„...hogy Istenhez ragaszkodjanak...”

Tirekifi

Az ifjúsági szolgálat tematikus évében induló sorozatunkban először a Tiszáninneni Református Egyházkerület ifjúsági misszióját, a Tirekifit mutatjuk be, amely lassan tizenöt éves fennállása alatt nemcsak országos, hanem nemzetközi hírnévre is szert tett.

A Magyarországi Református Egyház 2025-öt az ifjúság szolgálatának évévé nyilvánította, hogy ezzel is segítse a fiatalok lelki megújulását és erősítse a gyülekezetek ifjúsági munkáját. Az év vezérigéje a 103. zsoltár 5. verse: „Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé.”

Ebben az évben bemutatjuk azokat a szervezeteket, amelyek az egyházkerületekben ifjúsági szolgálatot végeznek. Először a Tirekifit, ami az egyházkerület elnökségének felhatalmazásából kifejezetten az ifjúsági misszió területén dolgozik. A lassan tizenöt éve működő ifjúsági misszió ez idő alatt felhalmozott tudásával és szakmai gyakorlatával, folyamatosan fejlődő és változó területen, korszerű és innovatív módszerek alkalmazásával nemcsak országos, hanem nemzetközi hírnévre is szert tett.

Hogy 2025-ben mit jelent az egyházkerület ifjúsági missziója, annak átfogó bemutatásához vagy inkább megértéséhez érdemes visszatekinteni arra a pontra, ahonnan ez a missziói ág és feladat elindult.

Tirek_1108_ifinap (2)

Fotó: Csomós Balázs

Az egyházkerület egyik szervezeti egysége a kerületi ifjúsági misszió, mai nevén Tirekifi, amelynek célja és létezése pontosan azt a fenntartói szándékot tükrözi, amit még 2009-ben fogalmaztak meg: „Az ifjúsági területen egyértelművé vált, hogy a nagy elismertséggel működő egyetemi lelkészség mellett ki kell alakítanunk, akár ifjúsági referens beállításával is, a nem egyházi fenntartású középiskolai hitoktatás segítését Miskolcon és az egész kerületben. Az ebben szolgálók foghatnák össze, szervezhetnék és segíthetnék az iskolai hitoktatáson kívül a kerületi programokat is. Tekintettel arra is, hogy terveink szerint június 15-tól Mályiban indulhat az első 50-100 fős turnus. Ki kell használni, hogy mára olyan vallástanári gárdánk van a kerületben, hogy a teljes ifjúsági területnek szakmai irányítói lehetnek.”

Az ifjúsági referens kiválasztása után, egy évvel később a közgyűlés döntésére a ifjúsági szolgálat kibővült a miskolci intézményekben folytatott hitoktatás megszervezésével, amely a gyülekezetek anyagi és humánerőforrásbeli terhelését kívánta csökkenteni a törvényi szigorítások okán. Ez nem csupán új irányt, hanem egyfajta szemléletváltást is előrevetített. „Annak tudatosítása, hogy ma hittanóráinkon, gyülekezeti csoportjainkban ott ülnek azok a gyermekek 14 éves korig, akik középiskolák és egyetemek leendő ifjúsági csoportjait fogják alkotni. Arról nem is beszélve, hogy csak belőlük lehet 20-30-40 év múlva a református egyház. Miskolc területén lévő gimnáziumokban és szakképző iskolákban miért nem szervezzük meg a hitoktatókat? Tessék arra pénzt áldozni, hogy ezekben az intézményekben legyenek hitoktatók. Ezeket kell finanszírozni, amik a gyülekezetek épülését és gazdagodását szolgálják” – fogalmazta meg a döntés alapjául szolgáló gondolatot Tóth Albert lelkipásztor, kerületi tanácsos.

Tirek_1108_ifinap55

Fotó: Csomós Balázs

Ez annyit jelentett, hogy az ifjúsági misszió nemcsak az embert találta meg a feladatra, hanem azon felül, a már meglévők szakmai támogatása mellett, az anyagi finanszírozás terhét is magára vállalta. Így az ifjúsági misszió két fő tevékenységet kellett, hogy ellásson a kezdetektől: elérni az ifjúságot osztálytermen belül és kívül egyaránt.

Így kezdődött a kerület ifjúsági missziója. A mai Tirekifi transzparensen működik, hiszen ha szeretnénk megismerni programpalettáját, elég csak követni a Facebookon vagy az Instagramon, de jól strukturált honlapján is láthatjuk, hányféle és -fajta programot kínálnak és végeznek el. Ezek közül, a teljesség igénye nélkül, csak néhányat emelünk ki.

Az ifjúsági misszió kezdettől segíti az egyetemi misszió munkáját, közösen foglalkozva a korcsoporttal. Mivel az ökumenikus egyetemi lelkészség keretei kötöttebbek, így az oda tartozó, a kerület által delegált református egyetemi lelkész közös koncepció mentén dolgozik együtt az ifjúsági misszió csapatával. Szándékosan írunk ökumenikus egyetemi lelkészséget, mivel a Miskolci Egyetemen nincs külön református egyetemi lelkészség, de az ifjúság éve kapcsán még külön cikkben foglalkozunk majd ezzel a témával.

