Hálával és örömmel adjuk hírül a teremtés hetének záró vasárnapján, hogy a teremtésvédelem iránt is elkötelezett közösségek száma a nehéz helyzet ellenére, vagy talán éppen azért, idén is gyarapodott.
ÖKOGYÜLEKEZETI CÍMET NYERT KÖZÖSSÉGEK 2020-BAN
- Csillagkert Balatonarácsi Református Óvoda
- Géberjéni Református Egyházközség
- Gyulai Evangélikus Egyházközség
- Kulcs-Rácalmási Református Missziói Egyházközség
- MRE Diakóniai Iroda Biharkeresztesi Napkelet Tanoda
- MRE Diakóniai Iroda Dencsházai Tanoda
- MRE Diakóniai Iroda Hajnalcsillag Tanoda
- MRE Diakóniai Iroda Okányi Tanoda
- MRE Diakóniai Iroda Piliscsabai Tanoda
- Pusztaszabolcsi-Szabadegyházi Református Missziói Egyházközség
- Baross Gábor Telepi Jézus Szíve Plébánia
- Szeged-Honvéd téri református gyülekezet
A címre pályázók vállalják, hogy törekszenek a következő teremtésvédelmi célkitűzések megvalósítására:
Lelkiekben
- Megünnepeljük a Teremtés hetét (szeptember utolsó vasárnapjától kezdődő hét).
- Évente legalább egyszer szabadtéri alkalmat (áhítatot, közös imádságot, éneklést) tartunk.
- Rendszeresen imádkozunk a teremtett világ megőrzéséért.
- Gyönyörködünk az ajándékba kapott teremtett világ szépségében.
- A teremtett világ megőrzésében globálisan gondolkozunk és lokálisan cselekszünk.
Gyakorlatban
- Erőforrásainkat mértékletesen és takarékosan használjuk.
- Teremtett társainkra, a növényekre és állatokra is tekintettel vagyunk.
- Krisztusi szeretettel fordulunk a gyengék és elesettek felé.
- Hétköznapi működésünkben és szolgálatainkban is törekszünk a teremtésvédelemre, például: újrapapírt használunk, kétoldalas nyomtatásban; elsősorban elektronikus levelezést folytatunk; kerüljük a nehezen lebomló anyagok használatát (PET palack, műanyag csomagolás); a helyi termékeket részesítjük előnyben (házi sütemény, saját készítésű gyümölcslé); részt veszünk az őshonos, tájjellegű növényfajták megőrzésében; részt veszünk a kistermelőket és fogyasztókat összekötő Egyháztáji vagy Templomkert programban; az úrasztali, templomi virágokat hazai termesztésű (nem külföldi) forrásból szerezzük be; lehetőség szerint részt vesz az élőhelyek megőrzésében és kialakításában a fajok sokféleségének megőrzése érdekében (épületlakó fajok, pl. bagoly, denevér), rovarok, emlősök, búvóhelyek, stb.; vállaljuk, hogy a teremtésvédelmi eseményekről beszámolunk; a gondolatokat, imádságokat megosztjuk az ökogyülekezeti közösséggel; az MRE Ökogyülekezeti Mozgalom programjaiba bekapcsolódunk.
ÖKOGYÜLEKEZETI DÍJAT NYERT KÖZÖSSÉGEK 2020-BAN
Két református gyülekezet,
- a Hajmáskér-Sóly Református Társegyházközség
- és a Szarvasi Református Egyházközség
ezen felül egy nagyobb ívű tervvel, három évre szóló teremtésvédelmi programmal jelentkezett ökogyülekezeti díjra. A díjazottak programja a itt érhető el.
Az újonnan bekapcsolódott ökogyülekezeti közösségeknek szeretettel gratulálunk, és kérjük Isten gazdag áldását, hogy kitartó lelkesedéssel épülhessenek ebben a fontos szolgálatban is!
Az Ecocongregation, magyarul ökogyülekezet, ökumenikus kezdeményezés, amelynek célja összekapcsolni a keresztyén hitet és a környezeti problémák kérdéskörét. A világ több országában működik (Skócia, Írország, Norvégia, Kanada, Amerikai Egyesült Államok, Dél-Afrikai Köztársaság), a Magyarországi Református Egyház 2012-ben csatlakozott a programhoz. Az Ökogyülekezeti Mozgalom nyitott minden kereszt(y)én hívő ember számára, aki szeretne részt vállalni a teremtésvédelmi szolgálatban.
Az okogyulekezet.hu oldalon és FB oldalon folyamatosan megosztunk híreket, programokat és lehetőségeket. Az éves Ökogyülekezeti Konferencia 2020. november 20-án, pénteken lesz online formában. A találkozó kiváló lehetőség arra, hogy tanuljunk egymás jól bevált ötleteiből, gyakorlataiból, valamint megismerjük az újonnan csatlakozott közösségeket. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!