Ahol minden lélegzet számít

A Törökbálinton működő Református Pulmonológiai Centrum Magyarország második legnagyobb tüdőgyógyászati intézménye a maga háromszázhúsz betegágyával. A fekvőbeteg-ellátás mellett évente több mint kilencvenezer ambuláns vizsgálatot végez, valamint öt mobil állomással több mint százhúszezer embert ér el mellkasszűréseivel. Országosan komplex pulmonológiai ellátást nyújt számos szakterületen, ilyen a tüdőrák, a COPD, a súlyos asztma, a cisztás fibrózis, az intersticiális tüdőbetegségek, a gyermek-tbc- és -bronchológiai vizsgálatok, illetve a gyermek- és felnőttalváscentrum.

Az intézmény vezetője, Gálffy Gabriella 2018-ban került az akkor még Törökbálinti Tüdőgyógyintézethez, oktatási-kutatási igazgatója lett a kórháznak, valamint ő lett az onkológia vezető főorvosa. Mint mondja, azt a megtisztelő feladatot kapta, hogy európai szintű onkológiai ellátást alakítson ki az intézményben, amelyhez az abban az évben átadott szárny ideális helyszínnek bizonyult.

– Az intézmény korábbi vezetői jól látták, hogy előre kell menekülni a szakmában, ezért hozták létre a háromszintes épületet. A tüdőrákellátás kezelési lehetőségei (célzott terápia, kemo- és immunterápia) sokat fejlődtek az elmúlt tíz-tizenöt évben, a korábbi körülmények között pedig már nem tudott volna tovább fejlődni a betegellátás minősége – mondja a főigazgató.

dr gálffy gabriella - kiss lászló

Gálffy Gabriella

Fotó: Kiss László

A modern onkológiai és diagnosztikai centrum a szakmai irányelveknek megfelelően működik: 2019 óta saját CT-berendezéssel rendelkeznek, itt összpontosul a pulmonológiai járóbeteg-ellátás. Beköltözött az épületbe a törökbálinti tüdőgondozó, valamint számos, a tüdőgyógyászathoz közvetlenül kapcsolódó társszakma – neurológia, reumatológia, fül-orr-gégészet, kardiológia, ultrahang-szakrendelések, amelyek az ambulánsan érkező páciensek ellátása mellett a fekvőbetegosztályok betegeinek kezelésében is részt vesznek, ráadásul nagy segítséget jelentenek az itt élő törökbálinti lakosságnak.

– Ezenkívül nagy forgalommal működnek a pulmonológiai és onkológiai ambulanciák, tavaly pedig létrehoztunk egy úgynevezett palliatív jellegű szakambulanciát is, elsősorban az onkológiai betegek és családjuk aktív kezelésen túli támogatására – tájékoztat a főigazgató, aki 2020-tól az intézet vezetője.

– A betegellátást sem hagytam abba, azt gondolom, felsővezetőként is így marad hiteles az ember. Számomra, aki országos szinten vezető pozíciót töltök be a Magyar Tüdőgyógyász-társaság szekcióiban (akár az allergológia, az asztma, a COPD vagy akár a tüdőrákellátás területén), és hetente több alkalommal is előadásokat tartok, ez különösen fontos – jelenti ki Gálffy Gabriella.

– Természetesen már nem napi tíz órában tudom ezt végezni, mint azelőtt – teszi hozzá. Szavaiból sugárzik a szakmaszeretet. Úgy véli, elengedhetetlen, hogy az ember szeresse a munkáját, mert ebből tud táplálkozni, ez viszi előre.

– A Református Pulmonológiai Centrum (RPC) magas szintű szakmai munkájában nagy segítségemre van Kunos László orvosigazgató, a vezetőség, az egész kórház. Ez csapatmunka. Megbízható minőségirányítási vezető, gazdasági-informatikai, pénzügyi-munkaügyi, műszaki és anyaggazdálkodási háttér nélkül ez az intézet nem tudna így működni. Mindenki magáénak érzi. Egy a célunk: a legmagasabb szintű és biztonságos betegellátás, megfelelő körülmények. Így tudtuk azt elérni, hogy az egészségügyi rendszer jelen ismert adottságai mellett gazdaságilag is biztonságosan tud működni a kórház – fogalmaz a főigazgató.

