A gályarabok kiszabadítójára emlékeznek

A holland de Ruyter admirális halála 335. évfordulóján a debreceni gályarab oszlopnál koszorúznak pénteken.

kép A Magyar Protestáns Egyháztörténeti és Egyházművészeti Társaság a Debrecen-Nyíregyházi Római Katolikus Egyházmegyei Könyvtár és Levéltárral közösen rövid koszorúzással egybekötött  megemlékezést tart péntek (2011. április 29.) 18 órai kezdettel a debreceni Nagytemplom mögötti gályarab oszlopnál a 335. éve elhunyt hős admirális, Michiel de Ruyter (Vlissingen, 1607.március 24.-Siracusai-öböl, 1676. április 29.) emlékére - tudtuk meg a szervezőtől, Milisits Máté művelődéstörténésztől.

Az 1670-es évek a protestáns egyházak életében a próbatétel évei voltak. A magyarországi ellenreformáció idején, 1674. március 5-én, több mint 700 protestáns hitvallót idéztek a Pozsonyban felállított különbíróság elé, amely során mintegy háromszáz pap, tanító jelent meg a tárgyaláson. A beidézett prédikátorok közül a legállhatatosabbakat, akik semmi fajta megalkuvásra nem voltak készek, kisebb csoportokban várbörtönökbe vitették. Több mint negyven prédikátort Nápolyba hurcoltak, de közülük csak harminckettő maradt életben, akiket eladtak gályarabnak. Sorsuk nagy visszhangot keltett Európa protestáns országaiban. Gyűjtés indult kiszabadításuk érdekében, és ez többszöri kísérlet után végül a holland Michiel de Ruyter admirálisnak sikerült, 1676. február 11-én.

"Sok győzelmet vívtam életemnek minden rendiben ellenségeim felett, de az én legfényesebb diadalom, mellyel Krisztusnak ártatlan szolgáit az elviselhetetlen terhek alól kiszabadítottam"- ezekkel a híressé vált szavakkal fogadta hajóján a holland tengernagy a huszonhat megmentett prédikátort.

Református.hu

Kapcsolódó anyag: A protestáns gályarabok és de Ruyter admirális emlékezete