Sétálni hív a Bethesda

Ezek a séták segíthetnek a betegeknek leküzdeni a betegellátáshoz kapcsolódó szorongásukat, az egészségügyi dolgozók pedig jobban megismerhetik a betegek személyes életét, szokásait, problémáit, ami hozzájárulhat a betegellátás minőségének javulásához – véli Velkey György, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgatója. Az intézmény jövőre közös sétákat szervez a kórház munkatársai, valamint a betegek és hozzátartozók számára a Városligetben.

Velkey György

Velkey György főigazgató

Fotó: Sebestyén László

Volt-e előzménye a Bethesda Gyermekkórház Sétálj a dokiddal! kezdeményezésének?

Évek óta jó kapcsolatot ápolunk a Városligettel, több közös akciónk van, például az ott található városnéző ballont mi is használjuk: a hosszabb időt nálunk töltő gyermekek hazaengedésük után „fel tudnak repülni örömükben”, hogy meggyógyultak a betegségükből. A kollégáimmal is sok időt töltünk a Ligetben: nemcsak munkaidő után futunk, sportolunk itt, hanem mostanában elég gyakran egy-egy megbeszélést is itt tartunk. Inspiráló, természetközeli helyszín, amely a Bethesdából pillanatok alatt elérhető. Mintha a saját kertünk lenne, sokszor úgy használjuk a Városligetet: ez adta az alapötletet. Továbbá fontos számunkra a kapcsolat a hozzátartozókkal, tágabb értelemben pedig a társadalommal, mert a legtöbben félnek az egészségügytől, az intézményektől, és a napi rutinba ritkán fér bele a beszélgetés az ambulancián vagy a betegágy mellett. Törekszünk persze tartani a kapcsolatot a betegeinkkel és a hozzátartozóikkal a közösségi médián keresztül is, ahol korosztályokhoz igazítva kommunikálunk, de az mégiscsak két dimenzióban és képernyőn keresztül zajlik. A Városligetben erősebb és közvetlenebb kapcsolatot tudunk kialakítani.

Miért éppen séta?

A séta kitűnő mozgásforma, egyben közösségi program, mert beszélgetni is lehet közben. Segítheti a családok együttélését, közösséggé formálódását, ahogy az orvosok és az egészségügyi személyzet kapcsolatát is. Ráadásul mozgásra, a természet szeretetére nevel. Talán egy-egy ilyen rövid sétával meg tudjuk hozni az emberek kedvét ahhoz, hogy ne töltsenek annyi időt a képernyők előtt. Ma már egy gyerek is sokszor napi öt-tíz órát tölt kijelző előtt, ez pedig függőséghez vezet. Ebben is szeretnénk segítséget nyújtani, megmutatni, hogy mozogni jó, nem elhanyagolva az élettani fontosságát. Sétálni bárki bárhol tud. Fontos, hogy ha lehet, mindennap gyakoroljuk, mert jót tesz a mozgásszerveknek, a szívizomrendszernek, az anyagcserének is. A rendszeres sétával könnyebben megelőzhető számos betegség a cukorbetegségtől kezdve a magas vérnyomáson, a szív- és érrendszeri betegségeken át egészen az ízületi betegségekig, nem beszélve az elhízásról.

ELSŐ LÉPÉSEK

Az első közös sétát 2025 elején tartják majd, amelynek Major János orvosigazgató, csecsemő- és gyermekgyógyász főorvos, gyermek-gasztroenterológus szakorvos, fájdalomterapeuta lesz a házigazdája. Időpontjáról és részleteiről a közösségi média felületein fog hírt adni a kórház.

Kik sétálnak?

A Bethesda Gyermekkórház dolgozói, elsősorban orvosok és más szakemberek, pszichológusok, gyógytornászok fognak sétálni azokkal, akik jelentkeznek. A tervek szerint 2025-től rendszeresen meghirdetünk egy-egy ilyen eseményt, amelyhez nemcsak a kórházban gyógyuló gyerekek és családtagjaik csatlakozhatnak, hanem olyanok is, akiknek ez lenne az első kapcsolatuk a Bethesdával. Tíz-tizenöt fős csoportok sétálhatnak majd fél órát a munkatársainkkal a Városligetben.

Miről beszélgethetnek ekkor?

Nem lesz kijelölt medre a beszélgetéseknek, de várhatóan a betegségekről, az egészségügyről lesz szó. Fél óra alatt mélyebben el tudnak merülni egy-egy témában, mint az átlagos kórházi kommunikáció közben. Örömmel elmondják majd kollégáim a véleményüket az egészséges életmódról, szívesen meghallgatják a sétapartnerekét is a kórházról. Ezek az alkalmak segíthetnek a betegeknek leküzdeni a betegellátáshoz kapcsolódó szorongásukat, az egészségügyi dolgozók pedig jobban megismerhetik a betegek személyes életét, szokásait, problémáit, ami hozzájárulhat a betegellátás minőségének javulásához. Fontosak a visszajelzések. Az ilyen kezdeményezések elősegítik a betegellátás emberközpontúságának erősítését, a gyógyulási folyamat javítását, de az egészségügyi dolgozók egészségének támogatását is.

A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!