VALÓDI CENTRUM

Az elmúlt esztendőben tizenegyezer felnőtt fekvő- és kilencvenháromezer járóbeteget láttak el az RPC-ben, miközben öt mobil állomással több mint százhúszezer Pest vármegyei lakos tüdőszűrését végezték el, de hozzájuk tartoznak a hazai büntetés-végrehajtási intézetek fogvatartottai is. – Nemcsak a második legnagyobb tüdőgyógyászati intézet vagyunk, hanem a második legnagyobb tüdőrákellátási centrum is az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet után. Évente körülbelül hétszáz új tüdőrákos beteget vizsgálunk ki és kezelünk a legkorszerűbb terápiákkal – sorolja az intézet vezetője.

– Területileg másfél millió lakos, Budapest XI. kerülete és Pest vármegye nagy része tartozik az RPC ellátási területéhez, a légzésrehabilitációs osztálynak pedig közel négymillió fős a vonzáskörzete – tájékoztat.

– A kórház tüdőgyógyászati ellátásának jelentős részét az onkológiai esetek teszik ki, a fekvőbetegek hatvan-hetven százaléka tüdődaganat-kivizsgálás miatt érkezik. A fekvőbetegellátásban nálunk lévő páciensek kisebb hányadát az úgynevezett COPD, a krónikus obstruktív tüdőbetegség, illetve annak állapotrosszabbodásai és tüdőgyulladás miatt kezeljük – mondja Gálffy Gabriella. Ezeken felül a kórház lefedi a tüdőgyógyászat minden szakterületét az asztmától kezdve a tüdőembólián át a tbc-ig, akárcsak az intersticiális tüdőbetegségek, amelyekhez hozzátartoznak akár a szarkoidózis és egyéb fibrózisok is.

ALAPÍTVÁNY

Egy év megfeszített munka után az elmúlt hónapban megalakult a Református Pulmonológiai Centrum Alapítványa, amelynek az ellátott páciensek segítésén túl célja a forrásbiztosítás olyan projektekhez, amelyeket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozásából nem tudnak megoldani. Az alapítvány pontos céljairól az intézet Facebook-oldalán és honlapján érhető el bővebb információ.

Interjúalanyunk kiemeli, hogy mindezek mellett hármas progresszivitással rendelkező (azaz a kórházak közötti besorolásban a legmagasabb szintű) alváscentrumot is fenntartanak. – Egyszerre kilenc betegnél tudunk poliszomnográfos alvásvizsgálatot végezni, európai szintű körülmények között. Különlegessége még – talán nincs is máshol ilyen az országban –, hogy egyszerre vizsgálhatjuk gyermekek és felnőttek alvását is – mutatja be az alváscentrumot.

A Református Pulmonológiai Centrum számos, a tüdőbetegségekkel kapcsolatos ellátás országos központja is. Gálffy Gabriella először a gyermekgyógyászat területét hozza fel példának, kiemeli, hogy mintegy száz gyermek kap új modulátorterápiát cisztás fibrózis miatt az RPC-ben. – Így mi vagyunk az ország egyik legnagyobb cisztásfibrózis-centruma gyermekek részére. A felnőttgyógyászat kapcsán korábban említettem már a tüdőrákellátást, de az úgynevezett ILD tüdőbetegségek ellátásában is országos centrum vagyunk, ahogyan a súlyos asztmáéban is – mondja a főigazgató. Utóbbival kapcsolatban hangsúlyozza, hogy náluk végzik a legtöbb biológiai terápiát, amelyet jelenleg százötven asztmás beteg kap Törökbálinton.

református pulmonologiai centrum - foto kiss lászlo

Fotó: Kiss László

A tüdőgyógyászat más területén is a kor szakmai elvárásának megfelelő vagy azt meghaladó módszereket, terápiákat alkalmaznak.

