Hogyan kapcsolódik össze a hit és a racionalitás? Ez a kérdés sokakat foglalkoztat, és ezt a témát boncolgatja Alvin Plantinga Tudás és keresztény meggyőződés című könyve is. A mű kiemelkedően színvonalas betekintést nyújt a hasonló dilemmák világába, ezek ugyanis nemcsak a mindennapi életben, hanem az akadémiai világban is felmerültek az elmúlt évszázadokban.
Alvin Plantinga 1932-ben született egy holland származású református családba. Ez meghatározta későbbi pályafutását, amelynek során a legmagasabb akadémiai szinteken képviselte református hitét. Nem véletlen, hogy az academicinfluence.com nevű oldal az első számú nagy hatású személyként tartja számon a vallásfilozófia területén. Plantingáról és munkásságáról egyébként a könyv elején egy rövidebb összefoglaló is található, amely még inkább segít a könyv megértésében.
A könyv a keresztyén hit észszerűségével, annak igazolhatóságával, episztemológiával és a keresztyén hitet érintő kihívásokkal is foglalkozik. Plantinga analitikus filozófiai háttérből érkezve, precízen, céltudatosan mozog azon az ösvényen, amiről beszélni szeretne, nyelvezete pedig megengedi, hogy a laikus érdeklődők is betekintést nyerjenek a vallásfilozófiai, ismeretelméleti (episztemológiai) diskurzus jelenlegi kérdéseibe. De miről is szeretne beszélni?
Az egyik nagyobb témája a szerzőnek onnan ered, hogy a felvilágosodás után sokan úgy gondolták, hogy csak olyan dolgokban hihet egy racionális ember, amely dolgokra van megfelelő racionális bizonyítéka. Minden más meggyőződése az embernek irracionális. Ez a keresztyénségre vonatkoztatva például azt jelentené, hogy ha valaki nem képes racionális érveket felsorakoztatni amellett, hogy miért hisz Isten létezésében vagy Krisztus feltámadásában, akkor az az ember irracionális, és fel kellene adnia ezeket a meggyőződéseit. Plantinga vitatkozik ezzel a felfogással, és egy Kálvintól kölcsönzött gondolat mentén egy másik modellt állít fel azzal kapcsolatban, hogy hogyan érdemes gondolkodni a meggyőződéseinkről.
Plantinga nem hallgatja el a modern kor kihívásait sem, és átgondolt válaszokat ad a történeti bibliakritika, a vallási pluralizmus és a gonosz problémájára is. Ezek a válaszok új perspektívákat adhatnak mind a teológusoknak, mind a mindennapi hívő embereknek ahhoz, hogy alaposan tudjanak gondolkodni a maguk hitéről, és azt jól meg tudják fogalmazni mások számára is.
A Tudás és keresztény meggyőződés arra ösztönzi az olvasóit, hogy gondolkodjanak el a hit és értelem kapcsolatán, és olyan utakat javasol, amelyek üdítően hatottak a vallásfilozófia és ismeretelmélet területére az elmúlt évtizedekben. Plantinga munkássága egyértelműen hatással van korunk gondolkodóira, így érdemes lehet azoknak megismerni, akiket érdekel a vallásfilozófia, az ismeretelmélet és a világnézetek közti párbeszéd. Legyen szó tapasztalt filozófusról, teológiai hallgatóról vagy egyszerűen csak kíváncsi olvasóról, a Tudás és keresztény meggyőződés garantáltan leköti olvasói intellektusát, és inspiráló gondolatokat tartalmaz a bibliai hitről.
A könyv ezen az oldalon rendelhető meg: casparus.hu