„Hát részekre szakítható-e Krisztus?" (1Kor 1,13) – kérdezi levelében Pál apostol a korinthusi gyülekezettől. A kanadai keresztények, akik az ökumenikus imahét idei vezérfonalát készítették, hittel vallják: „Nem." Azt szeretnék, ha a világ keresztényei 2014 januárjában az 1Kor 1,1-17 alapján gondolkodnának az Egyházról, az összetartozásról, az ökumenéről.
Pál apostol arról ír, hogy az egyház Jézusban hiánytalanul megkapta Isten összes kegyelmi ajándékát – emlékeztet imaheti köszöntőjében Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke és Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke. Hozzáteszik, hogy Isten nem tartott vissza népétől semmit, de nem is egyenként a híveknek adta oda minden ajándékát, hanem a közösségnek, az egyháznak. Isten népévé Krisztusban válhatunk, csak így élvezhetjük ezt a gazdagságot.
„Nem élhetünk az egyes keresztény közösségeink magányában, azt feltételezve, hogy megvan az egység – vélik a kanadai keresztények, hanem – hajlandók és képesek kell, hogy legyünk egymás lelki ajándékait elfogadni." Arra biztatnak minden keresztény közösséget, hogy lássák meg egymásban Isten áldását: ugyanazt a Lelket és annak különböző gyümölcseit – s örüljenek egymásnak. Hiszik, hogy Isten másoknak adott ajándékait tiszteletben tartva közelebb kerülünk egymáshoz hitünkben és küldetésünkben, és sokszínűségünket nem feladva afelé az egység felé haladunk, amiért Krisztus imádkozott.
Egy lépéssel ennél is tovább vezet az idei imaheti liturgia egyik eleme, a lelki ajándékok ökumenikus cseréje. A közös alkalmakat szervező egyházak, gyülekezetek vezetőit világszerte arra kérik, hogy együtt gondolják át, mi az, amivel Isten általuk akarja gazdagítani, mire akarja tanítani az Ő népét. Ezeket a lelki ajándékokat, karizmákat jelképesen át is adhatják egymásnak az istentiszteleteken.
Az ökumenikus imahét országos nyitó istentiszteletét január 19-én tartják Budapesten. A Kálvin téri református templomban a magyarországi keresztény egyházak vezetői szolgálnak majd, ők adják át egymásnak szimbolikus ajándékaikat: az evangélikusok keresztet, a baptisták Bibliát, a pünkösdiek egy galamb képét, a metodisták úrvacsorai kelyhet, a reformátusok csillagot, az ortodoxok és a római katolikusok egy-egy ikont, a görög katolikusok díszes evangéliumos könyvet, az anglikánok pedig egy imádságos könyvet.
Imaheti cikksorozatunkban minden nap egy-egy felekezet mutatja be, mit szimbolizálnak ezek a tárgyak, s mi az a lelki gazdagság, amit felismerhetünk egymásban.
reformatus.hu, kép: Vargosz