– Közép-Európában elsőként nálunk kapta meg az új modulátorterápiát egy cisztás fibrózisban szenvedő ötéves kislány – mondja a főigazgató. Az eljárás különlegességét az adja, hogy az új terápiás lehetőséget régebben csak az idősebb gyermekek esetében alkalmazhatták, de sikerült törzskönyvezni a készítményt a hat éven aluliak számára is.

KUTATÁS

A főigazgató számára a betegellátás mellett kiemelt a kutatás is, amely egész eddigi szakmai pályafutásának máig meghatározó eleme. Az RPC főigazgatója 1994-ben végzett a Semmelweis Egyetemen, majd huszonnégy évig dolgozott az egyetem pulmonológia klinikáján, ahol hamar bekapcsolódott az ott zajló allergológiai, asztma-, COPD-, majd a tüdőrákkutatásba is. Másfél évet töltött az Egyesült Államokban ösztöndíjjal, az Indiana Universityn a tüdődaganatok egy ritka fajtáját, a mellhártyadaganatot kutathatta, ebből az anyagból védte meg a PhD-dolgozatát a Semmelweis Egyetemen 2022-ben. Az egyetemi diploma után tíz éven belül már három szakvizsgával rendelkezett, 1999-ben tüdőgyógyászat, 2002-ben az allergológia és immunnológia, 2004-ben klinikai onkológia.

– Az egyetemi klinikán eltöltött évek után fontosnak tartottam, hogy itt, Törökbálinton a magas színvonalú munkán kívül legyen lehetőségük a kollégáknak kutatni is, ezért három évvel ezelőtt létrehoztunk egy részleget, ahol asztma-, COPD-, mikrobiom- és tüdőrákkutatással foglalkozunk. Ebbe a rezidenseink is bekapcsolódhatnak. Így az itt levő fiataljainknak lehetősége nyílik arra, hogy a szakvizsgák mellett a tudományos fokozatot, a PhD-t is meg tudják szerezni az intézetünkben. Nem kell ezért elutazniuk Amerikába, mint ahogy nekem kellett harminc éve, amikor még nem is volt olyan egyszerű külföldi kutatáshoz csatlakozni – hangsúlyozza Gálffy Gabriella.

Elmondja, hogy több munkatársa is követte őt az egyetemi klinikáról az RPC-be, velük együtt az ott uralkodó szakmai szemléletet igyekeztek átadni az itteni kollégáknak az elmúlt hét év alatt, szerinte sikerrel.

– Szakmailag is rengeteget fejlődött az intézet az utóbbi esztendőkben, ehhez minden adott volt, csak meg kellett mutatni a munkatársaknak, mi mindenre lehetnek képesek. A Református Pulmonológiai Centrumban nagy előnyünk, hogy jelentősen jobb körülményeket tudunk teremteni mind a betegeink, mind a dolgozóink számára, mint az átlagos fekvőbeteg-intézetekben az országban – jelenti ki a főigazgató.

ÚJRA ÖNÁLLÓ

A Magyarországi Református Egyház 2024. március elsejétől fenntartója az intézetnek, amely korábban az Országos Kórházi Főigazgatóság alá tartozott. A váltás nem okozott gondot a kórház napi működésében, de a megvalósításához valóságos adminisztratív csodára volt szükség. Gálffy Gabriella szerint három hét alatt még egy hazai kórháznak sem sikerült zökkenőmentesen fenntartót váltania. Ezzel a lépéssel az intézet újra autonóm lett – fogalmaz. – Ehhez kellett ez a törökbálinti csapat, a vezetőség tagjai, a kollegák, a kórház összes dolgozója, akik maguknak érezték a sorsát, és az átállás alatt akár éjjel-nappal dolgoztak azért, hogy ez sikerüljön. Hatalmas hálával tartozom minden dolgozónak ezért – nyomatékosítja beszélgetőtársunk.

SZÁZ ÉVE A GYÓGYÍTÁSÉRT

Törökbálint szélén a jezsuiták építettek rendházat a XVIII. század végén, amelyet később kastéllyá bővített a Majláth család, majd a Festeticsek birtokába került. 1926-ban vásárolta meg a Magánalkalmazottak Biztosító Intézete (Mabi), azóta folyik gyógyító tevékenység a falak között, a tüdőgyógyászat 1957-ben kezdődött, az intézmény államosítása után. A százéves jubileumra, 2026 áprilisára évkönyvvel és számos szakmai programmal készül az RPC.

