Tizenegy év után ismét a Felvidék adott otthont a Kárpát-medencei református iskolák közös ünnepélyes tanévnyitójának a rimaszombati református templomban. Az ünnepi istentiszteleten harmincnégy oktatási intézmény képviseltette magát.

Református templom, Rimaszombat
Az ünnepi istentiszteleten az igét Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke hirdette a 2Tim 1,12–14 alapján. Kiemelte: egy oktatási intézmény drága kincse nem más, mint a gyermek, aki a családjában nevelkedik, az oktatási intézményben épül és tanul, a szüleinek pedig a szeme fénye.
Beszédében utalt a keresztyén közösségek, intézmények, gyülekezetek, társadalmi szervezetek felelősségére, kérve őket, hogy őrizzék meg a rájuk bízott drága kincset, a szeretteik életét. Emlékeztetett arra, hogy már harminc éve élünk egy szabadabb világban, amelyben az egyházak a Kárpát-medencében lehetőséget kaptak intézményeik létrehozására: óvodák, iskolák alapítására és működtetésére.

Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke
Hitből fakadó tudás nélkül nem lehet keresztyén életet élni, de keresztyén intézményt sem működtetni. Ha mi, hitben járó emberek megfeledkezünk a hitünk alapjáról, akkor teljesen mindegy, hogy mi van kiírva egy intézmény falára, és az is, ha keresztyén közösségnek nevezi önmagát egy-egy emberi csoportosulás – intett beszédében a püspök. – Enélkül az alap nélkül nem lehet sem gyülekezetet, sem keresztyén családot, sem keresztyén közösséget, sem egyházat, sem ahhoz kapcsolódó intézményt működtetni – figyelmeztetett Géresi Róbert.

„Egy oktatási intézmény drága kincse nem más, mint a gyermek”
– Mindig hozzá kell mérnünk saját életünket ahhoz a bibliai igazsághoz, amit Krisztus által az ige jelenít meg mindannyiunk életére nézve – zárta ünnepi gondolatait Géresi Róbert.
A püspök igehirdetése után Édes Enikő, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közoktatási Tanácsának elnöke köszöntötte a jelenlévőket. – Örömükre szolgál, hogy tizenegy év után ismét a Felvidék adhat otthont a Kárpát-medencei Református Tanévnyitónak – mondta Édes Enikő. Majd tolmácsolta a partiumi és erdélyi református egyházkerületek oktatási intézményeinek a köszöntését is, amelyek szintén ezen a napon tartják tanévnyitó ünnepségüket Nagyenyeden, megemlékezve egyúttal az ottani kollégium fennállásának 400. évfordulójáról.

Édes Enikő, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közoktatási Tanácsának elnöke
– A reformáció a XVI. századtól kezdődően Magyarországon nemzetmegtartó erővel bír. Ahogy a török és osztrák elnyomás idején, úgy ma is ez az erő kell, hogy áthassa gyülekezeteink, iskoláink, közösségeink életét – fogalmazott Édes Enikő, a közoktatási tanács elnöke, majd kifejtette, hogy a határon túli, külhoni magyarok jobban érzik a rájuk nehezedő többség veszélyeztető behatásaival szemben a reformáció nemzetmegtartó erejét.
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinatának nevében Porubán Ferenc főgondnok, a Zsinat világi elnöke köszöntötte a Kárpát-medencei református oktatási tanintézmények küldöttségét, a Magyar Református Egyház tagegyházai oktatási hivatalainak képviselőit, a Zsinati Elnökség megjelent tagjait, valamint a szlovákiai és magyarországi egyházi és közjogi méltóságokat.

