Szeptember utolsó hétvégéjén tartják szokás szerint a kutatók éjszakáját. A szervezők és részt vevő intézmények célja, hogy a kutatók és fejlesztők munkája vonzóvá váljon a fiataloknak. Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével.
Budapesten a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara is csatlakozik a tudomány-népszerűsítő eseménysorozathoz.
Programok:
- Ikonok és ikonrombolók a tudományban
- Mesélj mindörökké!
- Mindenhez is értünk, bekommentelünk, kiposztolunk – a mai magyar nyelv neologizmusai
- Díszített halomsírok az ókori Japánban
- A készpénz nélküli ország
- Az érem két oldala: technológia és terepmunka Északnyugat-Kínában
- Háború van, csipháború
- A négy égtájállat szimbolizmusának nyugati párhuzamai
- Magyar orvoscsoportok tapasztalatai Észak-Koreában, 1950–1957
- Japán keresztény misszió az internet világában
- Társadalmi hierarchia az Edo-kori jogban
- Művészetterápiás önismeret mint öngyógyító folyamat
- Hagyományos és digitális filológiai módszerek egy Kosztolányi-kézirat szerkesztésében
- Sindó Kaneto (1910–2010) – Egy filmrendező története és a XX. századi japán filmművészet
További részletek az egyetem honlapján találhatók.
A Magyarországi Református Egyház 2024-ben meghirdette Az élő Ige éve programot. Ehhez illeszkedik a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem is a kutatók éjszakáján. Az est programjának középpontjában a 450 éve született Szenczi Molnár Albert munkássága áll.
A Szenczi-féle zsoltárok a református kulturális örökség és kegyesség magvához tartoznak, ám bármilyen magától értetődő is ez, érdemes feltennünk a kérdést, hogy mi közünk van nekünk ezekhez a több évszázados szövegekhez és énekekhez. Hogyan élnek, hogyan tehetők élővé, hogyan hatnak ma is a teológiai kutatásban, a képzőművészetben vagy az irodalomban?
Élő zsoltár a kutatók éjszakáján Sárospatakon
Mi közünk van a zsoltárokhoz? A Sárospataki Református Hittudományi Egyetem szeptember 27-én, a kutatók éjszakáján egy különleges esti programmal készül, amelynek középpontjában a 450 éve született Szenczi Molnár Albert munkássága lesz.
A Pápai Református Kollégium Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Diákotthon lelkiségének meghatározó része ma is Isten Igéje, az imádság, az ének, és ezen biztos alapra építve bátran, félelem nélkül élnek a jelenkor adta lehetőségekkel és vették fel képzési rendszerükbe új tantárgyként például a robotikát.
Programok:
- Mit kutatnak a CERN-ben? (élménybeszámoló)
- Krausz Ferenc Nobel-díja
- Diákkísérletek bemutatása
- Tanári bemutató kísérletek
További részletek az intézmény honlapján találhatók.
Miskolcon a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon is színes programokkal várja a látogatókat.
Országszerte kétszáz helyszín várja a látogatókat szeptember utolsó hétvégéjén, a kutatók éjszakáján. A program egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. A részt vevő intézményekről és a programokról az esemény honlapján lehet tájékozódni.