Református középiskolásoknak szóló pályázatot hirdet a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem a gályarabperek kezdetének 350 éves évfordulója alkalmából. A pályázat célja, hogy a jövő nemzedéknél fenntartsa a protestáns gályarabok emlékezetét, akik állhatatosságukkal, hűségükkel ma is példaképek lehetnek a fiatalok előtt.
A pályázók köre
A pályázatra a Tiszáninneni Református Egyházkerület, a Kárpátaljai Református Egyházkerület és Szlovákiai Református Keresztyén Egyház területén és annak fenntartásában működő középiskolák tanulói jogviszonnyal rendelkező, 14–18 év közötti diákjai jelentkezhetnek.
A pályázat témakörei
A kategória: Múlt és jelen. Hogyan őrzi az adott közösség a gályarabok emlékezetét? Ebben a kategóriában a pályázók feladata, hogy saját településük református templomát és lelkipásztorát felkeresve járjanak utána, hogyan él a közösségben a gályarabok emléke. Ajánlott formátumok: írásbeli vagy videóesszé.
B kategória: Életsorsok – egy gályarab története. A pályázó válasszon a gályarabok közül egyet, akinek az élettörténetét az elérhető források alapján feldolgozza. A szöveg lehet fiktív is, sőt arra bátorítják a jelentkezőket, hogy egyes szám első személyben írt napló, levél vagy novella formájában dolgozzák fel a választott protestáns lelkipásztor élettörténetét. Ajánlott formátumok: esszé, naplóbejegyzés, levél, novella; rajz.
C kategória: „Modern kori gályarabok”. A gályarabság nemcsak egy olyan, múltbeli esemény, amelyre emlékeznünk kell, hanem egy olyan metaforává is vált egyházunkban, amelynek segítségével a történetünket értelmezzük. Ebben a kategóriában a pályázó feladata, hogy – elsősorban saját közösségében – kutassa fel és írja meg egy-egy ilyen modern kori gályarab történetét. Ajánlott formátumok: írásbeli vagy videóesszé.
A PÁLYÁZAT BEKÜLDÉSÉNEK HATÁRIDEJE
2025. január 15.
A pályázatok beküldésének módja
A pályamunkákat postai úton vagy személyesen az alábbi címre küldjék el:
Sárospataki Református Hittudományi Egyetem
3950 Sárospatak, Rákóczi út 1.
A borítékra kötelező feltüntetni az alábbi szöveget: Pályamunka – gályarabper 2024.
A PÁLYÁZAT FŐVÉDNÖKE
Enghy Sándor, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem rektora
További részletek ITT találhatók.
1674. március 5-én Pozsonyban kezdődött el az a per, amely a protestáns egyházak megsemmisítését, illetve meggyengítését célozta. Több mint hatszáz református és evangélikus lelkészt és tanítót vádoltak felségsértéssel, a katolikus hit gyalázásával, a lázadók segítésével, a törökkel való összejátszással és hazaárulással. A bíróság egyértelművé tette, hogy a halálos ítélet elkerülhető, ha a vádlottak aláírják az áttérésükről szóló nyilatkozatot, erre a többség azonban nem volt hajlandó. Akik nem írták alá a dokumentumot, azokat gályarabságra küldtek Nápoly felé. A nemzetközi felzúdulás hatására 1675. február 11-én Michiel de Ruyter holland admirális kiszabadította a még életben lévő 26 gályarab prédikátort. További öt foglyot II. János György szász választófejedelem váltott ki Buccariból.