Az egyház pénze. Az egyház pénze?

Pénz és egyház témában rendez blokkszemináriumot a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának Gyakorlati Teológiai Kutatóintézete. A május közepén tartott nyilvános előadás-sorozat tudományos alapon párbeszédet kezdeményez az egyház gazdálkodásának forrásairól. Literáty Zoltán, az egyetem hittudományi karának dékánja szerint Isten Igéje többször is foglalkozik a pénzzel, a Szentírás sokszor tanít az anyagiakhoz való helyes viszonyulásról és a gyakorlatról. A lelkipásztor lényegesnek tartja, hogy ne féljünk ezekről beszélni.

Klasszikus kérdés: honnan jött az ötlet?

Személyes és társadalmi megfontolásból. Személyes azért, mert lelkipásztorként számtalanszor hallok én is ebben a témában röviden megfogalmazott, szinte magától értetődő érveket, amelyeket inkább a világnézeti irányultság, mintsem a tényszerűség határoz meg. Szeretném, ha nemcsak toposzokkal kommunikálnánk, hanem megalapozott, tudományos érveléssel, valamint adatokkal. Szerepet játszott a szeminárium életre hívásában a társadalmi környezet is, hiszen nem csak az egyháztagokat foglalkoztatja a kérdés. Egyetemként így tudunk bekapcsolódni ebbe a párbeszédbe, nem támadva, sem nem védekezve, hanem a téma történetiségét, jellegét, jogi és egyházi hátterét tényszerűen bemutatva.

Literáty Zoltán 2023. október 16. Fotó: Sebestyén László

Literáty Zoltán

Fotó: Sebestyén László

Mit gondol, milyen kérdések feszítik leginkább az (egyházi) közbeszédet, ha a pénz, a gazdálkodás, illetve az állami és gyülekezeti források kerülnek szóba?

Nagy törésvonal van abban kérdésben, túlterjedhetnek-e az egyház forrásai a saját körén, azaz a hívő emberek elköteleződésén, szolgálatán, amelybe beletartozik az adakozás is; elfogadhat-e az egyház – és ha igen, miért – bármiféle külső támogatást akár az államtól, vállalkozóktól, vállalatoktól, akár civil szervezetektől. Ezek mögött mind a történelmet, mind a jelent tekintve összetettek az okok. Jó lenne ezeket megérteni és helyes következtetésekre jutni.

Pénz és egyház

A blokkszemináriumot május 12–15. között tartja a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának Gyakorlati Teológiai Kutatóintézete, helyszíne a Ráday Ház, Budapest, Ráday utca 28. Belépés a Markusovszky tér felől.

A blokkszemináriumon való részvétel regisztrációhoz kötött, amelyet az alábbi űrlapon lehet megtenni: https://forms.gle/Rk6QqfiU9tkBC3N67

A lenti linken érhető el a kurzus Facebook-eseménye, ahol részletes leírások találhatók az egyes előadásokról: https://www.facebook.com/events/2583313255208186

Választ kaphatnak-e az érdeklődők ezekre a szemináriumon, ahol mindennap más szempont szerint vizsgálják a kérdést: hétfőn a bibliai, hitvallási és teológiai, kedden az egyháztörténeti adatok, szerdán az egyház és állam jogi keretei, csütörtökön az egyház mai élete és gyakorlata szempontjából?

A jelenre tekintő kérdésekkel, előadásokkal készülünk. Ha Isten kegyelméből elkezdődik a párbeszéd a témában, az segíthet összehozni az embereket, segít a megértésben. Ez alapján állítottuk össze a négy nap tizenkét előadását, egyben olyan előadókat hívtunk, akik tudományos kutatásaik alapján a legalkalmasabbak ezen egyháztörténeti, jogi és teológiai összefüggések kifejtésére az egyház, az állam és a pénz kapcsolatát illetően. A szeminárium előzetes regisztráció után bárki számára nyitott. A Károli a református egyház egyeteme, mi pedig szolgálatként tekintünk erre az előadás-sorozatra, hogy minden érdeklődő egyháztagnak megbízható és továbbgondolható mondanivalót nyújtsunk.

Miért nem szeretünk mi, reformátusok a pénzről beszélni?

Az élet néhány területét bizonyos prüdéria jellemzi, ezekről nehéz beszélni akár istentiszteleti, akár gyülekezeti közösségben. Tizenöt éve szolgálok lelkészként Érdligeten, magam is megtapasztaltam ezt. Az első időszakban én is kerültem a pénz témáját a szószéken, majd amikor elővettem, rögvest rákérdeztek néhányan: miért? Elfogyott, azért kell beszélni róla? Az évek során megtaláltuk a módját a témafelvetésnek és -feldolgozásnak. Minden év januárjában beszámolunk az elmúlt esztendő gazdálkodásáról, ezt istentisztelet után tesszük, amelyen a tanítás is – bibliai alapokon – a pénzről, a hozzá való viszonyulásunkról szól. Az érdligeti gyülekezet ma már hálás is azért, hogy hallhatnak erről tanítást, amely végső soron soha nem az anyagiakról, sokkal inkább a szívünkről szól. Isten Igéje sokat foglalkozik a pénzzel, a Szentírás fontosnak tartja az erről való helyes gondolkodást és a helyes gyakorlatot. A prüdéria mögött lelki okok is húzódhatnak, hiszen ha nincs ebben szabadságunk, nehéz beszélni róla.

A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!