„Ez gyalázta Izráelt, de levágta őt Jónátán...” 1Krón 20
„Ez gyalázta Izráelt, de levágta őt Jónátán..." (7). Testvérek! Nem lehet Isten népét és magát az Urat következmények nélkül gyalázni. Fáj-e az nekünk, ha ilyet hallunk? Mit tegyünk? Az Úrtól kapott bölcsesség kell ahhoz egyrészt, hogy szelíden intsük az ellenszegülőket (2Tim 2,23–26), másrészt ahhoz is, hogy megalkuvóan el ne hallgassuk, kihez tartozunk. Nekünk csak a szavaink áldják az Urat, vagy az életvitelünk is? Személyes és közösségi életünket látva tudják-e a körülöttünk élők magasztalni Istent?
RÉ 99 MRÉ 99
„Uram, sokaktól hallottam erről a férfiról…” (Apostolok cselekedetei 9,10–19a) Apostolok cselekedetei 9,10–19a
(13) „Uram, sokaktól hallottam erről a férfiról…” (Apostolok cselekedetei 9,10–19a)
Mit hallunk és mit mondunk a másikról? Mit mondanak mások rólunk? Miként vegyük ezeket komolyan? Hogyan fogadhatjuk hitben a VÉLEMÉNYEKET?
– Anániás sok rosszat hallott Saulról. Az előzményeket ismerve mindez nem volt alaptalan. Anániás joggal bizalmatlan, hiszen Saul ellen konkrét, tetten érhető bűnei tanúskodtak (13–14).
– Isten kiválasztó kegyelme azonban felfoghatatlan. Ez a kegyelem felülírta Saul eddigi életét, korábbi tetteit, és azokat eltörölve, Jézus Krisztus szolgálatába állította őt. Saul élete irányt váltott (15–16).
– Ennek a kiválasztó kegyelemnek viszont azonnal látható jelei mutatkoztak: Saul imádkozott (11), böjtölt (9), megkeresztelkedett (18), hirdette a Jézus Krisztust (20), és szenvedést vállalt az Úr nevéért (16).
– Saul szeme megnyílt; Jézus Krisztust látta, Őt követte, Őt szolgálta. Saul üdvösséges összefüggésekben látott (18). A hit szeme „többet” lát: – a terhelő vélemények ellenére is meglátja a másikban az Úr választottját; – de adott esetben látja az aggasztó jeleket is; – reménységgel és intéssel is képes a másikhoz fordulni. A hit remél, de nem áltat.