A refit, vagyis a református ifjúsági istentisztelet máig kiemelt programja a missziónak, amelynek célja, hogy az ifjabb korosztály egy, a református liturgiától részben eltérő, alternatív közösségi élményt is megtapasztalhasson, havi rendszerességgel. Ez a vasárnap délutáni program minden fiatal és minden gyülekezeti ifi előtt nyitott és látogatható, hiszen ez is része a koncepciónak. Immár a tizenharmadik évében jár a program, amelyet az elmúlt időszakban több helyszínen is megrendeztek. Elsőként a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon tornatermében, ezt követően a Diósgyőri Általános Iskolába került, jelenleg pedig az ifjúsági misszió központjában, a Széchenyi utca 56. szám alatti Tirekifi centrumban szervezték meg, általában minden hónap utolsó vasárnapján, szeptember és május között.

Az Ép testben ép lélek program már majdnem a kezdetektől létezik, és a többi programmal közösen, organikusan nőtt és fejlődött tovább, célja pedig az volt, hogy a fiatalok lelki egészsége csak a testi egészséggel, az azzal való foglalkozással együtt teljesedhet ki. Így különböző edzéseket, sportfoglalkozásokat indítottak, amelyek azóta is részei a Tirekifi hétközi programjainak. Box, crossfit és erőnléti edzések zajlanak a centrum edzőtermében, de személyes edzésekre is volt már példa.

tirekifi_tabor_3_83

Fotó: Csomós Balázs

A prevenciós programoknak és előadásoknak is többéves hagyománya van az egyházkerületben. 2010-ben a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közösen egy megelőző kiállítást és előadás-sorozatot szervezett az egyházkerület, amelynek célközönsége az ifjúsági misszió korosztálya volt. A 2011/2012. tanévben a kiállítást és azzal kapcsolatosan az előadásokat Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 15 ezernél is több fiatal látta és hallotta. A kiállítás helyszíne volt az első olyan tér, ami a fiatalok utógondozása céljából ifjúsági térként is működött. Ezen idő alatt kristályosodott ki az az igény a fiatalokban, hogy hosszú távon is szükség van egy helyre, ahol összegyűlhetnek, kikapcsolódhatnak, ahol nyitottabban, szabadabban beszélhetnek a problémáikról, megnyílhatnak és könnyebben befogadhatják Isten Igéjét. Az első ilyen helyszín a Balázs Győző téri református templom volt, ahol hamarosan kiderült, hogy nem a templom vagy a templomhoz közeli hely a legjobb környezet a kitűzött célok eléréséhez. Később a közösségi tér a tapolcai elágazás közelébe, az Avas aljára került, ahol az addigi fiatalok mellett a halmozottan hátrányos helyzetű társadalmi réteg is megjelent. Ezután költözött a mai helyére, a sétálóutcáról nyíló irodájába, ahol jelenleg is folyik a munka: jelenleg a rendszeres programok kilencven százalékának ad otthont.

A prevenciós és a fiatalokat foglalkoztató témákról szóló előadások ma is elérhetők a kerület intézményei számára.

Az egyházkerület négy táborából a Tirekifi hármat szervez, ezek az események és alkalmak mindig jól dokumentáltak és követhetők az ifjúsági misszió online platformjain. Ezeken a felületeken az állandó és folyamatos jelenlét segít a becsatornázásban, hogy a fiatalok a kezdeti online élményektől eljussanak az offline, majd később a valós közösségi élményekig.

A rendszeres vasárnapi alkalmak megjelenése a korábban már említett egyetemi lelkészekkel végzett szoros együttműködés eredménye, mivel korábban a Miskolci Egyetemen szolgáló lelkész házaspár munkája életre hívott egy olyan, istentiszteletet látogatni akaró csoportot, ami az egyetemi dolgozókból és oktatókból, illetve az ő baráti körükből és hasonló érdeklődésű emberekből állt. A koronavírus-járvány miatti lezárások sok szokást és gyakorlatot megváltoztattak, és bár a járvány véget ért és az alkalmat életre hívó egyetemi lelkészek is más szolgálati helyre mentek, az Isten Igéjét hallgatni akarók azonban maradtak, ezért a vasárnap délelőtti istentiszteletek azóta is az ifjúsági centrumban találtak otthonra, a helyi református gyülekezet támogatásával.

