A rangos állami kitüntetést idén Imre Mihály református irodalomtörténész, reformációkutató és Hafenscher Károly evangélikus lelkész vehette át. Az ünnepi eseményt a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájában rendezték.
Az ünnepségen Soltész Miklós egyházi kapcsolatokért felelős államtitkár köszöntötte a hittudományok terén kifejtett munkásságuk miatt díjazottakat.
A Károli Gáspár-díjat idén Imre Mihály irodalomtörténész, reformációkutató, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa és Hafenscher Károly evangélikus lelkész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Teológiai Tanszékének professzora, az Evangélikus Zsinat lelkészi elnöke kapta.
Kultúráról beszélni felelősség
Imre Mihály nemcsak irodalomtudós és Szenci Molnár Albert-kutató, hanem nemzedékek tanára, akinek szó szerint fejében van az irodalom: máig kívülről tudja például Jónás könyvének tetemes részét. A katedrán eltöltött hosszú életművét jól leírja, hogy résztvevője volt a négyszázadik és a négyszázötvenedik Szenci-emlékévnek is, fél évszázad különbséggel, és ma is aktívan foglalkozik a témával. A debreceni egyetemi oktató volt az egyik díjazott, aki átvehette a Károli Gáspár-díjat október 31-én, a reformáció napján.
A Károli Gáspár-díjat 1997-ben alapította az akkori kulturális miniszter, azóta évente egyszer adják át olyan embereknek, akik a hittudományok területén maradandót alkotva gazdagították a magyar vallásos és szellemi életet, valamint kimagasló eredményeket értek el a biblikus tudományok terén.