Szemléletformálás az Iszákosmentő missziónál

Magyarországon 800 ezer és 1,5 millió közé teszik az alkoholfüggőséggel küzdők számát a szakemberek. Akinél időben felismerik a gondot, nagyobb eséllyel segíthetnek, mint azon, aki évtizedek óta komoly alkoholproblémával küzd. Gyakran a családtag is beteg, még ha másként is, mint az alkoholfüggő.

2014. június 30-án zárult az a pályázat, amely az Út az egészséghez - szemléletformálás a református Iszákosmentő missziónál címet viselte. A tízhónapos projektben - számos egyéb program mellett - havonta egyszer klub- és csoportfoglalkozásokat tartottak, ahol szó esett a függőségek felismeréséről, a szenvedélybeteg családjában felvetődő problémákról, a szabadidő tartalmas eltöltéséről, az életmódváltásról, egészséges életmódról, a gyógyulás lehetőségeiről, a művészet terápiás erejéről, valamint a nikotin- és alkoholmentes életről.

Több helyszínen is tartottak előadásokat, klubfoglalkozásokat. Kecskeméten tíz hónapon keresztül a családi kapcsolatok kérdésével foglalkoztak több aspektusból, egy-egy szakember - pszichiáter, lelkész és lelkigondozó - segítségével. A pályázatba nemcsak felnőtteket hanem - többségében - gyógyuló alkoholista szülők gyerekeit is bevonták. Egy tábor adta a kereteket ahhoz, hogy megtanítsák a gyerekeknek, hogyan élhetnek testben, lélekben, hitben egészségesen. Az úgynevezett egészségnapokon szakemberek az életmódbeli kérdésekről tartottak előadásokat az alkoholizmus és a visszaesés megelőzéséről, a felépülési folyamatról, az utógondozásról, az alkoholt helyettesítő függőségekről.

Némethné Balogh Katalin a Református Missziói Központ Iszákosmentő missziójának vezetője a projektzáró rendezvényen azt mondta: elképzelhető, hogy valaki éppen a pályázatban elhangzott előadássorozat hatására dönt úgy, hogy nem nyúl többé a pohár után. A pályázat lehetővé tette, hogy olyan emberek is ellátogathattak a Református Iszákosmentő Misszió rendezvényeire, akiknek másképp nem lett volna erre lehetőségük. A pályázatban résztvevők száma 245 fő volt, akikkel 20 szakember dolgozott együtt.

A szakemberek készítettek egy kérdőívet is, amelynek feldolgozása folyamatban van.
A TÁMOP 6.1.2. 11/1-2012-1371 „Az út az egészséghez - szemléletformálás az Iszákosmentő missziónál" elnevezésű projekt témái voltak:
Egészségnap 50 fő
Téma: Az alkoholizmus és a visszaesés megelőzése, a felépülési folyamat folytatása, utógondozás Cél: Az alkohol probléma terápiájának átfogó ismerete, alkalmazási gyakorlat elsajátítása
Egészségnap 50fő
Téma: Az alkoholt helyettesítő függőségek Cél: A viselkedésfüggőségek felismerése, szerváltás lehetőségeinek felismerése
Klubfoglalkozás 10 alkalommal havonta egyszer. 10 fő Téma: Generációs problémák és szerepek a gyógyuló szenvedélybeteg családjában
Csoportfoglalkozás 5 alkalom, 20 fő Téma 1. Ének és a zene gyógyító hatása az alkoholproblémás ember életében Cél: Pozitív élmények,érzések, gondolatok zenében történő kifejezésének megtalálása Téma 2. A szabadidő eltöltése a gyógyuló szenvedélybeteg életében Cél: Motiváció a szabadidő tartalmas eltöltésére, bővíteni a választási lehetőségeket Téma 3. Életmódváltás a gyógyuló szenvedélybeteg életében Cél: Motiváció az egészséges életmódra, ennek fenntartása Téma 4. A munkaterápia szerepe a szenvedélybeteg gyógyulásában Cél: Megtalálni a helyem a munka világában Téma 5. A művészet mint a szenvedélybeteg kifejezőeszköze Cél: Erősíteni a művészetben való kifejezőkészséget, motiváció ennek felfedezésére
Egészséghét 100 fő/3 nap
Téma: Személyiségfejlődés a házasságban, kapcsolatainkban. A nikotinfüggőség Cél: Kapcsolatok épülése. Motiváció a nikotinmentes életre
Életmódtábor gyógyuló szenvedélybetegek gyermekeinek 20 fő /6 nap
Téma: Felvilágosító előadás, pozitív élettörténet, természetjárás, közös játék, versenyek Cél: Pozitív életminta, jövőkép kialakítása

A Magyar Kékkereszt Egyesület és a Református Iszákosmentő Misszió dömösi kórházában háziorvosi beutalóval fogadják a függőségeiktől szabadulni vágyókat. Gyógyulásukat a társadalombiztosító a kórházi tartózkodásnak megfelelően támogatja. Az Iszákosmentő misszió elérhetőségei:
e-mail: rim@rmk.hu, Némethné Balogh Katalin misszióvezető
telefon: 36–30-567-6329

TÁMOP 6.1.2. 11/1-2012-1371 „Az út az egészséghez - szemléletformálás az Iszákosmentő missziónál. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Református Iszákosmentő Misszió