Nyitott református intézmények és templomok

Szeretné megismerni az MRE Zsinati Székházát belülről vagy inkább a gödöllői református templom időkapszulájára kíváncsi? Esetleg a Károli Gáspár Református Egyetem szakkönyvtárába pillantana be? Mindezt megteheti szeptember 15- és 16-án, az Európai Kulturális Örökség Napjai  keretében. Egy hétvégére fontos épületek, intézmények nyitják meg kapuikat látogatóik előtt, méghozzá ingyenes belépéssel. Az érdeklődőket több helyszínen színes program is várja.
Az 1984-ben az Európa Tanácsban megfogalmazódott gondolat, hogy tegyék hozzáférhetővé, ingyenesen megtekinthetővé az emlékhelyeket, műemlékeket a nyilvánosság számára azért jött létre, hogy mozgósítsa az emberekben a kulturális örökség megóvásának igényét. Szlogenje: "Európa, közös örökségünk." Az Örökség Napok jelentősége évről-évre nő, mára a Baltikumtól a Balkánig, Izlandtól az Ibériai-félszigetig 48 országban ünneplik meg minden szeptemberben. Magyarország 1999-ben csatlakozott a kezdeményezéshez. Idén számos református helyszín bekapcsolódott a programba.

Templomok

Alcsútdobozi református templom - Alcsútdoboz, Szabadság utca 122.
A református templom, a váli völgy egyik érdekessége.
A helyszín szombaton 14-17-ig és vasárnap 14-17-ig várja az érdeklődőket!

Dobozi református templom - Alcsútdoboz, Szabadság út 228.
A helyszín szombaton 14-17-ig és vasárnap 14-17-ig várja az érdeklődőket!

Boldvai református műemléktemplom - Boldva, Monostor tér 4.
Boldván található a négy legrégebbi Árpád kori templom egyike.
A helyszín szombaton 9-16-ig és vasárnap 10-16-ig várja az érdeklődőket!

Fasori református remplom - Budapest, VII. Városligeti fasor 5.
Árkay Aladár tervei alapján épült templom zömök formáival, mértékadó díszítésével, meghitt, tágas tereivel a századelő magyar szecessziójának kiemelkedő alkotása.
A helyszín szombaton 10-13-ig és vasárnap 12-16-ig várja az érdeklődőket!

Isaszegi református templom - Magyar Szabadságtörekvések Emléktemploma, Isaszeg, Kossuth L. u. 71.
"A református templom nem számít ugyan különleges műemléknek, de a falán elhelyezett 1848/49-es emléktábla miatt sokan keresik fel ezt a helyet, amely a Magyar Szabadságtörekvések Emléktemploma néven is ismert."
A helyszín csak az első napon, szombaton 10-16-ig várja az érdeklődőket!

Karcsai református templom - Karcsa, Alkotmány u. 1.
Árpád-kori műemlék templom, két részből áll.
16-án 15 órától Hálaadó ünnepi istentisztelet lesz a templom felújításáért. Igét hirdet Dr. Börzsönyi József, a Zempléni Református Egyházmegye esperese.
A helyszín szombaton 9-18-ig és vasárnap 9-11 és 16-20-ig várja az érdeklődőket!

Kecskeméti református templom  - Kecskemét, Szabadság tér
„Ahol harangjaink laknak" – látogatás a kecskeméti református templom tornyába. A török hódoltság idején szultáni engedéllyel épült kőtemplom tornyában 4 harang lakik. A legnagyobb, 20 mázsás harang adományozója I. Rákóczi György erdélyi fejedelem volt. A templom adottságai miatt csak csoportosan látogatható. A max 20 fős csoportok a torony alatti bejárattól indulnak, minden egész órakor. Időtartama kb. 50 perc.
A helyszín csak az első napon, szombaton 12-17-ig várja az érdeklődőket!

Kőszegi református templom - Kőszeg, Táncsics Mihály u. 2.
Az épület honfoglalás kori jurtát idéz, a kitárt karokra emlékeztető utcafronti látkép pedig a befogadást, a magához ölelést szimbolizálja: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve és én megnyugvást adok nektek." (Mt 11, 28). Az épületet bemutató vezetést igény szerint tartunk, időtartama körülbelül 20-30 perc.
16-án az Istentisztelet 10 órakor kezdődik.
A helyszín szombaton 9-12 és 14-17-ig és vasárnap 9-12 és 14-17-ig várja az érdeklődőket!

