A lelkipásztorok előmenetelének biztosítása a szent tudományokban gyülekezeteink kiemelt érdeke és feladata. Egyházunk rendje szerint április 27. a lelkésztovábbképzés vasárnapja: ennek fontosságáról, intézményesített rendszeréről és távlatairól Gáll Sándort, az Erdélyi Református Egyházkerület igazgatótanácsi kancellárját, az ottani Országos Lelkésztovábbképző Testület (OLTT) titkárát kérdeztük.
Miért lényeges, hogy egy lelkipásztor ne csak önállóan képezze tovább magát?
Találó a mondás, miszerint a jó pap holtig tanul. Sokan még hatvan év felett is eljönnek az alkalmainkra. Egy nyugdíjazás előtt álló kollégám például részt vett egy örökség- és műemlékvédelemmel foglalkozó konferencián, mert építkeztek a gyülekezetében, és szerette volna beleásni magát a témába. Az OLTTvel ilyen lehetőségek megteremtésén fáradozunk. Testületünk tizenkét évvel ezelőtt az Erdélyi Református Lelkészértekezleti Szövetség kifejezett kérésére és a két egyházkerület példátlan összefogásával alakulhatott meg. Részben történelmi okai vannak annak, hogy ilyen nagy az érdeklődés a programjaink iránt.

Gáll Sándor
Melyek azok a szolgálati területek, amelyeken hamar elévülhet gyülekezeteink vezetőinek tudása?
Harminc évvel ezelőtt még nem tanultunk pasztorálpszichológiát a teológián. A szentírásismeret is ilyen terület. Ha valaki bibliai teológiából naprakész szeretne maradni, akkor amellett, hogy tudását rendszeresen gyarapítja, és tájékozódik az újonnan megjelenő szakmai anyagokból, szükséges az intenzív, közös elmélyülés is a témában.
Mire fordítanak kiemelt figyelmet a szakmai rendezvények megszervezésekor?
Korábban a lelkigondozásra fordítottuk a legnagyobb figyelmet, hogy pótoljuk az imént említett hiányt. Ehhez társult még kisebb arányban a gyakorlati teológia és a biblikum. Egyháztörténettel jobbára csak a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet által felkínált interdiszciplináris tanfolyam formájában foglalkozunk. De célunk a pihenési, elcsendesedési és találkozási lehetőség megteremtése is.
Lehetőség vagy kötelesség? Mi a továbbképzés egyházjogi háttere?
A szabályrendeletünk évente nyolc nap fizetett tanulmányi szabadságot ír elő a lelkipásztoroknak. Nekik ez idő alatt – ötéves ciklusokban számolva – ötvenórányi foglalkozásnak megfelelő kreditpontot kell összegyűjteniük szervezett továbbképzéseken és lelkészértekezleteken. Ilyenkor a gyülekezetek anyagilag hozzájárulnak ahhoz, hogy a lelkipásztoruk eljusson egy-egy ilyen alkalomra. Az előírt feltételek tudományos munkával vagy külföldi konferenciákkal is kiegészíthetők. Sőt, ha többen összefognak, saját tervezettel állhatnak elő egy őket érdeklő témában. A pontok összegyűjtésére azért is érdemes odafigyelni, mert olykor a fizetésemelés vagy a gyülekezetváltás lehetősége áll vagy bukik ezen.
Idén melyik képzésük tűnik már előzetesen is sikertörténetnek?
A programjaink sikeressége leginkább a megfelelő témaválasztáson múlik. Éppen teltházas rendezvényen vagyunk túl, amelynek már sokadik alkalommal a magyarózdi drogterápiás otthon adott helyet. A jelentkezők itt az alkoholtól, a drogfüggőségtől és más szenvedélybetegségektől szabadulni vágyók között tölthetnek el három napot. A következő előadássorozatunk a XXI. század keresztyén etikai kérdéseit taglalja. Ezen lényeglátó gondolatai miatt húzóerő Szabó István emeritus püspök neve. Már másfél hónappal előre többen bejelentkeztek erre is.
Milyen fejlesztéseket terveznek a közeljövőben?
Folyamatosan dolgozunk azon, hogy az egyes programlehetőségek a célirányos hirdetés útján kellő időben eljussanak a megfelelő személyekhez. Ezen akár egy továbbképzés tényleges megtartása múlik.
A Kárpát-medencei magyar református egyházak külön szabályrendeletben határozzák meg a lelkipásztoraik számára kötelező továbbképzés rendjét. A Magyarországi Református Egyházban a jelenleg hatályos szabályzat szerint hatvanéves korig minden lelkipásztornak kötelező a megszabott továbbképzési pontok megszerzése. Egyháztagként támogathatjuk elöljáróinkat a képzésekre való eljutásban, és imádkozhatunk lelki-szakmai fejlődésükért, valamint ennek áldásaiért gyülekezeteinkben.
A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!