Somogyi Alfréd, a komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Karának dékánja
Somogyi Alfréd, a komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Karának dékánja a felvidéki református oktatás elmúlt száz évének rövid összefoglalóját a jelenlegi helyzet ismertetésével kezdte. Kiemelte, hogy a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházban az elmúlt évben 4747 gyermek járt hittanórára 77 alsó tagozatos, 202 teljes szervezettségű alapiskolában, valamint 110 középiskolában.
– Ez statisztikailag azt jelenti, hogy iskolánként átlagosan 12 hittanosunk volt a 2021-es évben – jegyezte meg a dékán, aki a tavalyi népszámlálási adatokból kiindulva hozzátette: Szlovákiában 86 437 református él, közülük a református hittanosok aránya 5,49 százalék. Szlovákiában 9,29 százalék az alapiskolások aránya az összlakosságon belül, és ebből következtetve a reformátust hittant látogatók aránya jóval az átlag alatt van.

Kárpát-medencei református tanévnyitó
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház – Magyarország Kormányának köszönhetően – a Kárpát-medencei bölcsőde- és óvodafejlesztési program keretében 24 oktatási intézménnyel gyarapodott. Ezek egy része már működik, illetve az indulás előtt állnak – fűzte hozzá.
Felidézte, hogy a 89-es rendszerváltás óta öt református alapiskola kezdte meg működését: Alistálon, Érsekkétyen, Martoson, Rozsnyón és Vajánban, valamint két gimnázium: a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium, amely az elmúlt évtől Református Oktatási Központként működik, illetve az azóta a diáklétszám miatt megszűnt lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium.
Somogyi Alfréd előadásában beszélt arról is, hogy Szlovákiában a hittan 2004-től vált kötelezően választhatóvá az állami iskolákban, köszönhetően a szlovák államnak a Vatikánnal 2000-ben kötött államközi szerződésének. A hittankönyvekkel kapcsolatban arról beszélt, hogy az alapiskolákban a magyarországi Református Pedagógiai Intézet hittankönyveinek a felvidéki viszonyokra adaptált, saját kiadását használják a hitoktatók.
a jelzett időszakot.

Molnárné Pelle Beáta, a Református Oktatási Központ vezetője
A 2022/23-as tanévet Molnárné Pelle Beáta, a Református Oktatási Központ vezetője nyitotta meg.
Röviden összefoglalta a rimaszombati Egyesült Protestáns Gimnázium történetét a kezdetektől napjainkig, rámutatva, hogy az intézményt 1999-ben indították újra Tompa Mihály Református Gimnázium néven. Rimaszombatban a református oktatási kínálat 2019-ben óvodával, 2020-ban pedig általános iskolával bővült, amelyek 2021 szeptemberétől közös igazgatással működnek.

Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár
Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár Magyarország Kormánya nevében köszöntötte a Kárpát-medencei református oktatási intézmények megjelent képviselőit és az ünneplő gyülekezetet. Köszönetet mondott a pedagógusoknak a járvány idején tanúsított elkötelezettségükért, rugalmasságukért és színvonalas szakmai munkájukért, majd a szomszédban dúló háború kapcsán beszélt arról, hogy milyen törékenyek az emberi építmények, de a béke és a jólét is, amelyről azt hittük, örökre a miénk.
A magyar református hitvallók példát mutattak a nehéz időkben is. A keresztyénség ezért nemcsak kultúránk táplálásában és megóvásában játszott kulcsszerepet, de méltóságunk és cselekvőképességünk megőrzésében is – hangsúlyozta Fürjes Zoltán, majd emlékeztetett arra, hogy az elmúlt tizenkét esztendőben a Kárpát-medencei reformátusság hitből fakadó közösségépítő munkájához az anyaország igyekezett minden segítséget megadni. Ennek köszönhetően megerősödtek a Kárpát-medencei református egyházközségek, javultak a lelkipásztorok munkakörülményei, szépültek a templomok, és fejlődtek, épülhettek az oktatási intézmények.
A Kárpát-medencei református iskolák közös ünnepélyes tanévnyitóján adakozást hirdettek a Kárpát-medencei Református Oktatási Alap számára. Az ünnepi istentisztelet Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökének áldásával és a nemzeti imádság eléneklésével zárult.
A teljes cikket a Reformata.sk oldalon olvashatják.