Meghalt Kutas László

Nyolcvanhét éves korában elhunyt Kutas László Kossuth-díjas szobrász- és éremművész. A református felekezetű művész jelentős nemzetközi sikereket ért el érmeivel, írókat és költőket megidéző szobrai pedig megtalálhatók szerte a Kárpát-medencében. Kutas László tervezőművészete elismeréseként idén márciusban Kossuth-díjat vehetett át.

Kutas László 1936-ban született Budapesten, szakmai tanulmányait Ágoston Ernő soproni rajziskolájában és a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, Pátzay Pál növendékeként végezte. Realista hagyományokra épülő művészetét szellemesség jellemezte, több mint százharminc különféle kisplasztikájából árad a jókedv, a humor, az irónia. Érmeivel jelentős nemzetközi sikereket ért el, egy firenzei emlékérem-pályázat húsz országból származó négyszáz résztvevője közül ő lett a győztes. A Magyar Nemzeti Bank által kiírt forgalmipénz-pályázatok közül tizenhármat nyert meg. Történelmi alakokat, írókat, költőket megidéző szobrai és domborművei szerte a Kárpát-medencében láthatók: így mások mellett Móricz Zsigmondé Hévízen, Jókai Móré Illyefalván és Kiskőrösön, József Attiláé Sopronban, II. Rákóczi Ferencé pedig Piliscsabán. Petőfi-szobra az ukrán fővárosban, Kijevben áll. Két soproni alkotása két nemzeti sorstragédiánkról, a magyarországi németek kitelepítéséről és a holokauszt áldozatairól is megemlékezik. Utóbbiért Wiesenthal-díjat kapott, de más elismerések mellett magénak tudhatta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét és a Kossuth-díjat is.

Kutas Lászlóval a tavaly áprilisban készült interjúnkat itt olvashatják.

Kutas László