Gary Chapman amerikai pszichológus és párkapcsolati szakértő több mint harminc éve foglalkozik házassági tanácsadással. Legismertebb munkája az 5 szeretetnyelv, de a Nyerő páros is egy értékes „önismereti kalauz”. 2016-ban jelent meg magyarul a Harmat Kiadó gondozásában. Ez a könyv különösen azoknak szól, akik szeretnék mélyebben megérteni párkapcsolati konfliktusaikat, és hatékony eszközöket keresnek azok megoldására.
![Gary Chapman_1](/media/images/Gary_Chapman_1.width-1280.jpg)
A mindössze 128 oldalas kötet hét, önismereti gyakorlatokkal záruló fejezetben vezeti végig az olvasót a párkapcsolati konfliktusok megértésén és kezelésén. Chapman saját praxisából merített példákon keresztül mutatja be, hogy a házasságon belüli konfliktusok milyen sokféle forrásból eredhetnek – legyen szó gyermeknevelési elvekről, a fürdőszoba csempéjének kiválasztásáról vagy akár a hétvégi program megtervezéséről. Mind forrásai lehetnek egy parttalan vitának, amik a szerző szerint abból fakadnak, hogy mind egyediek vagyunk, más gondolkodásmóddal és eltérő elvárásokkal, ezáltal vágyaink, elképzeléseink különbözhetnek – hiszen Isten ilyennek teremtett minket. Mégis, Chapman arra biztat minket, hogy ne tekintsük ezeket akadálynak. Épp ellenkezőleg, előnyt kovácsolva belőlük, egymást kiegészítve dolgozhatunk azon, hogy konfliktusainkat megoldjuk. A szerző egyértelmű, lépésről lépésre követhető technikákat mutat be a párkapcsolati problémák kezelésére. Végigvezet minket a konfliktusforrások felismerésétől az értő hallgatás elsajátításán át a sikeres konfliktuskezelésig.
A szerelem ködének szétfoszlása után egy házaspárnak nehéz lehet szembesülni a közöttük lévő ellentétekkel. A könyv elején felvetett kérdések („Hová tűnt a mi szépséges szerelmünk? Mi ütött a páromba?”) sok házaspár számára ismerős lehet. Chapman rámutat, hogy a konfliktusok mögött gyakran rejtett érzelmi szükségletek állhatnak. Így az előbbi kérdésekre csak akkor adhatunk választ, ha felismerjük, mire is vágyik igazán a másik felünk. Jerry és Iris történetén keresztül megismerhetjük, milyen mélyebb problémák rejtőzhetnek egy egyszerű nézeteltérés mögött a fürdőszoba csempéjének kiválasztásakor. Ebből is láthatjuk, mennyire fontos, hogy ne magával a vitával, hanem a megoldással legyünk elfoglalva, és azzal, milyen érzések vezérelnek minket közben. Valójában nem a csempe színe volt számukra olyan fontos, hanem hogy tiszteletet és megértést kapjanak a másiktól. Arról is olvashatunk, milyen készségeket kell fejlesztenünk a sikeres konfliktusmegoldáshoz. Ebben a hozzáállásunk megváltoztatása segíthet nekünk, amit Chapman annyira lényegesnek talál a konfliktuskezelésben, hogy egy külön fejezetet szentel neki. Kiemeli, hogy a megoldásra való nyitottság kulcsfontosságú: „Tudunk-e változtatni a véleményünkön a közös megoldás érdekében?” – teszi fel a kérdést, amely minden pár számára elgondolkodtató lehet.
Egy másik pár, James és Mildred példáján keresztül azt mutatja be, hogy a figyelmetlen hallgatásból fakadó félreértések miként rombolhatják a kapcsolatot. A konfliktusok mögött ugyanis sokszor nem a felszíni vita tárgya áll, hanem az, hogy a felek valóban meghallják-e egymást. A könyv ezzel kapcsolatos részei rámutatnak arra, hogy aki valóban szeretné megérteni a másikat, az figyel annak érzéseire és motivációra is. Gyakorlati tanácsokat is kapunk arra vonatkozóan, hogyan juthatunk közös nevezőre a megoldás során, miként dolgozhatunk ki olyan stratégiákat, amik mindkét fél számára elfogadhatóak.
A könyv végén Chapman a fagyos tél metaforával érzékelteti, hogy a párkapcsolatok időnként kihűlhetnek, de a megfelelő kommunikáció és együttműködés révén újra beköszönthet a tavasz. A sikeres konfliktuskezelés nem csupán a problémák megoldását szolgálja, hanem a kapcsolat megerősítésének és a harmónia megteremtésének kulcsa is lehet.
A könyv nyelvezete egyszerű, lényegre törő, így gyorsan olvasható és könnyen érthető. Chapman azt javasolja, hogy érdemes többször is átnézni: először önállóan, majd a házastársunkkal közösen, hogy mélyebben megértsük egymás gondolkodásmódját és érzéseit.
Bár elsőre a fejezetek végén található önismereti gyakorlatok talán túl egyszerűnek tűnhetnek, mégis segítenek tudatosítani a viták során megélt érzéseinket, és lehetőséget adnak arra, hogy ezeket a partnerünk számára is világosabban kommunikáljuk. A könyvben bemutatott különféle példák révén lehetőségünk nyílik önreflexióra, valamint arra, hogy más párok helyzetébe belehelyezkedve új perspektívából szemléljük saját kapcsolatunkat.
A Nyerő páros egy gyakorlatias, kézzelfogható és inspiráló könyv, amely minden pár számára hasznos lehet – legyen szó friss házasokról vagy hosszabb ideig együtt élőkről. Ajánlom mindenkinek, aki szeretné jobban megérteni a párját, fejleszteni a konfliktuskezelési készségeit és egy harmonikusabb, kiegyensúlyozottabb kapcsolatot megélni.