Mezőcsáti református templom  - Mezőcsát, Hősök tere 7.
Kiváló minőségű berendezése: historizáló fakarzat, vörösfenyő faragott padozattal.
A helyszín szombaton 8-18-ig és vasárnap 11-18-ig várja az érdeklődőket!

Nagykőrösi református templom - Nagykőrös, Szabadság tér
Nagykőrösön a Református Anyaszentegyház 1545-ben alapíttatott, templomunk jelenlegi állapotában 1877-ben készült el. A városközpont rehabilitációja során 2011-ben a templom külseje is megújult. Szombaton 18 órakor, vasárnap 10 és 18 órakor tartanak istentiszteletet tartanak, a templomot 15 órakor mutatják be. A torony a nyitvatartási idő alatt látogatható.

Oldi Református templom - Old, Kossuth Lajos utca 38.
Festett kazettáit 40 fős francia-svájci festő csapat készítette, a munkában részt vett Szakácsné Kozári Piroska festőművész valamint Vata Emil, a pécsi színház díszlettervező művésze is.
A helyszín szombaton 8-20-ig és vasárnap 8-20-ig várja az érdeklődőket!

Radostyáni Református templom - Radostyán, Kossuth Lajos utca 2.
Árpád-kori eredetű, műemlék, festett fakazettás templom és hatszögletű zsindelyes fa harangláb, helyben feltárt kelta leletek és sírok bemutatása fényképeken, csodálatos panoráma a Pitypalatty-völgyre, jó időben a Magas-Tátrára, a Wass Albert túraösvényen (a templomhegy oldalában) őssomosra és 300 éves kocsányos tölgyre.
Református istentisztelet vasárnap 10 órakor.
A helyszín szombaton 8.30-16-ig és vasárnap 8.30-16-ig várja az érdeklődőket!

Sajószentpéteri Református Nagytemplom - Sajószentpéter, Kálvin tér
A szombat esti programhoz mindenki hozzon gyertyát vagy elemlámpát! Feltárulnak a város legidősebb, csaknem hétszáz éves gótikus templomának eddig rejtett titkai, gyűjteményének kincsei!
15-én 20,00-tól: gyertyafényes vezetés a templomban. 16-án 10,30-kor istentisztelet, majd kb. 11,45-től vezetés a templomban.
A helyszín szombaton 20-22-ig és vasárnap 10-13-ig várja az érdeklődőket!

Szabolcsi református templom - Szabolcs, Petőfi út 18
A XI. század környékén román stílusban épült templomot az évszázadok folyamán többször átépítették, és gótikus jegyekkel látták el, de a falak eredeti állapotúak. Az 1092-es szabolcsi zsinatnak helyet adó épület. Helyreállításokat követően Árpád-kori formáját mutatja.
16-án 10 órától Istentiszteletet tart a gyülekezet.
A helyszín szombaton 8-17-ig és vasárnap 8-17-ig várja az érdeklődőket!

Szentkirályszabadjai Református templom  - Szentkirályszabadja, Kossuth Lajos utca 16.
A templomot nemes egyszerűsége, kiváló akusztikája és különleges hangzású orgonája teszi vonzóvá.
16-án 9:30-tól istentisztelet lesz.
A helyszín szombaton 14-18-ig és vasárnap 9.30-18-ig várja az érdeklődőket!

Taktabáji református templom - Taktabáj, Kossuth u. 13.
Az egyik hagyomány szerint a mai úrasztalán írták alá 1711- ben a Szatmári békét.
16-án az Istentisztelet 13.30-kor kezdődik.
A helyszín szombaton 8-18-ig és vasárnap 8-18-ig várja az érdeklődőket!

Tiszaszederkényi református templom - Tiszaújváros, Petőfi út
A helyszín csak a második napon, vasárnap 15-18-ig várja az érdeklődőket!

Tolcsvai Református templom -Tolcsva, Kossuth Lajos u. 39.
A helyszín csak az első napon, szombaton 10-17-ig várja az érdeklődőket!

Sukorói Református templom -  Sukoró, Fő u. 66.
Jelenlegi nagyságát és formáját az 1787-es kibővítéssel nyerte el. Berendezése is ebből az időből származik, sőt szószéke még korábbi. Az orgona igen értékes barokk hangszer. műemlékként nyilvántartott, akárcsak maga a templom. 1848. szeptember 28-án e falak között tartotta Kossuth honvédseregének vezérkara a Pákozd-Sukorói csatát előkészítő haditanácsot. A templom harangtornyából csodálatos kilátás nyílik a Velencei-tóra és a hegyekre.
Az Istentisztelet 10 órakor kezdődik.
A helyszín csak a második napon, vasárnap 9-16-ig várja az érdeklődőket!