Elmondja, hogy az elmúlt egy év alatt bebizonyosodott, a református egyház jó partner, és közösek a célok: hogy az RPC jól működő, országosan továbbra is kiemelkedő intézet maradjon, amely múltjával, minőségi munkájával már kivívta a szakma elismerését. – Partner az egyház a kórház fejlődésében, fejlesztésében is. Portfólióbővítés előtt állunk: a tüdőrákos betegek végellátásához tartozik a hospice is, amely jelen pillanatban nincs jelen az intézetben. Számukra eddig máshol kerestünk helyet, ezért célunk egy önálló hospice-osztály kialakítása, ehhez új épület kialakítására lesz szükség az RPC területén.

– S ha már építkezést tervezünk, szükségesnek tartanánk a bővülést a diagnosztika területén is, hogy az intézet endoszkópos, bronchoszkópos laborját nagyobb helyre költöztethessük, mert kinőtte a jelenlegi helyét. Nálunk ugyanis ezeken a vizsgálatokon majdnem minden beteg átesik, ezek segítségével tudjuk igazolni a tüdődaganatot és legtöbbször a tüdőgyulladás bakteriológiai hátterét – mondja a főigazgató.

LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE

A fenntartóváltással Lakatos Enikő személyében kórházlelkésze is lett az intézménynek. – Korábban a krónikus betegeinkkel a betegellátás mellett csak a pszichológusok foglalkoztak, mostantól viszont a kórházlelkész is segítségükre tud lenni. Ez mindenképpen többletet jelent mind a betegeknek, mind a dolgozóknak – véli Gálffy Gabriella. – Lépésről lépésre próbáljuk felépíteni a kórház református szellemiségét, de ez igen nehéz egy olyan intézményben, amelynek nincs egyházi múltja.

lakatos enikő kórházlelkész - foto kiss laszlo

Lakatos Enikő

Fotó: Kiss László

Lakatos Enikő korábban onkológiai és reprodukciós nehézségekkel küzdő párok körében szolgált a Református Szeretetszolgálat kötelékében. A lelkipásztor nem találta nehéznek a váltást, mert bár más a „betegcsoport”, mégis közös bennük, hogy mindannyian krónikus bajjal küzdenek, lélektanilag pedig sok hasonlóságot mutatnak.

A lelkiség kialakítását a kórházban az alapoktól kellett elkezdenie. Ma már rendszeresek az áhítatok a betegeknek és a kórház dolgozóinak egyaránt, miközben látogatási rendet alakított ki, felkeresi a különböző osztályokon fekvő betegeket. – Betegágyról betegágyra látogatok, beszélgetést kezdeményezek, majd a fogadtatás dönti el, mennyi időt töltök el velük – mondja, és bár csak szűk éve szolgál az RPC-ben, mégis előfordul már, hogy ismerősként köszön egy-egy betegnek.

Tapasztalata szerint az onkológiai és a rehabilitációs betegek könnyebben és gyakrabban bocsátkoznak beszélgetésbe, de nem csak a kórházlelkésszel.

– Természetes, hogy a kezelőorvos, az asszisztensek, a nővérek beszélgetnek a nálunk gyógyulókkal, de többnyire más fókuszú a diskurzus. Az enyém az, hogy lelki segítséggel támogassam a gyógyulást – hívja fel a figyelmet.

Lakatos Enikőt nem befolyásolja, hogy egy-egy áhítaton – legyen az dolgozói vagy a betegeknek szóló – hány ember van jelen. – Tudom, hogy a munkatársak rettenetesen elfoglaltak, ezért hálás vagyok annak, aki tud időt szánni a lelki töltekezésre. A munkaidő különösen szoros az egészségügyben – ismeri el. – Az az elvem, hogy meghatározott időpontja legyen az áhítatoknak, ez pedig tudatosuljon a dolgozókban és a betegekben, hogy érezzék és tudják, elérhető vagyok.

