Refisz: közösség és lelki megerősödés a fiatalok szolgálatában

A Református Fiatalok Szövetsége harmincöt éve hívja magához a fiatalokat, hogy a hit, a közösség és a szolgálat által újra és újra találkozhassanak Isten megújító erejével. Az ifjúság szolgálatának évében a lelki megerősödés, a fiatalok közösségben és gyülekezetekben való növekedése áll a középpontban. A szervezet igazgatójával, Harmathy Balázzsal beszélgettünk arról, mit jelent ma fiatalként a református egyház tagjának lenni, miben segítenek ők és milyen lelki útravalóra tesznek szert Isten szolgálatában.

Mi a célja és a feladata a Református Fiatalok Szövetségének (Refisz)?

Ahogy a névből is kiderül, a Refisz elsősorban fiatalok felé szolgál. Küldetésünk, hogy elkülönített időt biztosítsunk a fiataloknak, ahol az evangéliummal, a Biblia tanításaival találkozhatnak és lelki támogatást kapnak. Fontos számunkra, hogy a fiatalok a gyülekezetekben otthonra találjanak. A Refisz nem egy önálló közösség szeretne lenni, hanem az egyházon belül működik, és arra törekszik, hogy a fiatalok ezáltal a gyülekezetekben is megtalálják a helyüket.

Ez az év az ifjúság szolgálatáról szól. Hogyan készült erre a Refisz?

Tavaly ősszel elindítottunk egy megújulási folyamatot, mert olyan szintű növekedést tapasztaltunk, amihez már változásra volt szükség a szervezetben. Ez a változás kifelé is megmutatkozott: idén új táborhelyünk lett, valamint már nem egy, hanem két tábort is sikerült megszerveznünk. Természetesen a Csillagpont fesztiválon, mint minden éven, most is jelen leszünk. A Lift nevű alkalmunk is egyre népszerűbb, de idén újdonság, hogy a hagyományos, fiataloknak szóló nyári tábor mellett már egy külön, fiatal felnőtteknek szóló rövidebb, hosszú hétvégés tábort is szervezünk, mert azt láttuk, hogy a táborokban a résztvevők körülbelül egyharmada 18 év feletti. Ebben a korosztályban már sokan nemcsak résztvevőként, hanem szolgálóként is jelen vannak, de a szolgálat mellett mindenkinek, aki a táborban részt vesz, szeretnénk megadni azt a lelki feltöltődést, amit ez a közösség nyújt. Tapasztalataik szerint a 18–29 éves korosztály gyakran hiányzik a gyülekezetekből, ezért fontos volt idén külön táborral is megszólítani őket, hiszen a közös élmény és a lelki feltöltődés mindenkinek új lendületet adhat.

Refisz 2025 06.30. 1. kép

Fotó: REFISZ

Mit jelent ma az ifjúsági munka a gyülekezetek életében? Hogyan jelenik meg a fiatalok szolgálata a helyi gyülekezetekben?

Ahogy én látom, egy erős ifjúsági közösség képes formálni a gyülekezetét. Amikor ez a pezsgés megjelenik a gyülekezetben, az valóban különleges. Az én gyülekezetemben ez a zenében jelent meg, ami fiatalokból álló zenekarral indult, átalakította a hagyományos éneklést az istentiszteleteken, és idővel már a gyülekezet idősebb tagjai is bekapcsolódtak. Az ifjúsági munka fontos, mert előbb-utóbb belőlük lesznek az idősebbek. Ezt a munkát pedig tovább kell vinni.

Refisz 2025 06.30. 2. kép

Harmathy Balázs, a szervezet igazgatója

Fotó: REFISZ

Hogyan tudják szolgálni a fiatalok az egyházat és az egyház a fiatalságot?

Amikor én bekerültem a Refiszbe, először résztvevőként voltam jelen, és ahogy teltek-múltak az évek, egyre több szolgálatba kapcsolódtam be. Kezdődött ez a sportalkalmak levezetésével, aztán egy idő után csoportvezető is lettem. Sok mindent tanultam és formálódtam a Refisz-táborok alatt, és ezeket a gyülekezetben is tudtam gyakorolni. Ez egy szolgálat lényegében, de nagyon sok mindent formál maga ez a szolgálat is az emberen. Nekem óriási élmény, amikor a táborban csoportvezetőként beszélgetek valakivel, és látom az életén, ahogy Isten munkálkodik benne. Számomra ez legalább akkora érték, mint egy igehirdetést meghallgatni, mert ezáltal Isten engem is formál. Jó megtapasztalni, látni, hogy így dolgozik mindannyiunkban, és ha az ember ezt haza tudja vinni, nemcsak nyáron egy héten tudja átélni, hanem otthon is egész évben, a gyülekezetében.

Refisz 2025 06.30. 3. kép

Fotó: REFISZ

Milyen lelki javakat kaphat a Refisz közreműködésével egy fiatal?

A legnagyobb ajándék szerintem az egészben Isten jelenléte, amit valóban érezni lehet, amikor a Lelke munkálkodik bennünk. Ezt pedig nemcsak a kezünkbe adja, hanem lehetőséget ad, hogy ezt tovább adjuk másoknak is. Sokszor volt már, hogy beszélgettem valakivel, és utólag arra gondoltam, magamtól nem tudtam volna ilyen szavakat mondani. Nyilvánvalóvá vált, hogy Isten vezette a beszélgetést. Ez a tapasztalat a dicsőítésben is megmutatkozik, ami nem azért szép és megható, mert mi, emberek annyira jól végezzük a munkánkat, hanem mert Isten ott van közöttünk, és mindent ő tesz lehetővé. Ezek a megerősítő élmények pedig nemcsak a pillanatban, hanem a nehezebb időkben is megtartanak. Amikor kevésbé könnyű hinni, visszaemlékezhetek arra, hogy Isten már volt velem, és láttam, ahogy dolgozik az életemben. Ez az élmény mindenkit megérint, nemcsak a szolgálókat, hanem a táborok, közösségi alkalmak résztvevőit is.

Mit üzenne azoknak a fiataloknak, akik még nem kapcsolódtak be hasonló közösségbe?

Ne várjanak és ne féljenek! Szerintem érdemes bekapcsolódni, mert olyan testvéri kapcsolatok jönnek létre, amivel máshol nem találkozik az ember. Szerintem ez a legnagyobb dolog, amit nekem adott a Refisz, mert nagyon sok barátom van, akivel itt találkoztam, és emiatt kialakult egy otthonérzésem, mert bármelyik ifibe vagy gyülekezetbe elmegyek, valahogy mégis azt érzem, hogy otthon vagyok.