Váli Református templom - Vál, Kossuth L. u. 8.
A helyszín csak az első napon, szombaton 12-18-ig várja az érdeklődőket!

Váraljai református templom -Váralja, Kossuth u. 141
A templom különlegessége 20. század eleji vászon borítású mennyezete, amely a csillagos eget ábrázolja.
A helyszín csak az első napon, szombaton 9-11-ig várja az érdeklődőket!

Vámosoroszi Református templom  - Vámosoroszi, Zrínyi u. 12.
XV. században késő gótikus stílusban épült református templom 2011-ben újítottak fel. 
A helyszín szombaton 8-18-ig és vasárnap 8-18-ig várja az érdeklődőket!

Intézmények

Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar - Budapest, IV. Viola u. 2-4.
A Kar a magyar jogi felsőoktatás legfiatalabb intézménye, ugyanakkor nagy tradícióval rendelkező jogászképző intézmények méltó örököse. Az érdeklődők megismerhetik az egykori általános iskolából kialakított egyetemi épületet és tereket, a Bocskai István Kollégiumot, valamint a Bocskai István Szakkollégiumot is, továbbá látogatást tehetnek szakkönyvtárban és Karrier Irodában is.
Épületvezetés az érdeklődés függvényében indul mindkét nap 10 órától, kb. 1-1,5 óra időtartamban. Indulás helye az A/2 terem.
A helyszín szombaton 10-13-ig és vasárnap 10-13-ig várja az érdeklődőket!

Kecskeméti Református Újkollégium - Kecskemét, Szabadság tér 7.
Kecskemét főterének egyik meghatározó, impozáns épülete a Református Újkollégium. Az elmúlt 100 évben tanárok és diákok százai és ezrei ismerték meg belülről is ezt a szép, szecessziós épületet.
A helyszín csak az első napon, szombaton 10-18-ig várja az érdeklődőket!

Mudrány-kúria -  Szabolcs, Petőfi út 39
A kúria XVIII. század végi késő barokk épület. A korszak jellegzetes bútorait, festményeit és használati tárgyait mutatja be korhűen berendezett termeivel. A XIX. század végétől 1978-ig református lelkészlakként használták. Móricz Zsigmond Ebéd c. novellájának ihletője az itt szerzett élménye volt. Ma kiállítás látható benne.
A helyszín szombaton 9-17-ig és vasárnap 9-17-ig várja az érdeklődőket!

Sólyi Kultúrház és Református templom  - Sóly, Kossuth L.u.55.
A Kultúrház mellett látható a református templom. A sólyi református templom hazánk legrégebbi falusi temploma. A ma látható barokk stílusú templom helyén állt az ősi kápolna, melyet István király emeltetett Koppány vezér felett aratott győzelme után Sólyban. Az 1009-ből származó királyi okirat a fogadalmi kápolnát az egyetlen olyan templommá teszi az országban, amely dokumentáltan Szent István személyéhez fűződik.
A helyszín csak az első napon, szombaton 14-20-ig várja az érdeklődőket!

Sólyi Református emlékszoba és tájház -Sóly, Kossuth L. u. 69.
A Balaton-felvidék és a tőle délre eső területek valaha a reformáció legvirágzóbb gyülekezeteit éltették hazánkban. A fél évezredes megtartó erőnek, a puritán református életmódnak és a "Bibliás elődök" generációinak kívánunk emléket állítani e kicsiny szobával.
A helyszín csak az első napon, szombaton 14-20-ig várja az érdeklődőket!

Tolnai Fekete Gólya Ház – régi református iskola és református templom, Báta, Fő utca 304-306.
A 18. századtól a bátai lakosság negyedét reformátusok alkották, akik főleg az Alszögben éltek, ott volt templomuk, temetőjük, iskolájuk, valamint lelkészük és tanítójuk lakása. A sárközi település képét meghatározó épületegyüttest a templom, a paplak és az iskola alkotja. Mára új funkciót kapott az egykori iskola műemlék épülete: 2010-től a Gemenci erdő fokozottan védett madarát, a fekete gólyát és környezetét mutatja be egy, az épületben berendezett interaktív kiállítás. A 2012-ben felújított református templom teljes pompájában várja a hívőket és a látogatókat, ahol számos régi írás, anyakönyv és fotókiállítás teszi gazdagabbá az érdeklődők élményét.
A helyszín csak az első napon, szombaton 10-18-ig várja az érdeklődőket!

Temetők

Biai Református Temető -Biatorbágy, Sándor utca
A református temető tárgyi és szellemi örökségeinek bemutatása, avatott vezetővel.
A helyszín szombaton 10-16-ig és vasárnap 10-16-ig várja az érdeklődőket!

Kecskeméti Református Temető  -Kecskemét, Irinyi u. 17/b
A városban egyetlen megmaradt református temetője.  A sírkertet dús növényállománya és a történelmi emlékekben való gazdagsága teszi különlegessé: Három sírját a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánították.
15-én 10 órától vezetést tartunk a temetőben kb. 1 órás időtartamban.
A helyszín szombaton 6-20-ig és vasárnap 6-20-ig várja az érdeklődőket!

Séták

A magyar szecesszió és historizmus emlékei Zuglóban - Indulás - Sipeki Balás Béla-villa (Hermina út 47.)
Indulási idő: mindkét nap 12 és 17 óra
A vezetett séta keretében belülről is megtekinthetőek lesznek a XX. század hajnalának az európai építészettörténetben is kiemelkedő értéket képviselő alkotásai, köztük Lechner Ödön építész fő művei, valamint Hajós Alfréd tervezte Magyarországi Református Egyház Zsinatának székháza (Abonyi u. 21.).

Bátai műemlék rally kerékpárral - Indulás-  Báta, Fő utca 304-306
Indulási idő: 15-én 10 óra
A régi református iskola épületétől, a Bödei pincesoron át, a Kálvária kápolnát érintve a résztvevők felfedező túrára indulnak a helyi régi műemlék épületek felderítésére. Útközben kincskeresés, és játékos feladatok megoldása.

Báthory séta – Indulás - Nyírbátor, Károlyi út 19. - Minorita templom és rendház
Indulási idő: mindkét nap 10 óra
Az útvonal érinti a református templomot is.

Bonyhádi séta - Indulás - Bonyhád, Szabadság tér 2. - Völgységi Múzeum
Indulási idő: 15-én 7.30 óra
Az útvonal érinti váraljai református templomot is.
Tervezett időtartam: 12 óra!

Erdőháti séta - Indulás - Vámosoroszi, Zrínyi Ilona utca, Református templom
Indulási idő: 16-án 9 óra
Előzetes jelentkezés: dr. Borbély Balázs 20/958 5320.

Karcagi séta - Indulás - Karcag, Dózsa György u. 5-7
Indulási idő: 15-én 16 óra
Ma gondosan ápolt, szép park díszíti a város központját, amelynek meghatározó épülete a református templom.

Nagyhalász emlékei, helyismereti séta -Indulás - Csuha-Kállay Kúria
Indulási idő: 15-én 9 óra
Az útvonal érinti a református templomot is.

Nagykőrösi református temető - Indulás - Nagykőrös, Református temető - Mikes Kelemen utcai kapu
Indulási idő: 15-én 15 óra

Rendezvények

Áprily Lajos szakrális költészete - Budapest, MRE Zsinatának Székháza - Abonyi u. 21.
Időpont: 16-án 13.40 és 18.40

Hajós Alfréd a sportoló és az építész –Budapest, MRE Zsinatának Székháza - Abonyi u. 21.
Időpont: 15-én 13.40 és 18.40

Reformáció Magyarországon – előadás - Tiszaújváros, Petőfi út
Dienes Dénes, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia tanszékvezető egyetemi oktatójának előadása a templomban.
Időpont: 16-án 15 óra

A gödöllői református templom időkapszulájának bemutatása - Gödöllő, Szabadság tér 9. , a főtér felőli bejárat
Az 1745-ben épült református templomot 1857-ben felújították, és a toronygombban elhelyeztek egy Emlék Könyv az Utókornak című írást. Ez az időkapszula a gödöllői református templom és közösség történetének fontos dokumentuma. A templom időkapszuláját a helyszínen bemutatja Dr. Lábadi Károly etnográfus, Szent István Egyetem.
Rendezvény időpontja: 15-én 15 óra

Bővebb információ a Kulturális Örökség Napjairól: http://www.oroksegnapok.hu/index.php