Bezártságban kiállni Jézus mellett

A lelkigondozáson, bibliaórákon részt vevő fogvatartottak többsége akkor szembesül tette lelki következményeivel, amikor hallgatni kezdi Isten Igéjét. Az elítélt ráébredhet arra, hogy miért rossz, amit tett, és hogyan szabadulhat a bűntől. Többször említették ezt börtönlelkészek, akikkel volt alkalmunk beszélgetni. A Magyarországi Református Egyház börtönmissziója idén huszonöt éves. A szolgálat új vezetőjét, Gottfried Richárdot kérdeztük az évfordulós eseményekről.

Milyen programokkal, eseményekkel terveznek visszaemlékezni az elmúlt huszonöt évre?

Már jóval az állam és történelmi egyházak képviselői közötti megállapodás előtt, 1990-től járhattunk be a börtönökbe szolgálni. Intézményi szinten huszonöt éve tették lehetővé a jogszabályok, hogy elkezdődjenek az egyházak börtönmissziós szolgálatai. Akkortól fogva kerülnek lelkipásztorok is a büntetés-végrehajtás állományába, egészen pontosan 2000 szeptemberében szerelt fel az első börtönlelkész. Éppen ezért 2025. szeptember közepén hálaadó istentiszteletet tartunk, amikor szeretnénk az Úristen előtt megállni és hálát adni az elmúlt negyed évszázadért, hogy megtartott és megőrzött minket. A jelenlegi református börtönlelkészi gárdában hárman már a kezdetekkor ott voltak, a többiek azóta nyugdíjba vonultak. Ezt az egész évet meghatározza a huszonötödik évforduló. A jubileumi év kapcsán lesznek börtönlelkészi találkozók, továbbképzések, illetve júliusban az országos fogvatartotti imanap, és részt veszünk a Csillagpont fesztiválon is. Tervezünk egy könyvet is kiadni Jézussal a börtönben címmel, ami visszaemlékezésekkel színesítve mutatja be a börtönlelkészi szolgálatot.

Gottfried Richárd váci börtönlelkész 3. 2023 (f.Todoroff Lázár)

Fotó: Todoroff Lázár

Kit tekint példaképének a börtönlelkészi szolgálatában?

Amikor még nem alakult meg a börtönlelkészi szolgálat, már akkor elhívást éreztem erre a szolgálatra. Sárospatakon végeztem a teológiát, utána szinte az első utam a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönbe vitt 1998-ban. Akkor már Vácon szolgált Csuka Tamásné Margit és a férje. A lelkésznő később hivatalosan is a Váci Fegyház és Börtön intézményi lelkipásztora lett. Az volt a gyakorlat, hogy akik korábban is bejártak börtönbe, őket szólították meg, hogy legyenek intézményi lelkészek. Példaképként tekintek a lelkésznőre és a szolgálatára, amit a fogvatartottak és családjuk, illetve a börtön személyi állománya körében végzett. Amikor Csuka Tamásné Margit nyugdíjba vonult, megkért, hogy legyek az utódja, ennek most februárban van tíz éve. Szolgálatát a hit, a humor és a hűség jegyében végezte. Számomra is a mai napig ez az iránymutató. Szintén meghatározza a szolgálatomat Siklós József lelkipásztor, a református egyház iszákosmentő missziója korábbi titkárának jól ismert mondata: „A lélekmentés szenvedélye nélkül mit lődörögsz, pajtás, e furcsa pályán?!”

A humor is kell a börtönlelkészi szolgálathoz?

A humor azért szükséges, mert valamikor többet segít egy jó nevetés, akár bizonyos abszurd helyzetekben is. Egy nevetéssel fel lehet dolgozni a nehézségeket, segíthet feloldani a feszültséget és elindulni a sokszor fájdalmas, de gyógyuláshoz vezető úton. Ehhez meg kell tanulni magunkon is nevetni. Derűvel tölti el a szívünket, hogy van mindig miért hálát adni és Isten előtt örvendezni. Úgy tapasztaltam, ha másképpen tesszük, akkor belefáradunk, belefásulunk a szolgálatba. A börtönlelkészi szolgálatomban azért sikerült megmaradnom kiégés nélkül, mert tudtam derűvel fogadni mindazt, ami körülvesz, akár a büntetés-végrehajtás, akár a fogvatartottak irányában.

S.újhelyi börtön, 2023. keresztelő, konfirmálás borítókép (f.Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön)

Keresztelő és konfirmálás a sátoraljaújhelyi börtönben 2023-ban

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

2024 októberében vette át a börtönmissziós szolgálatát vezetését. Mik a tervei ebben a pozícióban, miből merít erőt?

Szénási Jonathan Sándor korábbi szolgálatvezető lelkipásztort 2024 szeptemberében nyugdíjazták. Utána kaptam felkérést a börtönmisszió vezetésére, amit örömmel elvállaltam. Máté evangéliumának 25. fejezetében, az utolsó ítéletről szóló részben olvashatjuk: „börtönben voltam, és eljöttetek hozzám” (Mt 25,36). Ez az igeszakasz mutatja talán a legtalálóbb módon a börtönlelkészi szolgálat jelentőségét és azt, hogy mire hívott minket az Úr, amit börtönlelkész testvéreimmel megerősítve együtt végezhetünk. Ebben segítséget nyújtanak a találkozóink, továbbképzéseink és további lelkészek megszólítása a börtönmissziós szolgálatra, amiért rendszeresen imádkozunk. Jelenleg tizenegy református lelkész szolgál a hazai börtönökben, és két betöltetlen státusz van. Fontosnak tartom, hogy megtaláljuk az alkalmas embert a megfelelő helyre a missziónkban. Szintén kiemelt feladatnak tartom az összefogás erősítését és azt, hogy hitben gazdagodva, feltöltődve végezhessük a küldetésünket.