Mozgással a gyógyítókért: Aktív kórházak program

A magyar egészségügyi dolgozók körében riasztó mértékben terjednek a krónikus betegségek, köztük a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás és a depresszió. A Bethesda Gyermekkórház vezetésével dolgozták ki az Aktív kórházak programot, aminek az a célja, hogy rendszeres mozgással és tudatos életmóddal segítse a gyógyítókat saját egészségük megőrzésében.

Egyre súlyosabb egészségügyi kockázatokkal néznek szembe azok, akiknek épp mások egészségére kellene vigyázniuk: hazai és nemzetközi kutatások szerint a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás, a depresszió, a stressz és különféle daganatok is jóval gyakrabban fordulnak elő az egészségügyi dolgozók körében, mint az általános népességnél – ez derült ki a Bethesda Gyermekkórház és a Magyar Kórházszövetség rendezte országos konferencián. A kórházi munkatársak túlterheltsége, mozgásszegény életmódja és krónikus alváshiánya mind hozzájárulnak ehhez az aggasztó állapothoz. A Bethesda Gyermekkórház, a Bajai Szent Rókus Kórház és a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet ezért összefogott, és meghirdették az Aktív kórházak elnevezésű egészségfejlesztő programot, amelynek célja, hogy a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás tartósan részévé váljon az egészségügyben dolgozók mindennapjainak.

A program heti rendszerességű aktivitásokkal szólítja meg a három intézmény több mint kétezer dolgozóját, de a kezdeményezés túlmutat a kórházak falain: a betegeknek, hozzátartozóknak, sőt a lakosságnak is példát kíván mutatni.

– Mi, egészségügyi dolgozók mások egészségére fókuszálunk, miközben a sajátunk gyakran háttérbe szorul. A mozgás nemcsak gyógyít, de segít abban is, hogy mi magunk is jobban legyünk. Ez a betegeinkkel való törődésben is megmutatkozik – mondta Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

IMG_0959 Bethesda Aktív Kórházak

Fotó: Bethesda Gyermekkórház

A tapasztalatok alapján egy olyan szakmai ajánláscsomag is készül, amely más kórházaknak is segítheti az egészségmegőrzés rendszerszintű beépítését.

– A gyógyítók fizikai és mentális állapota a betegellátás minőségére is hatással van. A rendszeres testmozgás nemcsak a betegségek megelőzésében segít, hanem csökkenti a kiégést is – hangsúlyozta Kovács Viktória Anna, a program szakmai vezetője.

Az Aktív kórházak program következő hónapjaiban közösségi és belső felületeken mutatja be a részt vevő intézmények tapasztalatait, hogy minél többen átérezzék: az egészségért tenni nem kiváltság, hanem szükséglet és közös felelősség.