Csikos Sándor nyerte el a Nemzet Színésze címet

A református Csikos Sándort választották a nemzet színészévé a januárban elhunyt Benedek Miklós megüresedett helyére. Csikos Sándort két éve tüntették ki Kossuth-díjjal, a Jászai Mari-díjas színművész elsősorban színházi színészként ismert, több mint harminc éve a debreceni Csokonai Színház tagja, de kipróbálta magát rendezői, tanári és színházigazgatói szerepben is.

csikos_sándor_borító_zelenka_attila

Fotó: Zelenka Attila

Egyszerre mindig legfeljebb tizenketten viselhetik a Nemzet Színésze címet, és kaphatják meg a vele járó juttatást; amikor egyikük meghal, akkor választhatnak a többiek maguk közé egyhangúlag új tagot. Nő helyére mindig nőt, férfi helyére mindig férfit választanak. Azonban csak olyan színészről szavazhatnak, aki már betöltötte a 62. életévét és legalább negyven évet töltött a színészi pályán, vagy legalább húsz évadot töltött a Nemzeti Színház színpadán.

Csikos Sándorral tavaly készítettünk interjút, ezt itt olvashatják: