A reformáció jegyében

Elmélkedések, interjúk, nyilatkozatok és videó-riportok a reformáció jegyében. A kerületi református portálok anyagaiból szemezgettünk a hétvégére. Nézze, hallgassa, olvassa!
Megihlető példák

„Vesszőfutás, életveszély, létbizonytalanság. Közben pedig a holnapnak, az örökkévalóságnak végzett alkotó munka" – Gerecsei Zsolt így jellemzi írásában Huszár Gált. Az ötszáz éve született nyomdász-reformátor példáját állítja elénk, hogy megmutassa: „a reformáció nem elvi vita, nem hitvallásbéli szőrszálhasogatás, hanem a szó szoros értelmében alkotó munka". A teljes írást keresse a Dunántúli Református Egyházkerület oldalán

„Ez az oltárkép gyönyörűen szimbolizálja előttünk a reformációt magát. A márványtemplom rideg falai adják a kép keretét. Ám a tartalom élettel van tele. Az igehirdetés folyamatát, az igehirdetés csodáját ábrázolja ez a kép. Az ige hirdetése lüktet a statikus falak között. Az igehirdetést pedig a reformáció fedezi fel újra." Literáty Zoltán elmélkedését, melyet Luther városának egy oltárképe ihletett, a Parókia portálon olvashatja

Biblia és megújulás

A Szentírás örök, maga az élet, mindennapi kenyér, az egyedüli megoldás. A Biblia áll a középpontjában annak a négy részes videó-sorozatnak, melyet a Tirek készített. A sárospataki teológia rektora, egy egyetemi tanár, egy vizsolyi presbiter és egy teológus-hallgató lány vall az Igéhez fűződő kapcsolatáról.

A Kárpát-medencei Református Rádiók közös műsora, a Határtalan is a reformációval foglalkozott: teológus-professzorokat és történészéket szólaltat meg Kárpátalján, Erdélyben, Felvidéken és az anyaországban. Osváthné Katona Zita, hajdúböszörményi óvodapedagógus, presbiter pedig hitének személyes megújulásáról mesél a vele készült interjúban

Emlékezésből jövőbe tekintés

A reformációról „protestáns beképzeltség" nélkül, a közösség szerepéről az Istenkeresésben és a református egyház mai önmeghatározási kísérleteiről is nyilatkozott Szabó István a Parókiának. „Akar veled valamit az Isten, és amit Ő akar, az változtat meg igazán és érvényes módon téged is és a világot is" – hivatkozott a dunamelléki püspök Kálvinra. 

„A reformáció jó alkalom arra, hogy magunkat értékeljük át" – mondta a Bölcskei Gusztáv az Európa Rádiónak. A tiszántúli püspök hozzátette, az emlékezés mellett a jövőbe is tekintenünk kell, és bár a reformáció Isten dolga, de ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség reformokra. Szerinte át kell gondolni a teológusképzést, az egyház gazdálkodását és a fiatalok megszólításának lehetőségeit – olvasható a tiszántúli kerületi honlapon

Reformatus.hu