglaló, személyes tárgyakat, fényképeket és számos, megjelent kötetekből és levelezésekből származó szövegrészletet felvonultató tárlatot jövő márciusig látogathatja a közönség.
MTI, fotó: Bruzák Noémi