Idén tizenöt százalékkal nőtt a személyi jövedelemadóból a Bethesda Kórház Alapítványnak felajánlott egy százalék összege. A közel kétszázmillió forintból mobilultrahang-készüléket vásárolnak majd, de jut belőle építkezésre, valamint az Anyák Háza és a Családközpont finanszírozására is. Tamásné Bese Nóra, a Bethesda Gyermekkórház stratégiai igazgatója szerint sok szülő a felajánlással fejezi ki háláját.
Százkilencvenötmillió forintnyi adófelajánlást kapott a civil szervezeteknek szánt egy százalékokból a Bethesda Kórház Alapítvány, hatodik helyen végezve az összesítésben. Hogyan értékeli ezt az eredményt?
Minden évben nagy izgalommal várjuk az őszt, amikor kiderül, hányan ajánlották fel adójuk egy százalékát a Bethesda Kórház Alapítványnak. Ez az a forrás, amellyel szabadon rendelkezhetünk, és az ezáltal megvalósítható fejlesztésekre szükségünk van ahhoz, hogy XXI. századi körülmények között, bethesdás szellemiséggel gyógyíthassuk a gyermekeket. Nagyon hálásak vagyunk mind a tizennyolcezer felajánlónknak!
Huszonötmillió forinttal, mintegy tizenöt százalékkal magasabb az összeg, mint tavaly, ellenben kevesebb volt a felajánló. Mire lehet következtetni az adatokból?
Évek óta sikerül magas szinten tartani a felajánlóinknak a számát, akik hűségesek és elkötelezettek a Bethesda támogatása mellett. Igaz, hogy idén nagyjából kétszáz fővel csökkent a számuk, de ez általános tendencia, az egész rendszerbe ismét kevesebb felajánlás érkezett, mint tavaly. A huszonötmillió forintos többlet így az emelkedő fizetésekből származik.
Hűséges támogatókat említ. Mindig ugyanazok a felajánlók?
Évente százkilencvenezer orvos-gyermek találkozás, beavatkozás történik a Bethesdában, így mindig vannak újak, mellettük pedig ott az a három-négy ezer ember, akik évek, évtizedek óta támogatnak bennünket adójuk egy százalékával. Őket onnan ismerjük, hogy a felajánláskor megadták az e-mail-címüket is. Hiszünk a transzparenciában, ezért őket tájékoztatjuk is arról, mire költöttük az adományt. A szülők sokszor kérdezik, miként tudnának segíteni, sokan pedig az egyszázalékos felajánlásukkal fejezik ki a hálájukat, vagy akár egy-egy osztálynak szánt céladománnyal támogatják az alapítványunk munkáját.
Mire lehet elég százkilencvenötmillió forint?
Fejlesztési listánkon olyan tételek szerepelnek, amelyek szükségesek a korábban már említett gyógyítási környezet kialakításához és fenntartásához, mindezt egy százötven éves épületben kell megvalósítanunk. Az épületet fenntartani csak támogatásból tudjuk, ahogyan modernizálni is, most éppen a gyermeksürgősségi osztályunk fejlesztése, átépítése, új helyiségek kialakítása zajlik, amelyhez az alapítvány hetvenmillió forintos segítséget nyújt. Erre fordítjuk az összeg egy részét. Sok orvosi műszer is szerepel a listánkon, ezeket priorizáljuk, és majd az alapítvány kuratóriuma hagyja jóvá, melyeket szerezzük be. Ilyen lehet például az a két mobilultrahang-készülék, amelyekre nagy szükségünk lenne az intenzív és a most kialakítandó osztályunkon. Ott vannak továbbá azok a programok, amelyekhez elengedhetetlen az alapítvány támogatása. Ilyen például az Anyák Háza: idén már több mint ezer éjszakát töltöttek el az édesanyák súlyosan beteg, nálunk gyógyuló gyermekük közelében. Az ő teljes ellátásukat – étkezésüket, szállásukat, lelkigondozásukat – ebből a pénzből tudjuk finanszírozni. Hasonlóan a Családközponthoz, ahol a génterápiával kezelt, három hónapot nálunk töltő gyermekek és családjaik együtt lehetnek. A központot szintén az alapítvány tartja fenn. Bethesdás szemlélettel fordulunk azokhoz a feladatokhoz, amelyek megoldása nem a kórház dolga vagy kötelessége lenne, de magára vállalja, és az alapítvány által ezeket meg is tudja valósítani.
Az adóbevallások digitális benyújtásának lehetősége óta az adózó az 1+1%-os felajánlásáról tett nyilatkozatában rögzítheti, mely egyház kapja meg minden évben azt, ellenben a civil szervezeteknek szánt egy százalék esetében nincs lehetőség erre, minden évben nyilatkozni kell a kedvezményezett szervezetről.
A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!