Megjelent a Presbiter idei első száma

Ismét kézbe vehetjük a Magyar Református Presbiteri Szövetség 24 oldalas lapját, melynek színes borítóján négy képből álló fotó összeállítás invitálja gondolatainkat az előttünk álló böjti időszak felé.
Különlegesség, hogy a belső vezércikket író Steinbach József dunántúli püspök saját rajzával illusztrálja írását, így hívja fel figyelmünket a Nézzünk fel! címen jegyzett gondolataira. Megfordítva a lapot, a 24. oldal szintén színes üzenetekkel fogja meg tekintetünket és szívünket. Első renden a Ráday Kollégiumban történt megrendítő tűzeset fotójával, aztán a Biblia digitális változatának világszerte tapasztalható elképesztő olvasottságáról szóló grafikonnal. Lelki üzenetként olvashatjuk Kálvin újévi imáját, és Petrőczy Kata Szidónia szép fohászát. Színes és megragadó fotók illusztrálják a belső, 23. oldalon azt a két kötetről szóló könyvismertetést, ami 66 bibliai arcképpel jelent meg nemrégen Németországban. A rovatokban is számos építő üzenettel találkozunk. Az Ige körül-ben a Magam és a nyáj... címen a presbiter helyéről, közösségi szerepéről és a Szövetség 2019. évi vezérigéjéről ír a szerző. A Hit és a tudomány határán 4. részében az informatikáról, az Apropó-ban Augustinus aktualizált tanításáról tájékozódhatunk. Két újabb rovattal is gazdagodott ez a szám. A Hűséggel a vártán-ban a 100 éve született délvidéki református püspökről, Hodosy Imréről, a Pál apostol nyomában címűben pedig a népek apostolának születési helyéről, Tarzuszról kapunk színes képet. Interjú rovatunkban Balog Zoltán lelkipásztor, korábbi miniszter szólal meg például arról, hogy felelősségünk nem csak a lelkekért van. Miértekre keresi a választ a Miért? című írásában hollandiai munkatársnőnk. A gyülekezeti gyűjtő-rovatban a presbiterképzés, találkozók, határokon átívelő együttműködés jó híreit hozzák a tudósítások a történelmi Magyarországról: Nagyperegről, Koltóról, Szalárdról.

De itthonról is, Hajdúböszörményből, sőt még messzebbről, Augsburgból is. A vajdasági Bácsfeketehegyen tartott két könyvbemutatóról is értesülünk, Sem magasság, sem mélység nem rettent! címmel vajdasági kulturális értékekről, A későbbi kor tanúságára címen pedig Szász Károly püspöknek 1885-ben tartott bácskai vizitációiról készült érdekes jelentések feldogozásával. Erdélyi és királyhágómelléki lelkésznők imagyűjteménye jelent meg Kolozsvárott és Váradon, ezekből is kapunk imaízelítőt. Két eddig kevésbé ismert egyháztörténelmi érdekességről, eseményről is tájékozódhatunk. A pasaréti gyülekezet zászlóvivő szerepéről 1956-ban, a Megújulási Mozgalomban, valamint a Helvét Hitvallás palócföldi használatának históriájáról. Kövespataki László író-presbitertől, a Szerkesztőbizottság 24 éven át alkotó tagjától búcsúzik a felelős szerkesztő írása. Betekintést kapunk a dél-koreai református missziósok hazánkban végzett, sokakat gazdagító cigánymissziói szolgálatába is, valamint esperesi szemmel megírt gyülekezeti, vizitációs tapasztalatokba. A böjt és a negyvenes szám összefüggéseiről, valamint a „klérusról", de az úrvacsorára felkészítő bűnbánati alkalmak megújulva-megőrző változásairól, s a családokról a Családok Éve elmúltával is kapunk sok gondolatébresztő, példaértékű információt ebben a számban. Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszönőlevele mellett a Szövetségünk életéről is szól híradás. Kálvin záróoldali biztatásával hívunk minden érdeklődőt a Szövetség „mindenkinek" szóló lapja olvasására: „Mi is maradhatna más számunkra, mint odamenekülni imádságban – Istenhez".

(drbl)