Egy (nem) mindennapi történetből meríthetnek hitet azok, akik elolvassák a Bethesda Gyermekkórház Kakashinta című könyvét, amely betekintést nyújt az égéssebészeti központ hétköznapjaiba is. A könyv, amelynek árából éppen ezt az osztályt támogathatják a vásárlók, egy tizennyolc éves nagyégett fiú történetén keresztül beszél nyolcszáz ember mindennapi küzdelméről, egy csodával határos gyógyulásról, és hogy az életet igenis ajándékba kaptuk – magunkért, egymásért. A fiatal égéssérült fiú és szülei által írt vallomásos – humort sem nélkülöző – könyv lebilincselő olvasmány és hosszú távú lelki muníció is egyben.
„Az én történetem nem a Bethesda teljes története. A Bethesda története pedig nem az én teljes történetem. De most már elválaszthatatlanul részei vagyunk egymás történetének, egy kibogozhatatlan és örök szál csavarodik köztünk, és szorít minket egyre közelebb egymáshoz, ahogy telnek az évek. Hogy ez szerelem, rajongás, hogy jó-e ez így, vagy sem, azt nem tudom. Lassan az is homályba vész, milyen volt a Bethesda előtti világom. Ha nincs a Bethesda, én nem élek. Ezek nem nagy szavak. A valóság. Mit kell éreznie valakinek ilyen esetben?! Hálát biztosan. Én érzem is.” (Csáky Soma)
Somát egy magasfeszültségű vezeték égette meg 2022-ben, miközben barátját próbálta menteni egy vasúti pályaudvaron. A teste több mint fele megégett, izmok, idegek váltak hamuvá, eltört a lába, koponyájában ödéma alakult ki. Csodával határos módon azonban életben maradt, két hónap mélyaltatást követően magához tért. A Kakashintában a két szülő és Soma megragadóan őszinte visszaemlékezései váltogatják egymást. Szó esik a tragikus baleset körülményeiről, az első hetekről, amikor Soma folyamatosan élet-halál között „hintázott” az égésintenzíven. Felelevenednek az összetört szívű szülők belső küzdelmei, lelki fordulópontok és számos szívmelengető történet: kínos összenevetések, emlékezetes szóváltások, „bethesdás szösszenetek”. Ezek az intézmény hétköznapi, de annál hősiesebb pillanatképeit villantják fel; a gyógyulás mögött tornyosuló megszámlálhatatlan emberi munkaórát, jóakarást és profizmust. A könyv minden sora egyben köszönetnyilvánítás is az intézményben dolgozóknak.
A Kakashinta végét talán el lehet árulni: Soma profilja ép maradt, újra megtanult járni, és amikor azt kérdezik, visszaszerezné-e korábbi életét, elbizonytalanodik. Az elbeszélésben átütő erővel jelenik meg a hit, az életigenlés derűje és az a keserédes humor, ami az ilyen tragikus élethelyzetetek között különösen nagy erő.
„Örömmel adom át a tollat a nagyégett fiúnak, Somának, valamint szüleinek, akik vállalták, hogy saját történetükön keresztül rávilágítanak a Bethesda ezen szegletére, és segítik a gyógyítókat, orvosokat, ápolókat visszajelzéseikkel; a szülőket, látogatókat konkrét tanácsaikkal; támogatókat hús-vér történetekkel, hogy miért is fontos minden forint, amely a közösséget és az ott dolgozókat támogatja, és nem utolsó sorban minden messzebbről figyelő érdeklődőt, akik csupán keresik a titkot, az élethez szükséges belső erő forrását.” (részlet Tamásné Bese Nóra, a Bethesda Gyermekkórház stratégiai igazgatójának bevezető gondolataiból)
A könyv árának 30 százalékával a Bethesda Gyermekkórház Országos Gyermekplasztikai és Égéssebészeti Központját támogathatják a vásárlók.