Mit gondol a mesterséges intelligencia Istenről? Mi okozza a legtöbb stresszt az iskolában? Régen tényleg minden jobb volt, ahogyan a felnőttek állítják? A Z generációt foglalkoztató kérdéseket feszegeti a Szóval Lévay podcast, a miskolci Lévay József Református Gimnázium tanulóinak új beszélgetős műsora. A kezdeményezésről, annak céljairól, lehetőségeiről a csapat szakmai mentora, Kojsza Péter számolt be.
Hogyan támadt az az ötlete, hogy a tanulókkal podcastot indítsanak?
A Lévayban emelt óraszámban oktatunk különféle médiaismereteket. A rádiózás alapjait én tanítom, amihez az Európa Rádió adja a szakmai hátteret. A húsz év alatti fiatalok szinte egyáltalán nem hallgatnak rádiót, ezért az utóbbi években egy podcastepizód elkészítését adtam nekik feladatul, hogy korszerűbb és számukra érdekesebb módon mutathassák be az elméleti alapozáson tanultakat. A kezdeményezésünk részben ebből a szakmai háttérből fakad, másrészt olyan űrt érzékeltem diákok és tanárok között, amelyet párbeszéddel lehetne betölteni. A fiataloknak annyi érdekes, tartalmas gondolata, véleménye van, de nem volt olyan fórumuk, ahol ezeket megoszthatták volna. Amikor felvetettem a podcast ötletét egy csapat rádiós ismeretekkel rendelkező diáknak, gondolkodás nélkül, lelkesen rávágták, hogy csináljuk.
Mi áll a címválasztás hátterében?
A hétköznapi szóbeszédből jött. Azért választottuk, mert egyszerűen, frappánsan fejezi ki a műsor lényegét, tökéletesen illik az elsődleges célközönségünkhöz, a középiskolás korú fiatalokhoz. Egyben meghívás is a hallgatóságnak, hogy csatlakozzanak ehhez a párbeszédhez. A „szóval” játékosan hangsúlyozza, hogy szeretnénk teret adni a szavakkal kifejezett gondolatoknak, véleményeknek. Alcímünk a Tudás, értékek, közösség – ez a gimnázium szemléletét tükrözi, mivel informatív témákról beszélgetünk keresztyén megközelítésben.
Hogyan készítik el az epizódokat?
A Szóval Lévay adásaiban fiatalok beszélgetnek a tanáraikkal és a saját kortársaikkal az ő generációjukat érintő témákról. Így kézenfekvő, hogy a diákok találják ki az adásaink témáit, kérdéseit. A szerkesztésben mindenki a saját erősségeit tudja kamatoztatni: van, aki műsort vezet, interjút készít, mások a hangvágásban, szerkesztésben vesznek részt, vagy a közösségi médiát kezelik. Én mentorként szakmai és technikai hátteret nyújtok a tanulóknak az Európa Rádió közreműködésével. A műsorgyártáson kívül minden héten másfél órás foglalkozásokon fejlesztjük a podcastgyártáshoz szükséges tudást és készségeket, ilyenek az interjútechnikák, történetelbeszélési módok, szerkesztési alapelvek, technikai alapok, tartalomfejlesztés. Olyan tudást igyekszem átadni nekik saját rádiós tapasztalataimból, amelyet máshol nem kapnának meg.
A Szóval Lévay podcast célja különféle témákról párbeszédet kezdeményezni diákok és tanárok között, ezáltal erősítve az iskola közösségét. A műsor elérhető a Sound Cloudon és a YouTube-on, valamint az Instagramon is követhető a szerkesztőség munkája.
Milyen témákat terveznek feldolgozni?
Az első epizódunk a mesterséges intelligencia kérdéseit feszegette, például milyen lenne, ha ez az eszköz adná a jegyeket, vagy felismerik-e a tanárok, ha egy beadandót a ChatGPT-vel írattak meg. A következő részben az iskolai stresszről lesz szó, emellett a karriertervezésről, generációs különbségekről, párválasztásról, önkéntességről, személyes életutakról és a megtérésről is tervezünk egy-egy negyvenöt perces adásban párbeszédet folytatni. Az is szempont a beszélgetések során, hogy milyen szerepet játszik ezekben a témakörökben a hit, a keresztyén szemléletmód.
Milyen fogadtatása volt eddig a Szóval Lévaynak?
A podcastunk hiánypótló kezdeményezés, hiszen egy diákok által szerkesztett, elsősorban fiataloknak szóló műsor, ahol a tanulók végre kötetlenül kérdezhetnek a tanároktól. Ezáltal személyesen is jobban megismerhetik őket, lehetőségük nyílik véleményt cserélni, akár még vitatkozni is. Eddig mindenhonnan pozitív visszajelzéseket kaptunk. Az iskolában magam is láttam, hogy a gimnazisták beolvassák a plakátjainkon található QR-kódot, az első epizódunkat pedig már több százan hallgatták végig.
Cikkeinket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben sok érdekes és értékes tartalmat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!