Nemrég az egész magyarországi reformátusság önökre figyelt. Hogy élték meg ezt?
Mélyen megérintett bennünket, ahogy belegondoltunk, hogy október utolsó vasárnapján minden magyarországi református templom szószékéről azt hirdették a lelkész kollégák, hogy a nyíregyháza-örökösföldi közösség templomépítéséért folyik az országos, közös gyűjtés. Ez végtelen erőt adott lelkileg, és természetesen anyagilag is fontos ez a támogatás. A teljes gyűjtés végösszegét ugyan még nem tudjuk, azt reméljük, hogy november végére minden támogatás eljut a gyülekezethez. Azt azonban már most látjuk, hogy a meglévő támogatásokon túl még szükségünk lesz további anyagi forrásokra a teljes építkezés befejezéséhez.
Mit jelent önöknek, hogy megtörténhet a nyíregyháza-örökösföldi templom alapkőletétele?
Különleges dolog átélni, amikor Isten sokéves gondolkodás, gyűjtögetés, tervezgetés után elsegít bennünket arra a pontra, hogy tevőlegesen is elkezdődhet a munka azon a telken, amelyet a templom, a gyülekezeti ház, a parókia számára megvásárolt az egyházközség. A tereprendezés már elkezdődött, a november 18-i alapkőletétellel pedig a tényleges építkezés is megindul.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye református egyházmegyéi Nyíregyházán találkoznak. Miért fontos a kohézió az egymáshoz közel élő egyházmegyék számára?
A Nyírségi, a Szatmári és a Szabolcs-Beregi Református Egyházmegye valódi közösségben él egymással. Az itteni emberek mentalitása és hitvilága is közös, hiszen a térség lakóinak többsége református: több mint kétszázezer fő tartozik kétszáztíz gyülekezethez. Szinte kivétel nélkül minden településen jelen van az egyházunk – már előzetesen is több mint kétezer-ötszázan regisztráltak a találkozóra, amely egyben a Tiszántúli Református Egyházkerület reformáció emlékévi eseményeinek záró alkalma. A program része például az is, hogy mindhárom esperes személyesen tesz bizonyságot arról, miért fontos számára a Szentírás.
Ha már ezt említi, megfogalmazná, Önnek személy szerint mit jelent a Biblia?
Számomra egyértelműen Isten kijelentését, amely nem egyszerűen csak vezérelv, hanem ez ad számomra eligazítást a mindennapokban. A Szentírásból napról napra megtudhatom, hogy Isten szeret, és ez alapján végezhetem az ő dicsőségére a munkámat az egyházi szolgálatban – hiszen én erre kaptam elhívást.
Tudomány és reformáció
A reformáció öröksége a magyarság számára – ezzel a címmel tartottak tudományos emlékülést a Nyíregyháza-Városi Református Egyházközség templomában november 13-án. A program célja az volt, hogy ebben a közösségben is hálát adjanak az elmúlt ötszáz évért, ugyanakkor az is, hogy a helyi társadalom még jobban átérezze a protestáns egyházak szerepét a társadalomban. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye valamennyi polgármesterét meghívták az eseményre.
Hegedűs Márk
A cikk megjelent a Reformátusok Lapja 2017. november 19-i számában.
Korábbi anyagaink: