Az alapoktól a tanítványságig

Megszólaltatni az evangéliumot a fiataloknak, sokrétű segédanyagokat és videókat készíteni egyaránt fontos eszközei a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatala Ifjúsági Osztályának az idei tematikus évben. A bizonyságtételek, a róluk és nekik szóló, online elérhető tartalmak azt a célt szolgálják, hogy az istenkép alakulásától Krisztus követésére vezesse a fiatalokat. Az ifjúság szolgálatának évének derekához érve beszélgettünk a tapasztalatokról és eredményekről az ifjúsági osztály munkatársaival, Ablonczy Áron lelkipásztorral és Oláh Luca magyar- és vallástanárral.

Az egyház hogyan tudta teljesíteni a fiataloknak tett vállalását a tematikus év első hat hónapjában?

Ablonczy Áron: A tematikus évre nem új dolgokat találtunk ki, hanem a már meglévő ifjúsági folyamatokat támogatjuk úgy, hogy azok további gyülekezeteknek segítsenek létrehozni új ificsoportot, missziót vagy valami mást a környéken élő fiataloknak. Hálás vagyok, hogy ebben az évben százkilencven új ificsoport alakult, ezeket heti szinten segítjük például óravázlatokkal, tematikus tartalmakkal. Ezekben a közösségekben összesen húszezer fiatal van. Fontos feladatunk, hogy lássuk, hogy alakul a fiatalok istenkapcsolata, részben ezt is célozzák a segédanyagaink és a videós tartalmak.

Ez is ref, Ablonczy Áron 07.16. (f.Sebestyén László)

Ablonczy Áron: Az a célunk, hogy a fiatalok első lépésként megismerjék Krisztust

Fotó: Sebestyén László

A tematikus segédanyagok, videók és podcastok megtalálták a célcsoportjukat?

Ablonczy Áron: A lelkipásztoroknak, ificsoport-vezetőknek és a hittanoktatóknak készítettük elsősorban az óravázlatokat, nyári tematikákat, pályázatokat. Ezeket igyekeztünk úgy összeállítani, hogy abból mindenki a számára hasznos elemeket tudja alkalmazni egy-egy ifialkalmon, táborban. Kiválaszthatják, hogy melyik részét hogyan használják, akár egyben az egészet, akár külön, de maguk is hozzátehetnek számukra megfelelő tartalmakat. Törekszünk arra is, hogy a segédanyagok, a videós tartalmak minden korosztálynak hasznosak és informatívak legyenek. A Rálátás című, kéthetente megjelenő, fiatalokról szóló videók inkább a velük foglalkozó felnőtteknek, a szüleiknek szól. Érdekes, hogy a legutóbbi felmérésünk szerint leginkább a 25–32 évesek követik a műsort. A Felfelé című videós műsorunkban bizonyságtéteket, személyes vallomásokat láthatunk, amelyekben fiatalok mesélnek saját magukról, az istenkapcsolatukról. Megmutatják, hogy az egyházban sok fiatal éretten meg tudja fogalmazni az istenkapcsolatát, és azt is olyan szép látni, hogy az ifjúsági misszió sokféleképpen elérheti a fiatalabb generációkat. Ezeket a műsorokat például hittanórán, bármilyen ifjúsági alkalmon le lehet vetíteni. A kialakított programstruktúrával szeretnénk lefedni minden generációt, segíteni a gyülekezeti működést és a lelkipásztorok szolgálatát.

Ez is ref, Oláh Luca és Ablonczy Áron 07.16. borítókép (f.Sebestyén László)

Ablonczy Áron lelkipásztor és Oláh Luca magyar- és vallástanár, a Zsinati Hivatal Ifjúsági Osztályának munkatársai

Fotó: Sebestyén László

Milyen visszajelzések érkeztek ezeknek a tartalmaknak a hasznosságáról?

Oláh Luca: Sokféle észrevételt kapunk. Több visszajelezés érkezett arról, hogy például a segédanyagoknak melyik részét használják egy-egy ifialkalmon. A visszajelző kérdőívekből is sokat tanulunk, és bízunk benne, hogy a tartalom, amit készítünk, eléri a célt, amire szántuk.

Ablonczy Áron: Érkeztek visszajelzések a Rálátás című műsorról is. A februárban kikerült, bántalmazásról szóló videónál egy szülő azt érezte, hogy eszközt kapott a kezébe, amivel segítheti a gyermekét. A mentális egészségről szóló epizódnál szintén egy szülő jelezte nekünk, hogy visszakapta az életét, mert a műsor támpontot adott neki és javított a tini fiával való kapcsolatán. Egy négygyermekes édesapa is jelezte, hogy rendszeresen nézi a műsort. Számunkra is öröm azt hallani, hogy segítenek a műsorok, beépül az életükbe valamelyik tartalmunk.

Lelki, szellemi és testi értelemben is nagy a különbség a 14 és 29 év közötti korosztályban. Mennyire okozott nehézséget a segédanyagok összeállítása?

Ablonczy Áron: Három korcsoportra bontva alakítottuk ki a segédanyagokat: tinédzserek, kora húszas éveikben járók és a húszas éveik végén lévőkre. Az óravázlatoknál és a nyári tematikáknál is jeleztük, hogy pontosan milyen korosztálynak szánjuk azokat. A hírlevelünkre több mint ezernégyszázan iratkoztak fel hétszázötven gyülekezetből. Figyelembe kellett vennünk a korosztályos, területi sajátosságokat is és azt is, hogy egyes segédanyagokat hittanórán használnak, másokat pedig gyülekezeti vagy tábori alkalmon.

Oláh Luca: Az óravázlatok, különböző tematikák leírásában hangsúlyozzuk, hogy az ifivezető mérje fel a csoportját, és annak megfelelően tudja kiválasztani azt a tematikát, ami a csoportban lévő fiatalok számára szükséges. Ebben a felelősség mellett a szabadsága is megvan a csoportvezetőknek.

Ez is ref, Oláh Luca 07.16. (f.Sebestyén László)

Oláh Luca: Érdemes lenne hosszabb távon is folytatni több idén elkezdett projektünket

Fotó: Sebestyén László

Nemrég egy oktatási konferencián elhangzott, hogy a fiataloknak fontos az, hogy legyenek mellettük hitvalló felnőttek. Mennyire hangsúlyos része ez a tematikus évnek?

Ablonczy Áron: Mi is fontosnak tartjuk ráirányítani erre a figyelmet. Egy hamarosan lezáruló kutatásunk szerint ahhoz, hogy egy fiatal megmaradjon a gyülekezetében a konfirmáció után is, a legfontosabb tényező az, hogy van-e ott olyan felnőtt, aki mentorként, hiteles személyként figyel rá, jelen van a fiatal számára. Azt látjuk saját és nemzetközi felmérésekből is, hogy szinte mindegy, milyen igehirdetést hallgatnak, milyen ének és zene szól, inkább az számít, van-e hitvalló felnőtt a fiatal közelében, aki megtartja őt. Természetesen fontos a kortársak jelenléte is. Készült egy olyan kutatásunk is, amely azt mutatta ki, hogy ha egy fiatal három hónapon belül nem talál vele egyidős barátot egy gyülekezeti közösségben, akkor kevés az esély arra, hogy ott marad. Fontos neki a kortárs kapcsolat, de azért, hogy hosszú távon megmaradjon a gyülekezeti kötődésük, a felnőtt keresztyéni mentori minta elengedhetetlen.

Oláh Luca: Nem feltétlenül csak a tematikus év kérdése ez. Az ifivezetők találkozója is azt mutatta meg, hogy a fiatalokkal foglalkozó felnőttek rendszeresen összejönnek, találkoznak, tapasztalatot cserélnek és együtt formálódnak. Példaértékűnek tartom ezt az egyházi missziót.

A jelenlegi keretek között működő ificsoportok megfelelő közeget jelentenek a fiataloknak a találkozásokra?

Ablonczy Áron: Megfelelőnek és hatékonynak tartom a mostani kereteket, ez nem változott az ifjúsági munkában az elmúlt száz évben. Azokban az évtizedekben, amikor tiltottak voltak az egyházi, hitéleti alkalmak, a gyülekezeteink alkalmazkodtak, megtalálták a módját annak, hogy megéljék a krisztusi közösséget. Szerintem nem a meglévő keretektől lesz működő vagy nem működő az, hogy a fiatalokat összegyűjtjük korosztályos csoportba, hanem attól, hogy meg tudjuk-e nekik úgy szólaltatni az evangéliumot, hogy az érdekelje őket. Ez sokkal inkább a csoportvezetőn, a közösségen múlik, mint azon, hogy templomi keretek között vagy hány fővel történik.

A fiatalok hogyan tudnak az egyház szolgálatába lépni?

Ablonczy Áron: Az a célunk, hogy a fiatalok első lépésként megismerjék Krisztust. Innen felébredhet bennük az, hogy tenni szeretnének valamit. Erre a hálára akarjuk őket elkísérni. Szívesen vesznek részt olyan feladatban, amelyben érzik, hogy számít a szolgálatuk és meghallgatják a véleményüket, emellett támogató légkörben lehetnek. A Felfelé videókat nyolc-tízezren megnézik, a részt vevő fiatalok így is szolgálnak a társaik felé. A másik célunk, hogy az ifjúság vasárnapján, szeptember 21-én fiatalok szolgálnak majd a gyülekezetükben. Ezeknek a lebonyolítására pályázatokat is meghirdettünk. Az ifjúság vasárnapján a fiatalok készítik elő a liturgiát, bizonyságot tesznek, zenélnek, előadást tartanak, megvendégelik az egész gyülekezetet. Ahol nincsen ifjúság és csak néhány idősebb hívő jár templomba, azoknak is részletes liturgiát készítünk el az ifjúság vasárnapjára. Ajánlunk például egy Felfelé videót, amit levetíthetnek. Vagy azt, hogy beszélgessenek párban arról, mire van szüksége a körülöttük lévő fiataloknak, az unokáiknak. Novemberben három héten keresztül hétszázötven gyülekezetből közel húszezer fiatal együtt tesz azért, hogy hétről hétre elhívják az osztálytársaikat, barátaikat. A fiatalok kilépnek az utcára, így is tanúságot tehetnek a hitükről, és hívogathatják a kortársaikat. A Csillagpont ennek egyfajta előképe, ahol idén hatszáz önkéntes szolgál. Arra biztattuk a fiatalokat, hogy hívják el a barátaikat is. Úgy építettük fel a tematikus évet, hogy januártól szeptemberig tanítjuk a fiatalokat az istenképre, a Bibliára. Kora ősztől a tanítványságra, Krisztus követésére hívjuk meg őket, ezt a szolgálatot novemberben meg is élhetik a missziós hetek alkalmával.

Ez is ref, Oláh Luca és Ablonczy Áron 07.16. (f.Sebestyén László)

Fotó: Sebestyén László

Az ifjúsági osztály milyen tanulságokat tud levonni az első félévből egyénileg és szervezeti szinten?

Oláh Luca: Sok olyan dolgot sajátítottam el, amit korábban nem csináltam. Magyar- és hittantanár voltam. A tematikus év előkészületeinél, a különböző projektjeink kitalálásakor hatottak rám azok a témák, amelyeket az óravázlatokhoz, nyári tematikákhoz állítottunk össze, ezekből és a módszertani feladatokból is sokat tanulok, és nagyon izgalmas ezek részesévé válni.

Ablonczy Áron: A tematikus év előtt nem készítettünk videós műsort. Korábban nem küldtünk ki heti rendszerességgel hírlevelet sem. Ezeket úgy kell összeállítanunk, hogy az ötödikestől kezdődően az egyetemistáig megszólítsa azokat, akik hitben élnek, vagy akik még keresők. Egy átfogó segédanyag heti szintű kiadása hatalmas csapatmunkát igényel, mindannyiunk meglátásaira szükség van. Aktívabb online jelenlétet kíván tőlünk az, hogy az üzenetünket eljuttassuk a gyülekezetekhez, közben a Csillagpont fesztivál szervezése is komoly feladat volt mindannyiunk számára.

Szükséges-e újra átgondolni ennek az évnek a tematikáját, azt, hogy mire használják ezt az időszakot?

Ablonczy Áron: Most a kiértékelésnek van itt az ideje. Átgondoljuk, mit csinálunk jól és mit nem, hol szükséges változtatni. Hálát adnunk az eddig elért eredményekért. Az egyházunk is gyönyörködhet a bizonyságtevő és hitvalló fiatalokban, az ificsoportokban. Arra is vágyunk, hogy ne csak egy, hanem akár több évig használható óravázlatok készüljenek, ami érinti az összes korosztályos kérdést.

Oláh Luca: Szerintem is érdemes lenne hosszabb távon folytatni több projektünket, például az óravázlatokat. Többen jelezték már, hogy örülnének, ha megmaradnának később is a segédanyagok, a videós tartalmak. Számos olyan kérdés van, ami érdekli a fiatalokat, a szüleiket, a velük foglalkozó felnőtteket, és érdemes lenne ezeket részletesen bemutatni, ahogy azt is, milyen sokféle az ifjúsági misszió.

A mellékelt dokumentumban megtekinthetik az ifjúsági osztály első féléves összefoglalóját: