Részlet az Egyház-szociológiai Bizottság leveléből:
„Az egyházunkban szolgálók és az egyház vezetésének felelősségével megbízottak gyakran szembesülnek azzal a súlyos nehézséggel, hogy keveset tudunk magunkról, az egyházban szolgálókról és a bennünket körülvevő társadalmi környezetről. Ezek a tapasztalatok vezették arra Zsinatunk döntéshozóit, hogy ezt az ismerethiányt az előttünk álló időszakban többek között a társadalomtudományos kutatás eszközeivel is próbáljuk pótolni.
A Magyarországi Református Egyház Egyház-szociológiai Bizottsága, együttműködve az Egyházi Jövőkép Bizottsággal, megbízta a Károli Gáspár Református Egyetem szakértőit, hogy segítsenek a régóta szükséges kutatás előkészítésében. A kutatás most következő szakaszának megvalósítására 2014. március közepétől április végéig kerül sor. A kutatás keretében telefonos kérdőíves adatfelvételt végzünk, a válaszadásra református lelkipásztorokat kérünk.
A kérdőívbe olyan témákat gyűjtöttünk össze az Egyházi Jövőkép Bizottsággal együttműködve, amelyek fontos kérdések egyházunk jövőjét tekintve és érdemes további csatornákon is erősíteni a kialakult párbeszédet. A kérdőíves felmérés ennek egy lehetséges fóruma, amelynek formája módszertani okokból sajnos száraz és tömör (ilyen nagyszámú lelkipásztor véleményét, tapasztalatait egységesen összegyűjteni más módon nem lehet), de célja a párbeszéd erősítése az egyházunk jövőjéről.
Tisztelettel kérjük Lelkipásztor Testvérünket a kutatásban való közreműködésre! A résztvevő gyülekezeteket, a válaszadásra kért lelkipásztorokat véletlen mintavételi eljárás segítségével választottuk ki. Rendkívül fontos tehát, hogy az eredmények megalapozott értelmezhetősége érdekében a kiválasztott gyülekezetek valamennyien részt vegyenek a kutatásban. Előre is nagyon köszönjük, hogy szolgálatuk és terheik mellett időt szánnak az együttműködésre!
Hangsúlyozzuk, hogy bár a válaszadókat név szerint keressük meg, de az adatok feldolgozása szigorúan névtelen formában történik! Az eredmények közzététele során nem osztunk meg olyan információkat, amely felfedhetné a válaszadók kilétét. A kutatás célja ugyanis nem az egyes gyülekezetek vagy lelkészek ellenőrzése, hanem az, hogy a Magyarországi Református Egyház egészéről alkothassunk képet, és megismerjük azokat a területeket, ahol a legtöbb segítségre van szükség.
Az adatfelvételt, a telefonos megkeresést a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának és Bölcsészettudományi Karának alaposan felkészített hallgatói végzik. A körülbelül 25 perces kérdőívben szereplő kérdések, melyekre a megkeresett gyülekezetek vezető lelkészeitől válaszokat várunk, a gyülekezet mindennapjaira, társadalmi környezetére, a missziói feladatokra, a lelkipásztor személyes véleményére vonatkoznak. A kutatásban közreműködő egyetemi hallgatók először időpont-egyeztetés céljából fogják felkeresni a válaszadásra kért lelkészeket, hogy a számukra leginkább megfelelő időpontban válaszolhassanak."
EJB