EGYHÁZI KÓRHÁZAK, HA ÖSSZEJÖNNEK

Az RPC jó kapcsolatot ápol a Bethesda Gyermekkórházzal. – Sok mindenben segítségünkre vannak, például a kórház lelkiségének kialakításában, hiszen ők már harmincöt éve élnek így. Kitapasztalták, hogyan tudják a dolgozókat és a betegeket is bevonni a lelki életbe – mondja az intézetvezető.

Az RPC tagja lett az újjáalakult Egyházi Kórházak Egyesületének is, amely immár hét intézményt tömörít. – Ezek vezetői kéthavonta üléseznek azzal a céllal, hogy az egyházi kórházak társulásának céljait és igényeit, köztük a miénket, jelezni tudjuk az egészségpolitikának – fogalmaz az RPC főigazgatója. – Úgy véljük, az érdekegyesítéssel hatékonyabb a fellépésünk.

TALÁLKOZÁS KÓRHÁZON KÍVÜL

Az RPC bemutatkozik majd Debrecenben a május 24-i református egységnapon, ahol saját sátrukban mutatják be tevékenységüket, szolgálatukat.

Ettől az évtől pedig már nemcsak az egyesületi kórházvezetők, hanem az egyes részlegeket irányító munkatársak is tartanak megbeszéléseket, így volt már orvosigazgatói, minőségirányítási, rezidensi, gazdasági és kommunikációs vezetői, ápolásigazgatói, kórházlelkészi és pszichológiai értekezlet.

LEGYEN VONZÓ

Az elmúlt nyolc évben kiemelt szerepet kapott a rezidensképzés az RPC-ben, amely négy területen – tüdőgyógyászat, klinikai onkológia, gyermekgyógyászat és rehabilitáció – kínál az orvostanhallgatóknak felkészülést a szakvizsgára, valamint az alvásvizsgálathoz szükséges licencvizsga is megszerezhető itt.

– Jelenleg kilenc rezidense van az intézetnek – tájékoztat Gálffy Gabriella. – Nagy büszkeség számunkra, hogy ebben az évben három kollégánk is szakvizsgázni fog, azaz három szakorvossal leszünk többen. Ami fontos: ne csak kiképezzük az orvos kollégákat, hanem olyan környezetet, munkát, lehetőségeket nyújtsunk nekik, hogy legyen kedvük itt maradni, közös legyen az utunk – véli a főigazgató, aki megemlíti: a szakdolgozók területén jellemzőbb a munkaerőhiány, főleg a 2021-es szolgálatijogviszony-változás óta. – Rendkívül nehéz pótolni a nyugdíjba lépő vagy valamilyen okból munkahelyet váltó kollegákat. Igyekszünk a létszámot növelni és a képzésben is minél többet nyújtani a szakdolgozóinknak – mondja.

református pulmonologiai centrum - foto kiss lászlo

– Megszereztük a duális képzéshez szükséges akkreditációt, azaz fogadhatunk a szakiskolákból tanulókat gyakorlatra. Náluk is fontos az, hogy vonzónak találják az intézetünket, hiszen ha érzik a minőségi foglalkozást, ha a képzőhelyet, a környezeti hátteret és a lehetőségeket megfelelőnek látják, jó eséllyel választanak bennünket tanulmányaik végeztével – közli a főigazgató. Beavat abba is, hogy a Bethesdához hasonlóan fogadnának diákokat a Károli Gáspár Református Egyetemről is, a közös képzésről már egyeztettek is az egyetemmel, a tervek szerint az első károlis gyakornokok a 2025/26-os tanévben tanulhatnának az RPC-ben.

– Előnyünkre válna, ha a Bethesdához hasonlóan mi is életpályamodellt kínálhatnánk a munkatársainknak, plusz anyagi lehetőségeket, ösztöndíjrendszert akár a szakdolgozóknak, akár a fiatal rezidenseknek, hogy még vonzóbbá tegyük a református fenntartásban működő tüdőgyógyintézetet – zárja beszélgetésünket.

A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!