Feltölt, összetart, megbékít

Idén is megvalósul az Országos Református Cigánymissziós Imanap és Találkozó, amelyet a roma kultúra április 8-i világnapjához kapcsolódva szerveznek meg. A rendezvényen romák és nem romák egy közösségben élhetik meg a hitben való egységet, a közös teherviselést és a teremtett világgal való megbékélést. Az eseményre Veres Csabával, a Hajdú-Bihar vármegyei Bodaszőlő gyülekezetplántáló munkatársával hangolódtunk.

Veres Csaba

A bodaszőlői gyülekezet munkatársai: Veres Csaba és felesége, Ilona, valamint Lovász Márton lelkipásztor

Fotó: Veres Csaba saját archívuma

Mit jelent ez a találkozó az Isten útján járó vagy épp azt kereső romáknak?

Az imanap a református cigányság egyik fő találkozási lehetősége. Vannak hasonló, konferencia jellegű események, képzések, de nincs még egy ilyen nagy létszámú, félnapos rendezvény. Minden korábbi imanapon felemelő volt azt látni, ahogy két kultúra egymásra talál, ahogyan roma és magyar testvér egymás mellett olvassa az Igét, imádkozik, szolgál és dicsőíti a mi mennyei Atyánkat. Ilyenkor bizonyságtételek, beszélgetések során megismerjük az ország különböző pontjain folyó cigánymisszió küzdelmeit és áldásait. A találkozó érzelmi töltete talán szokatlan lehet a hagyományos reformátusságban, mivel a romák kultúrájukból adódóan sokkal intenzívebben élik meg a mindennapjaikat, ez tükröződik a dicsőítésben, a bizonyságtételekben. Úgy látom, ez az intenzitás segíti az evangélium üzenetének befogadását is. Ha őszinték akarunk lenni, be kell látnunk: néha túlzásba visszük, amikor egyedül az értelem felől közelítjük meg a hitet, elutasítjuk vagy kizárjuk az érzelmeket a hitünk megéléséből. Nem jó, ha bármely irányba elbillen a mérleg, viszont ha hagyjuk, hogy az Ige megérintse a szívünket-lelkünket egyaránt, Isten igaz és tiszta hittel ajándékoz meg.

CIGÁNYMISSZIÓS IMANAP

Az Országos Református Cigánymissziós Imanap és Találkozó április 5-én, fél tízkor kezdődik a Hajdúhadházi Református Egyházközség templomában. A részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

Gyülekezetük idén is csatlakozik az imanaphoz?

Igen, a feleségemmel, Ilonával először tavaly vettünk részt a bodaszőlői testvérekkel közösen. Óriási élményként éltük meg, tanúja voltam annak, ahogy megnyílt a szívük aznap. Idén is tervezünk ott lenni egy csapattal. Az imanap jó lehetőség arra, hogy az emberek hallják az Igét, ezért mindig szélesebb körben hirdetjük meg, nem csak a gyülekezetbe járókat hívogatjuk. Tapasztaljuk, hogy a nem roma gyülekezeti tagok is áldásokat élnek meg ezen a találkozón. Az itt kapott impulzus bátorítást ad, emlékeztet, hogy egy nagyobb közösség része vagyunk. Az imanap ugyanakkor évi egyszeri esemény, hazamenve újra beszürkülnek a hétköznapok, gyakran nem éljük meg azt a lendületet, amellyel eljöttünk a rendezvényről. Emiatt fontos emlékeztetnünk magunkat arra, Isten mit bízott ránk, mi itt, helyben a küldetésünk.

Az imanap egyik kimondott célja, hogy elősegítse a megbékélést az Istennel, önmagunkkal és egymással. A társadalom peremvidékén élő bodaszőlőieknél is szükség van erre?

A hajdúböszörményi Kálvin téri református gyülekezethez tartozó Bodaszőlő sajátos helyzetben van, ugyanis nem egy meglévő gyülekezeti kultúrát alakítunk át ahhoz, hogy beépítsük a közösségbe a roma testvéreket, hanem kezdettől fogva mindenkit egyformán várunk közénk. Most formálódó, multikulturális, befogadó gyülekezet vagyunk. Vannak köztünk, akiknek a saját szívükben lévő akadályokat kell leküzdeniük, hogy megélhessék a megbékélést az Istennel, önmagukkal és egymással. Akiknél viszont ez megtörténik, hihetetlen odaadással vannak jelen köztünk. A cigánymisszió egyik szolgálata a kiengesztelő szemináriumok szervezése, tavaly Bodaszőlőn is tartottak kihelyezett alkalmat. Ezen az összejövetelen két kultúra találkozik, a magyarok és a cigányok egyaránt beismerik, hogy előítélettel viseltetnek a másik iránt, és hogy olyan bűnöket követtek el, amelyekkel mind az embertársaikat, mind az Istent megbántották. Amikor elindul a megbékélés folyamata, a célunk is egy lesz. Ezután nem a különbségeinket látjuk már, hanem azt, hogy testvérek vagyunk. Erről szól az evangélium, és a szolgálatunkkal is ezt az üzenetet szeretnénk átadni. Keresztyénként ettől válhatunk áldássá, legyünk bárhol a világon.

Cikkeinket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben sok érdekes és értékes tartalmat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!