A Tirekifi a kezdetektől az egyetemes papság elvét kívánta erősíteni és megértetni a fiatalokkal, hogy nincs csak fogyasztó keresztyénség, hanem az csak szolgálattal együtt létezik. Ez kezdettől fogva szerepel a küldetésnyilatkozatában és 2019-től a jelmondatában is. A Tirekifi nemcsak megtalálni és megerősíteni, hanem megbízni is kívánja a fiatalokat, ezért komoly hagyományai vannak az önkéntes szolgálatnak is, amelyben jelenleg is huszonöt szerződéses önkéntes dolgozik. Emellett olyan pályázati, önkéntességet népszerűsítő kampányt is sikerrel szervezett meg a kerület ifjúsági missziója, amely több mint ötezer fiatalhoz jutott el. Jól látható, hogy ez a fajta megbízatás vissza is talál a gyülekezetekhez, hiszen van olyan volt tirekifis fiatal felnőtt, aki már maga is ifit vezet saját, diósgyőri gyülekezetében, vagy olyan, aki a teológia padjait koptatva még szorosabb kapcsolatra készül ezzel a szolgálattal.

tirekifi_tabor_3_09

Fotó: Csomós Balázs

Ezeken kívül az ifjúsági misszió még több tucat programot szervez. Vannak zenés alkalmak szerdánként, kiszállások, csendesnapok, kölcsönözhető imaséták és Tirekquizek (csoportos, vicces műveltségi vetélkedők), tábori témafeldolgozások, óravázlatok, az általános iskolásoknak játszóház, hittanversenyek, főzőklub, önkéntes szolgálat és még hosszasan sorolhatnánk. Ezek mindegyike a kerület gyülekezetei számára is elérhetők, és használják is. Az imaséták például megfordultak Boldván és Trizsben, folyamatosan használják őket a miskolci belvárosi gyülekezetnél. Csendesnapok és kiszállások formájában az ifjúsági misszió az elmúlt évben eljutott Varbóra, Parasznyára, Hajdúnánásra, Hajdúsámsonra vagy olyan intézményekbe, mint a sárospataki Vay-, a miskolci Fráter- vagy a budapesti Lónyai-iskola. Olyan nemzetközi eseményeken is megfordultak a misszió tagjai, mint a Válts irányt! fesztivál vagy a gombaszögi nyári tábor.

A Tirekifi múlt éve számokban a következő: hat hittanverseny, öt csendesnap, hét külsős előadás, nyolc játszóház, három tábor, kilenc refit, két kreatív délután, hat kitelepülő imaséta, egy ifinap, két évfolyam-látogatás és 24 kollégiumi áhítat a Lévay József Református Gimnáziumban. Ez önmagában 74 alkalom, amiben nincsenek benne a heti rendszerességgel tartott események vagy a minden napra jutó igemagyarázatok, amelyeket több református intézményben a reggeli áhítathoz olvasnak. Ezeken felül van heti öt edzés, minden szerdán zenés dicsőítés, baba-mama klub, vasárnaponként istentisztelet, sőt az egyetemi misszió fészekalkalmait is a Tirekifi centrumában tartják meg minden csütörtökön, szorgalmi és vizsgaidőszakban egyaránt.

A számok azonban itt még nem érnek véget: az ifjúsági misszióban dolgozó vallástanárok havonta 764 hittanórát tartanak 1120 gyereknek, a Tirekifi centrumában pedig havonta átlagosan hétszázszor fordulnak meg valamilyen programon. Az ifjúsági misszióban dolgozók így egy hónap alatt körülbelül kétezer fiatallal találkoznak. A tíz vallástanár és három lelkész mellett négy teljes vagy részmunkaidős munkatárs és 27 önkéntes dolgozik a fiatalok között. Egy év alatt ez több mint hatszáz alkalmat és 12 ezer találkozást jelent.

Ez az, ami mérhető, ami látható. Ez az, ami sejtetni engedi a felszín alatti mélységet. A számok azonban nem tudják megmutatni az estéken át tartó készüléseket, nem mutathatja az odaszánt időt, az erőn felüli teljesítést, nem mutatja azt a reményt és szeretetet, hogy a találkozások nyomán hányan fordulnak majd oda ahhoz, aki mindannyiunkat teremtett.

tirekifi_tabor_3_97

Fotó: Csomós Balázs

Vannak, akikben megfogalmazódhat, hogy könnyű ezt így csinálni, és valóban könnyű egy olyan munkatársi közösségben dolgozni, ahol a tagok ilyen odaadással, ilyen szeretettel viseltetnek az ügy és egymás iránt. Tudnak egymásért és a célért harcolni, képesek magukon túlmutatva arra irányítani a figyelmet, akire kell. Az ebből adódó hitelességük minden bizonnyal az a „kiegészítő”, ami a fiataloknak is vonzó.

Összességében elmondható, hogy a Tirekifi nem mindig dolgozhat elfogadó közegben, hiszen a fiatalokkal való foglalkozást az állandó változás mellett más tényezők is befolyásolják. Mindenesetre ki kell jelentenünk, hogy az eredményei alapján a Tirekifi egy sikertörténet, minden emberi hibájával, nehézségével és kudarcával együtt is, a Tiszáninneni Református Egyházkerületben tizennégy év alatt szerzett tapasztalatával és kreativitásával méltán vívta ki az ifjúsággal foglalkozó szakma tiszteletét. Az ifjúsági szolgálat évében megbecsüléssel tekinthetünk a kerület saját missziói ágára, fontos szerepet játszik ugyanis a Magyarországi Református Egyház következő generációjának az életében, az Istennel való kapcsolatában. Az ifjúsági misszió értéket teremt és jelent, mert Isten ügyébe mindent bele kíván adni, mindent, mert ennél többet nehéz, és mert ennél kevesebbet nem érdemes.